Czy Bóg stworzył świat z miłości, czy tak, dla jaj? Na to nurtujące ludzkość od wieków pytanie odpowiedź znajdują bohaterowie książki Martina Lechowicza, znanego z publikowanych w serwisie YouTube satrycznych piosenek. "Teoria Portali" już dziś trafiła na półki księgarń.
"Teoria Portali" to monumentalna i ponadczasowa opowieść, konstrukcją i humorem nawiązująca do książek
Douglasa Adamsa czy
Terry'ego Pratchetta, osadzona w niepowtarzalnym, mocno woniejącym klimacie polskiej prowincji, opowiedziana językiem, balansującym na granicy dobrego smaku.
To historia dwóch naukowców z Bandziochów, zapadłej wsi na południu Polski. Bohaterowie, w wyniku serii przedziwnych zbiegów okoliczności, najpierw biorą udział w Zjeździe Multibiologów Wszechświatowych, a wskutek zaszłych tam wydarzeń, przemierzają kolejne światy, poznają (z reguły wbrew własnej woli) ich mieszkańców i ich obyczaje, żeby poznać ostateczną odpowiedź na odwieczne pytanie: Czy Bóg stworzył świat z miłości, czy dla jaj?
Przemieszczanie między światami zapewnia korytarz, do którego z kolei prowadzą portale, rozmieszczone we wszystkich światach i pojawiające się tam w ściśle określonych odstępach czasu. Korytarz jednak po wielu latach zaczyna się psuć i tylko Witold Bąk – jeden z głównych bohaterów – wie, gdzie i na jak długo znów pojawią się portale.
W książce nie brak galerii arcyciekawych postaci, reprezentujących przeróżne światy i formy biologiczne, a dialogi obfitują w sformułowania, budzące u czytelnika niekontrolowane wybuchy śmiechu.
W "Teorii Portali" udokumentowano m.in. zagładę Atlantydy, do której doprowadziły wydarzenia, potwierdzające Teorię Nieprawdopodobnego Zbiegu Okoliczności. Autor opisuje także inne teorie naukowe, które mogą wydawać się potwornie głupie, jednak sprawdzają się częściej niż wiele znanych nam obecnie. A są to m.in.: Teoria Teorii Łańcuchowych, Teoria In suprisum veritas, Teoria Hierarchizacji Organizacji, Teoria Subiektywnej Dziwności, Teoria Relatywnej Oczywistości, Teoria Rozrywki Ostatecznej, Teoria Ostatecznej Miłości.
Martin Lechowicz – (ur. 1976r.) bard, dziennikarz obywatelski, felietonista, radiowiec, programista. Prowadzi audycje o wolności w portalu
Kontestacja.com i o Biblii w serwisie
Odwyk.com. Ponadto, przez ostatnie lata prowadził także kilka innych podcastów, między innymi
Masa Krytyczna czy
Kwadrans z Wolnym Rynkiem. Ironiczny komentator polskiej rzeczywistości, znany z publikowanych w serwisie YouTube piosenek (
"Ballada o Łukaszu Podolskim",
"Obława V" czy
"Piosenka o PKP"), które cieszą się ogromną popularnością (liczba komentarzy wszystkich przekroczyła już milion). Laureat konkursu na najlepszego dziennikarza obywatelskiego portalu
Interia360.pl. Lubi pierogi ruskie, wino półsłodkie oraz granie po nocach w Counter-Strike'a.
Wydawnictwo: Digi-Tec
Miejsce wydania: Lublin
Ilość stron: 464
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-929988-7-7
Cena: 34,90zł
Strona: http://www.teoria.plKsiążka jest objęta patronatem Bestiariusza.