Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Magia Drugiego Kręgu – recenzja książki „Naznaczeni błękitem”

Polski rynek wydawniczy wciąż się rozwija. Co więcej, rodzimi autorzy okazują się cieszyć coraz większą popularnością. Idealnym przykładem, ilustrującym to zjawisko, może być fenomen Ewy Białołęckiej, której „Kroniki Drugiego Kręgu” pozyskują sobie rzesze czytelników.

W skład cyklu wchodzą dwa tytuły: „Naznaczeni błękitem” oraz „Kamień na szczycie”. Autorka przedstawia w nich Lengorchię, krainę, w której magia splata się z codziennością, tworząc barwną mozaikę fascynujących zdarzeń. Czytelnik od pierwszych stron powieści zostaje spętany przez wartki styl narracji, który może kojarzyć się z powieściami Ursuli Le Guin.
„Kroniki Drugiego Kręgu” to zbiór zgrabnych opowiadań. Pojawiające się postacie są porządnie skonstruowane, a w ich mowie nie słychać papierowego szelestu. Wszystkich bohaterów łączą nietypowe zdolności, które stały się ich udziałem. Niektórzy potrafią czytać w myślach, inni przekształcają materię, tworzą iluzje albo władają ogniem. Wpływ tych nadzwyczajnych zdolności na życie bohaterów nie jest jednak jednoznaczny. Nierzadko przynosi im radość, lecz jeszcze częściej cierpienie i liczne wyrzeczenia. Historia toczy się powoli, aż do momentu, gdy „naznaczonych błękitem” naznacza wspólna przyjażń. Wtedy wypadki przyśpieszają biegu. Pomimo to opowieść nie traci nic ze swojego spokojnego piękna.
Książki ukazały się nakładem wydawnictwa „Runa”. Ich cena jest przystępna. Na szczególną uwagę zasługuje opracowanie graficzne okładki „Naznaczonych błękitem”, którą zaprojektował Tomasz Fruń. Widnieje na niej smok zaczepiony na drzewie. Całość utrzymana jest w stonowanych barwach, co ładnie współgra z treścią książki.
Reasumując, cykl „Kronik Drugiego Kręgu” nie jest może arcydziełem na skalę światową, ale z pewnością warto go przeczytać. Obie książki zapewniają kilka godzin wspaniałej zabawy w bardzo dobrym stylu. Ukazują strach przed nieznanym i jego konsekwencje, odrzucenie, miłość, przyjaźń a także wieczne poszukiwanie siebie.

Wyd. Runa

Tytuł: Naznaczeni Błękitem
Autor: Ewa Białołęcka
Ilość stron: 368
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-89595-20-6
Cena: 27,50zł

Dyskusja