• WIADOMOŚCI – Aktualizacje

Baśń komiksowa XXI wieku - recenzja komiksu "Nokturno"

Tony Sandoval obraca się w klimatach fantasy całkiem sprawnie. Jego graficzna powieść ocieka oniryzmem, a przeplatające się światy (racjonalny i irracjonalny) w sztafażu urban fantasy, ozdabiane od czasu do czasu akcentami grozy, budują świetną atmosferę dla opowiadanej historii. Sama historia zaś rozwija się nielinearnie, zaskakująco i niejednorodnie.


Obrazek

Bezpiecznie, poprawnie, nudno - recenzja książki „Królowie Dary”

„Laureat Hugo, Nebula i World Fantasy Awards” takimi przymiotami określono Kena Liu na okładce „Królów Dary”, książki spod jego pióra. Zabieg marketingowy okazał się bardzo skuteczny, wiedząc, że nazwisko pisarza dumnie figuruje obok takich osobowości jak Frank Herbert, Philip K. Dick czy Ursula K. Le Guin (również zdobywców wymienionych nagród). Ochoczo przystąpiłem do lektury opasłego tomiszcza. Warto nadmienić, że Liu swoje dotychczasowe osiągnięcia branżowe zawdzięcza krótkim formom literackim, a wspomniany powyżej tytuł stanowi jego debiut powieściowy i otwiera cykl „Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu”, osadzony w autorskim uniwersum Dary.


Obrazek

Wiara - fragment

Ksiądz Jerzy Marczewski mocniej ścisnął kierownicę, gdy rower podskoczył na wiejskich wertepach. Po obu stronach wąskiej ścieżki rosły wybujałe chwasty, szeleszczące cicho w podmuchach tak lekkich, że nie dawały wytchnienia od gorąca. Była dziewiąta rano, ale upał już narastał – w południe osiągnie trzydzieści stopni i nie zelżeje aż do wieczora, kiedy to pewnie przyjdzie burza. Ksiądz Jerzy sięgnął do czoła, by wytrzeć je z potu, i zaraz z powrotem złapał kierownicę.


Obrazek

Zero słów, maksimum treści - recenzja komiksu "Płatki"

Komiks „Płatki” można określić wyliczającą serią przymiotników wartościujących: poruszający, ujmujący, podbudowujący na duchu, cieszący oko i wyobraźnie i (ale to już nie lingwistyczna przydawka) dający do myślenia. I małym, i dużym. Chociaż zasadniczo nie mówi nic. W sensie dosłownym. Pozbawiony jest dialogów, opisów i refleksji bohaterów.


Obrazek

Wielki twardy facet – recenzja komiksu „Cage”

Być może wydanie komiksu „Cage” w dobie rosnącej popularności tworów superbohaterskich było najlepszym rozwiązaniem, szczególnie, że tytuł poprzedzony był netflixowskim serialem, zgarniającym całkiem przyzwoite i dobrze rokujące na przyszłość opinie. Jednak powieść graficzna z Power Manem w roli głównej bodaj zmieni spojrzenie na samą postać i zaoferuje kilka powodów do refleksji nad kwestiami etycznymi.


Obrazek

Po drugiej stronie domu – recenzja książki „Koralina”

„Koralina” Neila Gaimana nie ma tak wielkiej siły rażenia, jak „Amerykańscy bogowie”, ale na równi zmusza czytelnika do zadawania sobie niełatwych pytań, z kolei za ciekawą, nietypową fabułą, skrywa wartości moralizatorskie, poznawcze i dużą dawkę emocjonalną. Choć przede wszystkim to angażująca odbiorcę historia, zapewniająca kilka chwil przyjemności.


Obrazek

Lovcraft w obrazkach – recenzja mangi „Kolor z innego wszechświata”

Adaptacji pełnych utworów i fragmentów, a także samych motywów z twórczości Howarda Philipsa Lovecrafta było i niewątpliwie będzie bez liku, jedne udane, inne niestety wymuszone, pretensjonalne albo niewykorzystujące potencjału materiału źródłowego. Tych drugich dziwnym trafem zdarza się na nieszczęście więcej. „Kolor z innego wszechświata” Tanabego Gou wlicza się natomiast w poczet tych pierwszych, a jego formuła pozwala cieszyć się znaną opowieścią grozy w nieco odmiennym stylu.


Obrazek

Bastarda nigdy dość - recenzja książki "Skrytobójca Błazna"

Światy fantasy mają to do siebie, że albo odrzucą czytelnika, albo pochłoną go bez reszty. Uniwersum Robin Hobb, Najstarszych, jest zarówno szablonowym przykładem fikcyjnej krainy w takiej konwencji, ale czasem rezygnuje z typowych dla wielu dzieł gatunku elementów – brak smoków (wyginęły), magia jest potępiana (ludzie żywią paniczny strach przed nią i gromią każde jej przejawy). W innych sferach natomiast książka zadowala fanów fantasy, szukających klasycznych historii z nurtu: wędrówka, dworskie intrygi, artefakty i bohaterowie walczący z potężnymi siłami – na to wszystko można się natknąć czytając „Skrytobójcę Błazna”, kolejną z opowieści Hobb z dobrze znanego jej wiernym czytelnikom świata „Bastarda i Błazna”.


Obrazek

Skrzydła odkupienia - recenzja książki "Skrzydła nocy"

Ludzkość po tysiącach lat wojen osiągnęła pokój i sięgnęła gwiazd. Dzięki cudom nauki i niepohamowanemu pędowi rozwoju rozpoczęła okres nazwany później „wiekami cudów”. W swej pysze i przekonaniu, że ludzie nie tylko wszystko mogą osiągnąć, ale mają obowiązek to zrobić, naruszając prawa natury oraz wiele moralnych nakazów, homo sapiens spadają z piedestału, a Ziemia z jednego z klejnotów galaktyki zostaje zaściankowym, nie liczącym się światem, któremu pewna rasa w dawnych latach obiecała pomstę.


Obrazek

Ragnar odkryty – recenzja książki „Legenda Wikingów. Opowieść o Ragnarze Lodbrucku, jego żonach i synach”

Popkultura niejednokrotnie sięga do wierzeń skandynawskich, kultury wikingów czy biografii bohaterów sprzed lat i adaptowała je w swoich dziełach, traktując symbole, rytuały bądź pierwotne wartości nader luźnie albo całkowicie je zaciera. Ragnar Lodbrok, cała historia i otoczka są tego znakomitym przykładem, a doszukiwanie się rzetelnych i kompleksowych źródeł może sprawiać wiele problemów. Artur Szrejter postanowi zaprezentować jego dzieje zgodnie z średniowiecznymi przekazami i formule stylizowanej na „sagową” narrację, choć odszedł nieco od tradycyjnego naukowego traktatu i pracował według metodologii bardziej rozrywkowej, a co za tym idzie – przystępniejszej dla szerszego grona czytelników.


Obrazek

Arcydzieło komiksu wschodniego? - recenzja mangi "Dziewczynka w Krainie Przeklętych" #1

Ostatnimi czasy mam wrażenie, że albo się przejadłem popkulturowymi daniami, albo coraz częściej produkuje się pełnowartościowe opowieści angażujące czytelnika od deski do deski. Kolejne chwile i tytuły przybliżały mnie do przekonania, że przejadłem się tym wszystkim i muszę odsapnąć – na szczęście w sukurs przybyła mi „Dziewczynka w Krainie Przeklętych”, pokazująca, że to nie ze mną jest coś nie tak, ale z ogólnodostępną sztuką literacko-filmowo-komiksową, coraz częściej staczającą się we wtórność i schematyczność, a same konwencje miast kroczyć dumnie z awangardą, zaczynają raz za razem przystopowywać w ariergardzie. Na śniadanie, obiad, deser serwując odgrzewane kotlety.


Obrazek

Kres Wojny Dwóćh Róż - recenzja mangi "Requiem Króla Róż" #7

Siódmy tom „Requiem Króla Róż” można określić „epizodem jednej bitwy” i nie oznacza to wcale, że rozciąga się ona na całą część – wręcz przeciwnie, zajmuje w niej dość lapidarny kawałek, ale rozwiązuje kilka wątków rozwijanych w poprzednich mangach, a szala zwycięstwa w Wojnie Dwóch Róż zaczyna diametralnie przeważać na jedną ze stron konfliktu.


Obrazek

Gagiem historia się toczy - recenzja mangi "Posępny Mononokean" #2

Drugi tom „Posępnego Mononokeanu” wciąż ma taki sam komedyjkowy wyraz jak część pierwsza i wciąż dostarcza czytelnikowi niezobowiązującej rozrywki, choć świat przedstawiony zostaje w tym utworze poszerzony o sferę zaświatów. Kiri Wazawa na szczęście nie próbuje przemieniać początkowego założenia i nie wplata w fabułę górnolotnych treści, a mogłyby one wiele popsuć, nadając komiksowi odcieni sztuczności.


Obrazek

Dziewięć razy Nowak - recenzja książki "Amnezjak"

"Amnezjak" to nie powieść, a zbiór dziewięciu opowiadań zamkniętych w jednym wydaniu, opatrzonym klimatyczną w swej prostocie okładką. Książka wręcz prosi się o to, aby po nią sięgnąć.


Obrazek

Im dalej, tym lepiej – recenzja książki „Wiatrodziej”

Czaroziemie znów otwiera swoje bramy przed żądnym przygód czytelnikiem. Druga cześć cyklu, rozwijająca i kontynuująca wątki zawarte w „Prawdodziejce”, podsyca ciekawość przed zakończeniem trylogii i okazuje się godną następczynią hitu fantasy z 2016 roku.


Obrazek

 • Konwenty
 • FORT
 • Tolk-Folk
 • Ryucon 2017
 • Fornost 2017
 • NiuCon
 • Mochicon
 • Zakonki
 • Twierdza
 • Gildia Society
 • Rzesz??w by Night
 • Ostatnie dyskusje na forum
 • Więcej
Współpraca
Artifex Mundi Bakumi Baniak Baniaka Cenega Fabryka Gier Historycznych FoxGames Galakta Gindie Armoryka
Granna Centrum gier Pegaz Phalanx Games Portal Games Przystań Gier Wydawnictwo REBEL.pl Techland ENEMEF
Fabryka Słów Videograf II Powergraph Hanami Telbit Biblioteka Akustyczna Synetia Zysk i S-ka Wydawnictwo Wydawnictwo Initium Wydawnictwo COMM Prószyński i S-ka
Wydawnictwo MAG Replika Skąpiec.pl Coś na progu Rebis Radio Banzai Artefakty Radio Aoi

Copyright © 2004-2017 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 29 lip 2017, 12:42 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka