• WIADOMOŚCI – Aktualizacje

Stany magią wzmacniane - recenzja książki "Uczeń Alvin"

Orson Scott Card zabiera czytelnika w „Uczniu Alvinie” w dalszą podróż życia tytułowego bohatera i trzeba przyznać, że cykl nie traci świeżości, pomimo że autor dość często operuje toposami gatunku, a trzonem opowieści czyni szablon szkolącego się w swych arkanach (i nie tylko) młodzieńca. Jednak to nie przeszkadza w odbiorze, bowiem pisarz zaskakuje twórczo na innych frontach, do tego nie można zapomnieć o wyśmienitej realizacji i swobodzie poruszania się Carda w poetyce historical fantasy.


Obrazek

Achromatopsja - fragmenty

Jeszcze co prawda "Achromatopsja" nie miała swojej premiery, ale mamy dla Was fragmenty audio powieści.

Bo to zła Horda była... - recenzja książki "Narodziny Hordy"

Książki na podstawie gier to zwykle dość trudny temat. Wiele gier jest zbyt prosta, aby na ich podstawie snuć wielostronicową opowieść. Zgoła inaczej jest z uniwersum Warcrafta, które aż kipi od historii i legend, a można je opowiedzieć nie tylko za pomocą pikseli.


Obrazek

Bardziej kolorowa Kraina Oz – recenzja książki „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”

Prędzej pod swoim domem można znaleźć zgniecioną czarownicę, niż w gronie znajomych osobę, która nie miała styczności z „Czarnoksiężnikiem z Krainy Oz”, choćby za sprawą filmów aktorskich czy animowanych. Blaszany Drwal czy tchórzliwy Lew są postaciami zbyt charakterystycznymi, zwłaszcza przez uniwersalność ich problemów, aby przejść obok nich obojętnie. Nie samym kinem człowiek żyje, dlatego każdy, kto zna Dorotkę jedynie z ekranu, powinien uznać za lekturę obowiązkową książkę Lymana Franka Bauma.


Obrazek

Świecie, ogarnij się – recenzja książki „HEL-3”

Po czterech latach absencji na rynku wydawniczym, Jarosław Grzędowicz powraca z kolejną, pełnokrwistą powieścią. Szumnie zapowiadany „HEL 3” jest antyutopią z akcją osadzoną w 2058 roku. Czy warto było czekać na nowe dzieło twórcy „Pana Lodowego Ogrodu”? Cóż, osobiście „jestem za, a nawet przeciw”.


Obrazek

Szarość, widzę szarość, szarość widzę - recenzja książki "Achromatopsja"

Aż ciepło się robi na sercu każdego stalkera na wieść o tym, że polskie „Uniwersum Metro 2033” bezustannie się rozrasta. Do Pawła Majki i Roberta J. Szmidta tym razem dołączył Artur Chmielewski. Wcześniej udowodniono, że metro nie jest konieczne, aby przetrwać zagładę nuklearną. Jak jednak pomogą podczas zagłady dwie warszawskie linie?


Obrazek

Obawy odeszły precz… - recenzja książki „Piasek Raszida”

Pomimo początkowych obaw Brandon Sanderson nie traci formy nawet w prozie skierowanej dla młodszych czytelników, a drobne potknięcia świadczą wyłącznie o staraniach autora i wdrażaniu się w tego typu literaturze. W „Piasku Raszida” nie brakuje wszystkiego tego, co u amerykańskiego pisarza cenimy – za Intertekstualność wewnętrzną i zewnętrzną, za grę schematami, charakterystyczne podejście do systemów magicznych oraz dowcip, ten to się wręcz w pierwszym tomie cyklu „Alcatraz kontra Bibliotekarze” wyostrzył.


Obrazek

Niewykorzystany potencjał - recenzja książki "Eresteja"

Tytułowa Eresteja to piękna elfka, posiadająca moc władania żywiołem ognia. Ta umiejętność została jej przekazana z woli bogów, tym samym czyniąc z niej Strażniczkę. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie harmonii i niedopuszczenie do chaosu. Każdy żywioł ma swoich dwóch Strażników i każdy ma obowiązek przestrzegać określonego kodeksu. Jednak pewnego dnia, dwoje z nich, wbrew zakazom, zakochuje się w sobie i buntuje przeciw regułom. Następstwem tej miłości jest istota o niewyobrażalnej, nieposkromionej mocy, zdolna zniszczyć wszystko. Główna bohaterka stara się zapobiec zbliżającej się katastrofie. W międzyczasie poznaje swoją następczynię, którą musi wyszkolić na tyle dobrze, by poradziła sobie z trudami czekającymi na jej drodze.


Obrazek

Powrót do Martwicy – recenzja książki „Grom i szkwał”

Jacek Łukaszewski ponownie zaprasza nas do wykreowanego przez siebie świata fantasy. Poprzednia część zakończyła się powrotem głównych bohaterów ze śmiertelnie niebezpiecznej wyprawy za tzw. Martwicę, czyli obszar, w którym na skutek magicznego skażenia wszystko umiera. Jak się okazało, moc Martwicy nie trwa wiecznie. Nad królestwem Wondetell kłębią się jednak czarne chmury. Umarł król, a ktoś porwał księżniczkę – jedyną dziedziczkę pustego tronu. Arthorn nie ma ani chwili wytchnienia i od razu zostaje rzucony w wir wydarzeń.


Obrazek

Dobry tekst ma to do siebie, że przenosi odbiorcę w świat, który opisuje - recenzja książki "Akuszer bogów"

Dobry tekst ma to do siebie, że przenosi odbiorcę w świat, który opisuje. Mało tego. Czytelnik nie dość, że może widzieć rzeczywistość, to jest w stanie także ją poczuć, z wszystkimi jej smakami i zapachami, całym klimatem fauny i flory, całą zgrozą, jaką ten świat epatuje. Dobra fabuła natomiast porywa, ale nie w sposób zabójczy dla czytelnika. Jeśli mamy nagłe zwroty akcji ważne, by nie wypaść z toru tej górskiej kolejki, tylko pędzić z przyjemnością równą niepokojowi czy podekscytowaniu. Bohaterowie? Dobrzy bohaterowie przede wszystkim muszą być żywi. Nikt nie znosi papierowych trupów, zachowujących się niewiarygodnie bądź będących uosobieniem wszystkich cnót bądź wszystkich wad świata. Wszyscy również znają archetypiczny wzór niewiasty, zdanej na łaskę bądź niełaskę losu oraz mężczyzn. Dopiero od niedawna panie wkraczają na salony literackie, wyważając butem drzwi. A co, gdy to kobietę stawia się w centrum, gdy fabuła zaiste pędzi, a świat przedstawiony żyje – w pełnym tego słowa znaczeniu?


Obrazek

Konkurs z Piaskiem Raszida

Szanowne Bestie i puchate Maszkary! Jeżeli lubicie książki nietypowe mamy dla Was coś specjalnego - powieść Brandona Sandersona "Piasek Raszida", pierwszy tom cyklu "Alcatraz kontra Bibliotekarze".

Zadanie dla Was jest proste, wystarczy napisać "dlaczego akurat Sanderson?".

Odpowiedzi przesyłajcie na konkurs.bestiariusz@o2.pl

Najciekawsza praca zostanie nagrodzona, a zwycięzca otrzyma mail z informacją o wygranej oraz prośbą o podanie adresu.

REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorem konkursu jest portal Bestiariusz.pl.
2. Konkurs ma charakter ogólnopolski i trwa od 18.02.2017 do 27.02.2017 godz. 23.59.

++

„To tylko kino” - recenzja książki „Alfred Hitchcock”

Alfred Hitchock był reżyserem, którego twórczość wymykała się tradycyjnym ramom gatunkowym. Filmy jego autorstwa takie jak „Północ, północny zachód”, „Psychoza” czy „Ptaki” na stałe zapisały się w kanonie kinematografii. Określany mistrzem suspensu, z wyglądu pulchny i niepozorny reżyser lubował się w tworzeniu przesiąkniętych grozą thrillerów psychologicznych. Na pytanie, skąd u brytyjskiego filmowca takie a inne zamiłowanie do wprawiania widowni w stan niepokoju, postanowił odpowiedzieć poczytny biograf Peter Ackroyd.


Obrazek

Działamy w ciemności, by służyć światłu - recenzja książki "Assassin's Creed"

Mający światową premierę pod koniec grudnia 2016 roku (w Polsce niecały miesiąc później) film „Assassin’s Creed” doczekał się swojego papierowego odpowiednikach. Na półkach księgarń książkę oznaczoną mianem „oficjalnej powieści filmu” można znaleźć od niecałego miesiąca. To nie lada gratka dla każdego fana serii o asasynach.


Obrazek

Historia Naturalna Smoków - fragment

Już w poniedziałek premiera bardzo ciekawej lektury - "Historia Naturalna Smoków" - a my mamy dla Was szczyptę tej wspaniałości, fragment pierwszego rozdziału, który być może zachęci Was do sięgnięcia po pozycję.


Miałam siedem lat, kiedy na skraju lasu na tyłach naszego ogrodu znalazłam na ławce martwego iskrzyka, którego zarządca nie zdążył jeszcze sprzątnąć. Ogromnie podniecona, pobiegłam go pokazać mamie, jednak do tego czasu iskrzyk prawie rozsypał się w popiół w moich dłoniach. Mama krzyknęła z obrzydzenia i nakazała mi iść się umyć.


Obrazek

Książę Głupców - fragment

Jestem kłamcą, oszustem i tchórzem, ale nigdy, przenigdy nie zawiódłbym przyjaciela. No chyba że wymagałoby to szczerości, uczciwości i odwagi.
Zawsze uważałem, że najlepszym sposobem na załatwianie spraw jest cios w plecy. Czasami można to osiągnąć uciekając się do podstępu. Klasyczne "O, co to, tam?" sprawdza się zadziwiająco często, ale prawdziwie optymalny rezultat uzyskuje się, gdy dana osoba w ogóle cię nie zauważy.


Obrazek

 • Konwenty
 • Die?? Darmowego Komiksu
 • Let's play Cz??stochowa
 • Cytadela
 • Fantasmazuria 2017
 • Tolk-Folk
 • Fornost 2017
 • NiuCon
 • Mochicon
 • Zakonki
 • Twierdza
 • Gildia Society
 • Rzesz??w by Night
 • Ostatnie dyskusje na forum
 • Więcej
Współpraca
Artifex Mundi Bakumi Baniak Baniaka Cenega Fabryka Gier Historycznych FoxGames Galakta Gindie
Granna Centrum gier Pegaz Phalanx Games Portal Games Przystań Gier Wydawnictwo REBEL.pl Techland ENEMEF
Fabryka Słów Videograf II Powergraph Hanami Telbit Biblioteka Akustyczna Synetia Zysk i S-ka Wydawnictwo Wydawnictwo Initium Wydawnictwo COMM Prószyński i S-ka
Wydawnictwo MAG Replika Skąpiec.pl Coś na progu Rebis Radio Banzai Artefakty Radio Aoi

Copyright © 2004-2017 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 maja 2017, 23:48 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka