Wiadomości » Film » Arystokratyczny drapieżnik
Arystokratyczny drapieżnik
Trzeci z wielkich odtwórców roli hrabiego Draculi. Na swym koncie ma już ponad 250 ról filmowych i telewizyjnych, a drogę do kariery otworzyły mu właśnie role w horrorach legendarnej wytwórni filmowej Hammer. Christopher Lee – człowiek o twarzy niczym z nocnego koszmaru.

++

Christopher Lee, a właściwie Sir Christopher Frank Carandini Lee urodził się 27 maja 1922 w Belgravii, w Londynie. Jego ojcem był pułkownik 60. korpusu strzelców królewskich, matką zaś hrabina Estelle Marie Carandini di Sarzano, słynna edwardiańska piękność, za którą szalało całe ówczesne Królestwo Brytyjskie.

Uczył się w Eton College i Wellington College. Gdy był młody, pracował jako goniec, zarabiając funta tygodniowo. W trakcie II wojny światowej służył w Królewskich Siłach Powietrznych, skąd następnie przeniósł się do wywiadu brytyjskiego, gdzie służył wraz ze swoim kuzynem – Ianem Flemingiem, autorem powieści o Jamesie Bondzie.

Hammer Horror Show

Po wojnie, Christopher Lee związał się z brytyjską wytwórnią filmową Rank. Nagrywał utwory muzyczne, między innymi „Opowieść Żołnierza” Strawinskiego, występował w radiu, teatrze i filmach.

W 1956 zwrócił na siebie uwagę rolą Monstrum w „The Curse of Frankenstein”. Po sukcesie w tytułowej roli „Draculi” (1958), którą powtarzał aż po francuską parodię „Dracula na Emigracji” (1976), stał się głównym gwiazdorem horrorów słynnej wytwórni Hammer. Ekspresyjny w geście, obdarzony głębokim głosem, nadawał nowe rysy klasycznym postaciom z panopticum grozy.

W postać Draculi tchnął nowy nieznany dotąd instynkt drapieżnika, który łączy w sobie brutalną seksualność i żądzę krwi. Mimo jawnego czerpania wzorów od swego wielkiego poprzednika, Beli Lugosiego, Christopher Lee w roli hrabiego Draculi nie był już jedynie mrocznym i zimnym arystokratą, ale i prawdziwą bestią siejącą śmierć i potępienie.

Sędziwy Mistrz

++

Grał w filmach reżyserowanych między innymi przez Johna Hustona, Josepha Loseya, Orsona Wellesa, Nicholasa Raya, Michaela Powella, Billy'ego Wildera, Stevena Spielberga, Johna Landisa, Tima Burtona i Petera Jacksona. Najpopularniejsze filmy, w których zagrał, to między innymi „Człowiek ze złotym pistoletem” (z serii filmów o Jamesie Bondzie) czy też „The Wicker Man”. Christopher Lee, mimo swojego sędziwego wieku (90 lat), wciąż jest popularnym i sprawnym aktorem, o czym świadczą jego role w filmach z serii „Władca Pierścieni” (Saruman) oraz „Gwiezdne wojny” (Hrabia Dooku).

Christopher Lee zapisał się w księdze Guinnesa jako aktor, który zagrał w największej ilości produkcji kinowych i telewizyjnych, w tym w wielu nieanglojęzycznych – włoskich, francuskich, niemieckich, hiszpańskich i rosyjskich. Jego pełen dorobek to ponad 250 ról w tyluż filmach.
Sprawdź również:
Max Schreck
Bela Lugosi
Maciej 'morfin' Przygórzewski – 23 maja 2012, 13:19 – wikipedia,filmweb
KOMENTARZE
 • Konwenty
 • Fantasmagoria
 • Kawaii Time
 • Festiwal Fantastyki Cytadela
 • Sakurakon IV
 • Nyskon 2018
 • Magnificon EXPO
 • Dni Fantastyki 2018
 • Nejiro 9
 • Polcon 2018
 • NiuCon 2018
 • Zakonki 2018
 • Gildia Society
 • Ostatnie dyskusje na forum
 • Więcej
Współpraca
Artifex Mundi Bakumi Baniak Baniaka Cenega Fabryka Gier Historycznych FoxGames Galakta Gindie Armoryka
Granna Centrum gier Pegaz Phalanx Games Portal Games Przystań Gier Wydawnictwo REBEL.pl Techland ENEMEF
Fabryka Słów Videograf II Powergraph Hanami Telbit Biblioteka Akustyczna Synetia Zysk i S-ka Wydawnictwo Wydawnictwo Initium Wydawnictwo COMM Prószyński i S-ka
Wydawnictwo MAG Replika Skąpiec.pl Coś na progu Rebis Radio Banzai Artefakty Radio Aoi

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 22 kwi 2019, 01:58 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka