• WIADOMOŚCI – Aktualizacje

Majowie na Kremlu – recenzja książki „Czas zmierzchu”

Ciężkie czasy nadeszły dla ludzkości. Katastrofy naturalne pustoszą cywilizacje. Niewyobrażalne trzęsienia ziemi obracają w pył największe z miast. Potężne fale tsunami wdzierają się w głąb lądu, zabierając za sobą wszystko, co żywe. Brzmi jak zapowiedź końca świata? Wszyscy doskonale pamiętamy fenomen, jakim był 2012 rok. To właśnie w grudniu tegoż roku miał według kalendarza Majów zakończyć się cykl życia na Ziemi, a cała ludzkość miała zostać zmieciona z powierzchni wskutek działania tajemniczych sił. Tak się jednak nie stało(po ilości zapowiedzianych końców świata można by powiedzieć „znowu”), ale samo wydarzenie stanowiło inspirację dla wielu twórców, w tym Dimitra Głuchowskiego, znanego rosyjskiego pisarza, któremu sławę przyniósł cykl „Metro”.


Obrazek

Cyrkowa galeria cudaków - recenzja książki "Baśnie osobliwe"

„Dawno dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma morzami”. Któż z nas nie zna tego klasycznego początku każdej, dobrej historii? Dla wielu czytelników tak właśnie wyglądał pierwszy kontakt z literaturą, lub po prostu z wymyślonymi historiami. Wtuleni w kołdrę z tym błyskiem zaciekawienia w oczach, czytając książkę w skórzanej okładce z wytłoczonym napisem „Baśnie” zagłębialiśmy się w magiczny świat legend, gdzie rycerze na białych koniach ratowali księżniczki, smoki terroryzowały miejscowości, a wszystko kończyło się długo i szczęśliwie. Z czasem zaczęliśmy dorastać, sięgać po inne doznania literackie. Nie zawsze było w tej „dorosłej” literaturze miejsca na happy endy, zbroja dawnych rycerzy ciśnięta w kąt porastała kurzem. Smoki, zamiast palić swoim ognistym oddechem kolejne grody zamknięte zostały na zawsze za wrotami dziecięcych wspomnień. Z czasem, przytłoczeni codzienną rutyną i szarą rzeczywistością, każdy z nas pragnie powrócić do tych beztroskich czasów, gdzie białe było białe, a czarne było czarne. „Baśnie Osobliwe” autorstwa Ransoma Riggsa dają nam taką możliwość.


Obrazek

Konkurs z Panią Śmierci

Szanowne Bestie i puchate Stwory! Jeżeli lubicie przyzwoitą fantasy odmiany magii i miecza, a także przepadacie za "Mieczem Prawdy" Terry'ego Goodkinda to mamy dla Was coś specjalnego - mianowicie jego najnowszą powieść, "Panią Śmierci". Czekającą na trzech szczęśliwców.

Aby wygrać jeden z trzech egzemplarzy, należy po prostu podać poprawną chronologię (fabularną) wszystkich książek z serii "Miecz prawdy".


Z trzech poprawnych odpowiedzi wylosujemy zwycięzców - powodzenia! (Wraz z odpowiedziami przesyłajcie adresy do wysyłki - zwycięzcy otrzymają mail z informacją o wyborze).Adres na odpowiedzi: konkurs.bestiariusz@o2.pl

++

REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl i wydawnictwo Rebis.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 14.08.2017 do 21.08.2017 godz. 23.59.

Konkurs z Kingiem!

Szanowne Bestie i puchate Stwory! Jeżeli macie ochotę na horror i supermieszaknę fantastyczną, to zdecydowanie musicie sięgnąć po "Mroczną wieżę: Rolanda" oraz "Łowcę snów", a my mamy dla Was kilka tych książek do rozdania.


Aby zgarnąć jeden z czterech pakietów, należy rozwiązać zagadkę:

Henio znowu pokłócił się z Jurkiem, a teraz mu trochę wstyd. Bo tak właściwie to nie było powodu do zwady. Przeciwnie - można się było wzajemnie przekonywać, wysuwając konkretne, rzeczowe argumenty.

A wszystko poszło o skok wzwyż. Obserwowali właśnie finały tej konkurencji i każdy z nich miał innego faworyta. Jurek typował na zwycięzcę rzeczywiście wspaniałego Szweda Stensona, chudego, wysokiego blondasa, który przelatując nad poprzeczką ocierał się niemal o nią jednocześnie twarzą i brzuchem. Henio widział zwycięzcę w Amerykaninie nazwiskiem Spoon, niskim, krępym i silnym jak tur. Ten startował jak rakieta, wyskakiwał do góry i z małpią zręcznością prześlizgiwał się ponad poprzeczką głową naprzód, zgięty w pasie, jak litera L.

- Patrz - mówił Jurek, uderzając dłonią w program zawodów. - Stenson ma 190 cm wzrostu. Przypuśćmy, że środek ciężkości ciała ludzkiego mieści się gdzieś na 60% wysokości. Mój Szwed ma go więc na wysokości 114 cm. A ten twój Murzyn ma tylko 170 cm, a więc jego środek ciężkości leży na wysokości 102 centymetrów. 12 cm różnicy to nie bagatelka.

- Tak - replikował Henio - lecz spójrz tylko na ich ciężary. Twój „patyczek" waży 63 kg, a mój 75. Lecz co w nim waży proporcjonalnie więcej? Oczywiście mięśnie. W zawodach pomiędzy piórkiem a sprężyną zwycięży oczywiście sprężyna.

Wszyscy inni zawodnicy już odpadli. Nasi dwaj faworyci przeszli nad poprzeczką na wysokości 205 cm i teraz szykowali się do zaatakowania 210.

Tymczasem Jurek tokował dalej:

- Skoro znamy już wysokości środków ciężkości naszych zawodników, cóż prostszego, jak obliczyć, ile pracy musi każdy z nich włożyć, żeby udał mu się skok na 180 cm. Policz, a przekonasz się, że mam rację.

Henio jednak liczyć nie chciał. Po namyśle stwierdził nawet, że taki rachunek w ogóle nie ma sensu, co wywołało oburzenie Jurka.


Któremu z kolegów przyznasz rację, Czytelniku, i dlaczego?Cztery poprawne odpowiedzi wygrają pakiet książek - powodzenia! (Wraz z odpowiedziami przesyłajcie adresy do wysyłki - zwycięzcy otrzymają mail z informacją o wyborze).


++

++

Adres na odpowiedzi: konkurs.bestiariusz@o2.pl

REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl i wydawnictwo Albatros.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 10.08.2017 do 18.08.2017 godz. 23.59.

Nowy "Śliski" w sprzedaży!

Dziś, nakładem wydawnictwa Fabryka Słów, na półki trafiła książka "Śliski" autorstwa Pawła Kornewa.
Powieść ukazała się w odświeżonej szacie graficznej z cyklu Fabryczna Zona.

Na Rosjan nawet koniec świata to za mało - recenzja książki "Śliski"

Rosyjska literatura fantastyczna jest jedyna w swoim rodzaju. Szalona narracja, zwykle prowadzona w pierwszej osobie i nowocześni ludzie rzuceni w wir wydarzeń, których nie rozumieją, które ich przerastają, ale dzięki swojemu sprytowi, szczęściu, a przede wszystkim umiejętnościom kombinowania i rozwiązywania problemów nieoficjalnymi i niezbyt legalnymi sposobami, są w stanie wyjść z każdej opresji, to jej cechy szczególne. Nie inaczej sprawa ma się z serią Pawła Kornewa, opowiadającej o Soplu, zwanym przez przyjaciół Śliskim. W nieznany sobie sposób znalazł się w Przygraniczu, mroźnej krainie brutalnie wyrwanej z naszej rzeczywistości.


Obrazek

Wilki i sterowce, czyli historia Wilna - recenzja książki "Wilcza godzina"

Steampunk nie żyje - tak przynajmniej uznała krytyka po opublikowaniu „Diamentowego wieku” Neala Stephensona. Andrius Tapinas, litewski prezenter telewizyjny w swojej debiutanckiej powieści „Wilcza godzina” chciałby zadać kłam temu twierdzeniu, tworząc międzynarodową intrygę i umiejscawiając ją na ulicach Wilna na przełomie XIX oraz XX wieku w rzeczywistości, w której nauka potoczyła się troszkę innym torem. Czy pierwsza powieść steampunkowa napisana w języku litewskim obroni honor subgatunku i przekona sceptyków, że po „Diamentowym wieku” może powstać wartościowa powieść?


Obrazek

Duchy przeszłości - recenzja książki "Mapa Cieni"

"Mapa Cieni" to zbiór opowiadań opartych częściowo na legendach i opowieściach o nawiedzonych miejscach z okolic Krakowa, poprzedzonych krótkimi ich genezami oraz relacjami z podróży w te rejony. Książka powstała dzięki akcji crowdfundingowej i sporemu zaangażowaniu m.in. ze strony Michała Stonawskiego - pisarza, publicysty i pomysłodawcy Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego oraz Krzysztofa Bilińskiego - muzyka, redaktora związanego z kwartalnikiem "OkoLica Strachu" i autora tomików poetyckich, współprowadzących wspólnie m.in. audycję radiową "Misterium Grozy", którzy podjęli się ambitnego projektu: napisania reportaży ze swoich wyjazdów i namówienia polskich autorów horrorów do stworzenia tekstów na ich podstawie. Premiera publikacji przeciągała się, ale ostatecznie całość prezentuje się bardzo dobrze, zwłaszcza od strony wizualnej. Okładka autorstwa Darka Kocurka jest bardzo klimatyczna i dość dobrze odwzorowuje zawartość książki. Zapoznając się z nią, miałam nadzieję, że zapoznam się z wieloma nieznanymi mi wcześniej, intrygującymi legendami, a opowiadania urzekną mnie nastrojem bądź wartką akcją.


Obrazek

Go, go power Drugi Okręt! - recenzja książki "Drugi okręt"

W ostatnich latach wielu młodych czytelników zainteresowanych fantastyką uważa, że jej cechami są smoki, rycerze i magowie myląc ją nagminnie z fantasy. Jako że spora część powieści science - fiction przejawia trudniejsze treści, trudno jest nimi zainteresować gimnazjalistów, czy licealistów, jednak nie wszyscy autorzy się poddają w kwestii wciągnięcia w świat kosmicznych zmagań również młodszego fana. Richard Philips w pierwszym tomie serii „Projekt Rho”, czyli w „Drugim okręcie” łączy statki gwiezdne z gromadą dzieciaków, na których barkach spocznie ciężar obrony ludzkości przed zagładą.


Obrazek

Do broni! - recenzja książki "Star Wars. Więzy krwi"

Ostatnia strona, wieńczące zdanie, słowa najwyższej wagi - "do broni!". Książka ląduje na półce, a w głowie eksploduje torpeda protonowej konsternacji. Serce nerda pozostaje nieco rozdarte, odrobinkę udręczone innością formy przekazu oraz minimalnie niedopieszczone lekkością finału. Serdecznie zapraszamy na minirecenzję (w omaście felietonu) drugiej powieści z nowego kanonu pióra Claudii Gray - Więzy krwi.


Obrazek

Konkurs z Wexlerem!

Szanowne Bestie i puchate Stwory! Jeżeli macie ochotę na fantasy w stylu Magów Prochowych, to z pewnością słyszeliście o znakomitej serii Django Wexlera, "Kampanie Cienia", a w nim cztery książki z cyklu - w tym premierowe "Działa Imperium" oraz poprzednie: "Tysiąc imion", "Cena męstwa" i "Mroczny tron".

Aby wygrać jeden z trzech pakietów należy odgadnąć zagadkę:

Usiłowałem naprawić zegar. Teraz mała wskazówka działa doskonale, ale wskazówka minutowa przesuwa się w przeciwnym kierunku, ze stałą prędkością, mijając małą wskazówkę co 80 minut.

Jeśli o 6:30 mój zegar pokazuje prawidłową godzinę, to kiedy znów to zrobi?Trzy najciekawszych odpowiedzi wygrają pakiet książek - powodzenia! (Wraz z odpowiedziami przesyłajcie adresy do wysyłki - zwycięzcy otrzymają mail z informacją o wyborze).


++

++

Adres na odpowiedzi: konkurs.bestiariusz@o2.pl

REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl i wydawnictwo Rebis.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 31.07.2017 do 09.08.2017 godz. 23.59.

Czarny konkurs

Szanowne Bestie i puchate Stwory! Jeżeli macie ochotę na trochę klasyki fantasy, to musicie sięgnąć po Terry'ego Brooksa, a my mamy dla Was trzy książki jego najnowszej w Polsce publikacji, czyli "Czarnego ostrza".

Aby wygrać jedną z nich należy odgadnąć zagadkę:

Trzech misjonarzy podróżuje po Afryce w towarzystwie trzech ludożerców. Ludożercy oczywiście już nie są ludożercami, ale przestali nimi być stosunkowa niedawno.

Całe towarzystwo przybywa nad brzeg rzeki. Mają ze sobą jedynie niewielką nadmuchiwaną łódkę, która mieści dwie osoby, i jedno wiosło. Wszyscy trzej misjonarze i jeden ludożerca potrafią wiosłować. Misjonarze zdają sobie sprawę, że nie wolno zostawić na żadnym brzegu jednocześnie więcej ludożerców niż misjonarzy, bo to się rnoże źle skończyć.

W jaki sposób udało się misjonarzom przeprawić przez rzekę nie narażając się na zjedzenie?Trzy najciekawszych odpowiedzi wygra egzemplarz książki - powodzenia! (Wraz z odpowiedziami przesyłajcie adresy do wysyłki - zwycięzcy otrzymają mail z informacją o wyborze).

++

Adres na odpowiedzi: konkurs.bestiariusz@o2.pl

REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl i wydawnictwo Replika.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 26.07.2017 do 04.08.2017 godz. 23.59.

Konkurs z Gaimanem i Weeksem

Szanowne Bestie i kudłate Maszkary! Pragniemy zaprosić wszystkich miłośników wybornego fantasy do konkursu, w którym do wygrania są czytane książki mistrzów gatunku, Gaimana i Weeksa - "Gwiezdny pył" i "Na krawędzi Cienia"!

A żeby wygrać jeden z trzech pakietów tych czytanych książek musicie po prostu rozwiązać zagadkę, a brzmi ona następująco:

Jola, Lucyna, Irena i Kasia obchodzą urodziny tego samego dnia. Z tej racji każda z nich kupuje 7 orchidei i obdziela nimi każdą z trzech przyjaciółek. Tak się składa, że każda otrzymuje 7 orchidei. W rzeczywistości Jola podarowała 5 orchidei Lucynie, Lucyna dała dwie Joli, a Irena - trzy Kasi.

Ile orchidei otrzymała Irena od Kasi?Trzy pakiety rozlosujemy z przesłanych - prawidłowych - odpowiedzi, dlatego na mail razem z odpowiedzią prosimy nadsyłać dane do wysyłki (przed wysłaniem poinformujemy zwycięzców drogą mailową).

Adres na odpowiedzi: konkurs.bestiariusz@o2.pl++

++

REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl i Biblioteka Akustyczna.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 27.07.2017 do 04.08.2017 godz. 23.59

Schematycznie, chaotycznie i wartko - recenzja komiksu "Wolvernie: Geneza II"

„Wolverine: Geneza II” nie wprowadza niczego odkrywczego do historii i charakteru postaci ze szponami ze stajni Marvela, a chaotyczny układ wydarzeń może wielu zrazić do dalszych przygód z komiksami z Loganem w roli głównej. Jednak dla wytrwałych znajdzie się tutaj odrobinę przyjemności, fani Wolverine’a znajdą w utworze wiele mrugnięć okiem, ale zdecydowanie najciekawsza nie jest tu opowieść, ani tym bardziej przesłanie – którego raczej na próżno by szukać – tylko warstwa graficzna.


Obrazek

Light at heart – recenzja „Spider-Man: Homecoming”

Trzecia filmowa adaptacja Spider-Mana w ciągu ostatniej dekady, tym razem osadzona w kinowym uniwersum Marvela, gdzie Pająkowi mentoruje sam Iron Man, a zagraża Birdman...Tfu! Chciałem napisać Volture. Czy kolejne podejście do historii Spideya to sposób na wyciągnięcie od fanów więcej pieniędzy, czy też może świeże spojrzenie na kultową postać?


Obrazek

 • Konwenty
 • FORT
 • Tolk-Folk
 • Ryucon 2017
 • Fornost 2017
 • NiuCon
 • Mochicon
 • Zakonki
 • Twierdza
 • Gildia Society
 • Rzesz??w by Night
 • Ostatnie dyskusje na forum
 • Więcej
Współpraca
Artifex Mundi Bakumi Baniak Baniaka Cenega Fabryka Gier Historycznych FoxGames Galakta Gindie Armoryka
Granna Centrum gier Pegaz Phalanx Games Portal Games Przystań Gier Wydawnictwo REBEL.pl Techland ENEMEF
Fabryka Słów Videograf II Powergraph Hanami Telbit Biblioteka Akustyczna Synetia Zysk i S-ka Wydawnictwo Wydawnictwo Initium Wydawnictwo COMM Prószyński i S-ka
Wydawnictwo MAG Replika Skąpiec.pl Coś na progu Rebis Radio Banzai Artefakty Radio Aoi

Copyright © 2004-2017 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 23 wrz 2017, 13:37 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka