Wiadomości » Inne » Dracula - 115 świeczek na krwawym torcie
Dracula - 115 świeczek na krwawym torcie
Demon Nocy, Chodzący Wśród Strachu, Książę Ciemności – oto jedne z najbardziej przerażających przydomków postaci, którą dokładnie 115 lat temu powołał do życia irlandzki dziennikarz, Bram Stoker. Tak oto swe niepodzielne panowanie nad gatunkiem horroru rozpoczął jaśnie wielmożny hrabia Vlad Dracula – ukochany syn Diabła.

++

18 maja 1897 roku ukazała się niezwykła powieść Brama Stokera, zatytułowana „Drakula”. Jej głównym bohaterem jest hrabia, transylwański arystokrata, będący jednocześnie wyklętym przez Boga wampirem.

Nie był to jednak pierwszy krwiopijca w literaturze. W roku 1819, po legendarnym już spotkaniu grona dekadenckich poetów i pisarzy, jeden z jego uczestników, John Polidori, napisał opowiadanie pt. „Wampir.

++

Stoker, tworząc postać wampirycznego hrabiego, nadał jej imię, napotkane w jednej z historycznych ksiąg – Dracula. Był to przydomek władcy Wołoszczyzny, Vlada Draculi, zwanego też Palownikiem – syna Vlada Diabła. Być może Stoker użył również fragmentów biografii wołoskiego władcy, o czym mogą świadczyć wzmianki o wyprawach wojennych na terytorium Turcji, dokonywanych przez jednego z wielkich przodków hrabiego, lub też o zdradzieckim bracie owego przodka. Na ogół jednak przyjmuje się, że Stoker ograniczył się jedynie do zapożyczenia imienia.

Dracula na filmowym planie

++

Postać Draculi stała się jednym z bardziej znanych symboli w kulturze popularnej. Wizerunek Draculi stworzony przez Stokera i spopularyzowany następnie przez film, stał się utrwalonym, typowym wizerunkiem wampira. Oprócz kilkunastu filmów i seriali ekranizujących powieść, do Draculi nawiązywano w wielu innych dziełach, w tym filmach animowanych i grach komputerowych. Do najbardziej znanych odtwórców roli Draculi należą Niemcy: Max Schreck i Klaus Kinski, Węgier Bela Lugosi oraz Anglicy: Christopher Lee i Gary Oldman.

++

Postać Draculi w ekranizacjach książki nie zawsze jednak była zgodna z opisem Brama Stokera. W filmie „Dracula” Teda Browinga z 1931 roku, przez długi czas najsłynniejszej ekranizacji książki Stokera, hrabia Dracula grany przez Belę Lugosiego, był dość młodym, zwyczajnym mężczyzną, który już po przybyciu do Anglii, kilkukrotnie rozmawiał towarzysko z pozostałymi bohaterami (np. z doktorem Sewardem i Abrahamem Van Helsingiem), co nie miało miejsca w książce. Takie przedstawienie Draculi kłóci się z opisem demonicznego starca, jaki stworzył Stoker. Zdaniem wielu, najbliższą opisowi Stokera była kreacja Maxa Schrecka z filmu „Nosferatu - symfonia grozy” z 1922 roku.

Vlad Palownik w literaturze

++Postać Draculi spowodowała również pojawienie się licznych wątków wampirycznych w literaturze, czego przykładem jest między innymi powieść Elisabeth Kostovej, „Historyk”, w której motorem całej fabuły są poczynania najsłynniejszego z wampirów, jak i „Wład Palownik. Prawdziwa Historia Drakuli”, autorstwa C.C. Humphreys’a.

Ważniejsze filmy z tą postacią:

1922: „Nosferatu – symfonia grozy” (Nosferatu – eine Symphonie des Grauens), reż. Friedrich Wilhelm Murnau
1931: „Dracula”, reż. Tod Browning
1931: „Dracula”, reż. George Melford, Enrique Tovar Ávalos (wersja hiszpańska)
1958: „Dracula” (Horror of Dracula), reż. Terenca Fisher,
1966: „Dracula: Książę Ciemności” (Dracula: Prince of Darkness), reż. Terence Fisher
1974: „Krew dla Draculi”, reż. Antonio Margheriti, Paul Morrissey
1979: „Nosferatu wampir” (Nosferatu: Phantom der Nacht), reż. Wernera Herzoga,
1979: „Dracula”, reż. John Badham
1992: „Dracula” (Bram Stoker's Dracula), reż. Francis Ford Coppola
1995: „Dracula – wampir bez zębów” (Dracula: Dead and Loving it), parodia, reż. Mel Brooks
2000: „Dracula 2000”, reż. Patrick Lussier
2001: „Drakula: stronice z pamiętnika dziewicy”, reż. Guy Maddin
2002: „Dracula” (miniserial), reż. Roger Young
2003: „Dracula II: Odrodzenie” (Dracula II: Ascension), reż. Patrick Lussier
2004: „Dracula 3000”, reż. Darrell Roodt
2005: „Dracula III: Dziedzictwo” (Dracula III: Legacy), reż. Patrick Lussier
Maciej 'morfin' Przygórzewski – 20 maja 2012, 14:54 – wikipedia
KOMENTARZE
 • Konwenty
 • Fantasmagoria
 • Kawaii Time
 • Festiwal Fantastyki Cytadela
 • Sakurakon IV
 • Nyskon 2018
 • Magnificon EXPO
 • Dni Fantastyki 2018
 • Nejiro 9
 • Polcon 2018
 • NiuCon 2018
 • Zakonki 2018
 • Gildia Society
 • Ostatnie dyskusje na forum
 • Więcej
Współpraca
Artifex Mundi Bakumi Baniak Baniaka Cenega Fabryka Gier Historycznych FoxGames Galakta Gindie Armoryka
Granna Centrum gier Pegaz Phalanx Games Portal Games Przystań Gier Wydawnictwo REBEL.pl Techland ENEMEF
Fabryka Słów Videograf II Powergraph Hanami Telbit Biblioteka Akustyczna Synetia Zysk i S-ka Wydawnictwo Wydawnictwo Initium Wydawnictwo COMM Prószyński i S-ka
Wydawnictwo MAG Replika Skąpiec.pl Coś na progu Rebis Radio Banzai Artefakty Radio Aoi

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 18 cze 2019, 18:11 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka