• WIADOMOŚCI – Aktualizacje

Autotematyzm i niewygodna prawda - recenzja komiksu "Strefa Gazy. Przypisy"

„Strefa Gazy. Przypisy” to reportaż niełatwy w odbiorze, bo mówi o rzeczach okrutnych, bezwzględnych i… prawdziwych. Język komiksu posłużył autorowi do przedstawienia czas kryzysu sueskiego, mrocznych dni dla Palestyny, które w roku 1956 przynosiły ludności cywilnej dwóch miast południowej części Strefy Gazy – Chan Junis i Rafah – gdzie doszło do wielkiej tragedii.


Obrazek

Odległe krainy - opowiadanie Andrzeja Pilipiuka

Zatrzymałem moje trupowate auto. Od Wisły wiało chłodem. W oddali budowano paskudne wiadro, zwane Stadionem Narodowym. Nawet stąd widać było dźwigi podnoszące jakieś detale. Dwa miliardy złotych w błoto, a zabytki niszczeją.  

Kamienica stanowiąca cel mojej wyprawy stała samotnie, strasząc ciemnymi oknami i spalonym dachem. Zapewne przed wojną otaczała ją zabudowa, ale przyszły szkopy i zrobiły tu swój „ordnung”. Budowla została przeznaczona do wyburzenia. A tak dokładnie, nie do końca do wyburzenia. Z tego, co ustaliłem, planowano wyciąć tylko stropy i wewnętrzne ściany, a stara ceglana elewacja po odczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków miała być wkomponowana w ściany nowo powstającego apartamentowca. Nie byłem tak zupełnie zwolennikiem podobnych działań, ale z drugiej strony zdawałem sobie sprawę, że stuletnie stropy z drewnianych belek zazwyczaj są nie do uratowania...


Obrazek

Konkurs z Puzyńską

Szanowne Bestie i kudłate Maszkary! Wszystkich lubiących zgłębiać kryminalne zagadki i czuć dreszczyk strachu zapraszamy na konkurs z najnowszą książką Katarzyny Puzyńskiej, "Czarnymi narcyzami".


Jak mawiał klasyk, "żeby wygrać trzeba grać", Was jednak nie zmuszamy do hazardu, a do prostej zabawy, polegającej na rozwiązaniu zagadki, a oto ona:

Sławny starożytny bajkopisarz Ezop jeszcze jako niewolnik musiał przeprawiać się z karawaną przez pustynię. Prosił jednak swego pana o to, aby zezwolił mu na wybranie pakunku do niesienia. Gdy ten zgodził się, Ezop wybrał olbrzymi kosz z produktami żywnościowymi dla całej karawany. Był to najcięższy pakunek. Wszyscy się śmiali z Ezopa.

Czy jednak mieli słuszność?Trzy książki rozlosujemy z przesłanych - prawidłowych) odpowiedzi, dlatego na mail razem z odpowiedzią prosimy nadsyłać dane do wysyłki (przed wysłaniem poinformujemy zwycięzców drogą mailową).

Adres na odpowiedzi: konkurs.bestiariusz@o2.pl


++

REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 20.06.2017 do 30.06.2017 godz. 23.59.

Walcząc o pokój – recenzja książki „Zimowy Monarcha”

Postać Artura Pendragona jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w kulturze. Choć pojawia się on w zapiskach historycznych, niewielka dawka informacji zawartych w tych przesłankach pozostawia ogromne pole do popisu twórcom, którzy w rozmaity sposób ukazują bohatera w literaturze i filmie. Temat ten był już wielokrotnie analizowany, skutkując niezliczoną ilością interpretacji życia tajemniczego króla. Zadania tego podjął się również Bernard Cornwell, tworząc niebanalną opowieść stylizowaną na powieść historyczną, zatytułowaną „Zimowy Monarcha”.


Obrazek

Mój blog był w topce „rusofobicznych” - wywiad z Janem Waletowem

Jan Waletow urodził się w 1963 w Dniepropietrowsku na Ukrainie, w rodzinie inżynierów. Pisać zaczął jeszcze w szkole podstawowej i ta pasja, podobnie jak namiętność to czytania i kinematografii, sprowadziła go na pisarskie manowce. Mimo humanistycznych zainteresowań, ukończył wydział budowy rakiet na Uniwersytecie Dniepropietrowskim. W czasie studiów grał we Wszechzwiązkowym Klubie Gier Intelektualnych "Szto? Gdzie? Kogda?", był jednym z inicjatorów wersji sportowej - popularnej gry telewizyjnej "Brain-Ring". Cykl "Ziemia Niczyja" (Ничья земля) zdobył kilka nagród i ukazał się w Rosji w łącznym nakładzie ponad 130 tys. egzemplarzy. W ciągu ostatnich dwóch lat Jan Waletow został publicystą mimo woli - ta część jego działalności związana jest z aneksją Krymu i wojną w Donbasie. Napisał ponad 250 artykułów na temat rosyjsko-ukraińskiego konfliktu, w którym zajął proeuropejskie i proukraińskie stanowisko, jednocześnie zrywając stosunki ze swoimi rosyjskimi wydawcami.


Obrazek

Żyj, ratuj, powtórz - recenzja mangi "Erased" #1

Chyba dla nikogo cofnięcie się w czasie pokroju „Efektu motyla”, aby naprawić część swej przeszłości nie jest obcy. Spotkać go można choćby w filmie „Next” z Nicolasem Cagem czy mandze „All You Need Is Kill” Takeshiego Obaty (później przez tego autora zbeletryzowano, pojawił się także obraz z Tomem Crusem w roli głównej), a mimo to wciąż okazuje się wystarczającym motorem napędowym fabuły dla twórców.


Obrazek

Gra się - recenzja książki „Wszyscy patrzyli, nikt nie widział”

Debiutancka powieść Tomasza Marchewki jest bardzo filmowa. Mnóstwo w niej dynamicznych i efektownych scen, które lepiej niż na kartach powieści prezentowałyby się na ekranach kin i komputerów. Jeżeli uwielbiacie łotrzyków i klimatyczne opowieści, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po tę pozycję.


Obrazek

„Zagubieni” w hiszpańskim sosie – recenzja książki „Lśnij, morze Edenu”

Wyobraźcie sobie sytuację, że lecicie sobie spokojnie transatlantyckim samolotem. Rozsiedliście się wygodnie na waszym siedzeniu w klasie ekonomicznej, założyliście słuchawki na uszy i ze spokojem obserwujecie świat za oknem. Wtem dochodzi do uszkodzenia samolotu i zaczynacie spadać. Wyobraźcie sobie panikę i panujący wewnątrz kabiny chaos – spróbujcie poczuć toczące was uczucie lęku i nieuchronnie nadchodzącej śmierci. A teraz odetchnijcie, bo udało wam się przeżyć. Jednak to dopiero początek przygody. Na horyzoncie majaczy wyspa, która jest waszym ratunkiem, a niedługo stanie się także najgorszym koszmarem.


Obrazek

Konkurs z Pozaświatowcami

Szanowne Bestie i kudłate Maszkary! Jeżeli czekaliście na konkurs z niecierpliwością - to się doczekaliście. Dziś mamy dla Was trzy pakiety dwóch książek Brandona Mulla "Świat bez bohaterów" i "Zarzewie buntu", aby je zgarnąć musicie wyłącznie...

Odpowiedzieć na pytanie, czy w swoim życiu macie bohaterów? Do tego musicie napisać, czego się od nich nauczyliście i co im zawdzięczacie. Najlepiej uzasadnione prace otrzymają nagrody.


Trzy pakiety nagród rozlosujemy z przesłanych odpowiedzi, dlatego na mail razem z odpowiedzią prosimy nadsyłać dane do wysyłki (przed wysłaniem poinformujemy zwycięzców drogą mailową).

Adres na odpowiedzi: konkurs.bestiariusz@o2.pl

++

++


REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 17.06.2017 do 24.06.2017 godz. 23.59.

Realizm oniryczny - recenzja komiksu "Klatki"

Dave'a McKeana wiele osób może kojarzyć – i być jednocześnie zagorzałym fanem wysokoartystycznych prac – z okładek do „Sandmana” Neila Gaimana, wspólnego wysiłku z tymże przy „Drastycznych przypadkach” czy wykreowanego wespół z Grantem Morrisonem „Azylu Akrham”. Jednak mimo wyśmienitości powyższych, sam McKean również scenariuszowo ma wiele do zaoferowania, a bodaj najwyższej próby wydaje się w jego twórczości graficzna powieść „Klatki”.


Obrazek

Utrata bohatera - recenzja komiksu "Kapitan Ameryka: Biały"

Jeżeli za komiks biorą się znawcy tematu i osoby, które nie bawią się wyłącznie w rozrywkowe aspekty w powieściach graficznych, a podejmowane na poważnie i z pełną głębią problemy często sprawiają, że utwór obrazkowy staje się celującym, nierzadko zahaczającym o wybitność w swym medium dziełem. Właśnie taki jest „Kapitan Ameryka: Biały” opowieść o stracie, przemijaniu i przyjaźni aż po kres żywota, i jeszcze dalej.


Obrazek

Koszmar pisarza– recenzja książki „Misery”

Obok „Zielonej mili” to chyba najbardziej rozpoznawalna powieść mistrza grozy. Nowe wydanie, będące zarazem pierwszym tomem serii Kolekcja mistrza grozy to okazja do sięgnięcia po ten niemalże klasyczny horror Kinga. Mimo upływu trzydziestu lat od premiery, „Misery” wciąż zachwyca – i wciąż przeraża, a wizja Kinga może spędzać sen z powiek każdego, kto czymkolwiek zaskarbił sobie miłość fanów.


Obrazek

Konkurs Królewski

Szanowne Bestie i kudłate Maszkary! Jeżeli macie ochotę na Kinga, to go dostaniecie, ale nic za darmo! Mówiąc to, mamy na myśli fakt, że za egzemplarz (jeden z trzech) "Zielonej Mili" musicie odpowiedzieć nam na pytanie:


Którą z książek Kinga cenicie najbardziej (i za co)? Ale jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z prozą króla grozy, to zdradźcie, dlaczego kopia powieści powinna trafić właśnie do Was?


Trzy najciekawsze odpowiedzi wygrają egzemplarz książki - powodzenia! (Wraz z odpowiedziami przesyłajcie adresy do wysyłki - zwycięzcy otrzymają mail z informacją o wyborze).

Adres na odpowiedzi: konkurs.bestiariusz@o2.pl


++

REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl i wydawnictwo Prószyński i S-ka.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 09.06.2017 do 20.06.2017 godz. 23.59.

Czas kłamstw i iluzji - recenzja komiksu "Loki"

Nie można odmówić uroku „Lokiemu” Rodiego, scenariuszowo bardziej niż dobrego, chociaż zachwycającego przede wszystkim warstwą graficzną – wykonaną przez Esada Ribica – malarskimi planszami, posępnymi, odrobinę jakby wypranymi z barw planszami, niezwykłym wyczuciem i balansem kolorów. Gdyby oceniać wyłącznie tę sferę, można by rzec, że same ilustracje i ich wyraz radzą sobie z ciężarem takiej opowieści. Historia zresztą też stoi na wysokim poziomie, aczkolwiek kontrast między intrygą utworu a graficzną narracją, ta druga bezkompromisowo wyszłaby z tego starcia zwycięsko.


Obrazek

Wstęp do świata magii - recenzja książki „Poradnik dla smoków: Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał”

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi” udowodnił, że przed sięgnięciem po „Harry’ego Pottera” należy zwiedzić świat magii wykreowany przez Laurance Yep oraz Joanne Ryder. Jest to doskonały wstęp przeznaczony dla młodszych czytelników.


Obrazek

 • Konwenty
 • FORT
 • Tolk-Folk
 • Ryucon 2017
 • Fornost 2017
 • NiuCon
 • Mochicon
 • Zakonki
 • Twierdza
 • Gildia Society
 • Rzesz??w by Night
 • Ostatnie dyskusje na forum
 • Więcej
Współpraca
Artifex Mundi Bakumi Baniak Baniaka Cenega Fabryka Gier Historycznych FoxGames Galakta Gindie Armoryka
Granna Centrum gier Pegaz Phalanx Games Portal Games Przystań Gier Wydawnictwo REBEL.pl Techland ENEMEF
Fabryka Słów Videograf II Powergraph Hanami Telbit Biblioteka Akustyczna Synetia Zysk i S-ka Wydawnictwo Wydawnictwo Initium Wydawnictwo COMM Prószyński i S-ka
Wydawnictwo MAG Replika Skąpiec.pl Coś na progu Rebis Radio Banzai Artefakty Radio Aoi

Copyright © 2004-2017 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 29 lip 2017, 12:40 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka