Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja filmu „Gothika”

Miranda Grey jest psychologiem pracującym w szpitalu psychiatrycznym. Codziennie widzi nieszczęsnych osobników, którym coś lub ktoś odebrało rozum. Stara się im pomagać najlepiej, jak tylko potrafi. Dochodzi jednak do podejrzenia, że zabiła swojego męża, Douga, który jednocześnie jest dyrektorem szpitala. Z Mirandą dzieją się dziwne rzeczy, i w końcu zostaje zamknięta w tym samym szpitalu, w którym jeszcze niedawno pracowała, z osobami, którym nie tak dawno temu pomagała jak mogła.

Nie ukrywam, że fabuła filmu jest całkiem niezła, i głównie ze względu na nią sięgnąłem po „Gothikę”.

Oklaski należą się przede wszystkim za muzykę. Jest ona odtwarzana w dobrych momentach, buduje u widza napięcie i potrafi podnieść adrenalinę. Mroczna scenografia – akcja niemal zawsze dzieje się w nocy, a jeśli wychodzi poza teren szpitala, panuje wszechobecny mrok, a pogoda niemal zawsze jest deszczowa. Sam szpital sprawia także wrażenie opuszczonego. Wszystkie te czynniki, które wymieniłem, sprawiają, że „Gothikę” ogląda się z ogromnym napięciem.

Gra aktorska jest bardzo przeciętna. Nie da się ukryć, że Halle Berry, odgrywającą główną rolę, stać na więcej, lecz należy jej pryznać, że ze wszystkich aktorów występujących w filmie to własnie ona najbardziej popisała się talentem. Zaraz za nią jest Penelope Cruz, grająca jedną z pacjentek Mirandy, czyli Chloe. Reszta to postacie odchodzące na dalszy plan, bo „Gothika” tak naprawdę skupia się niemal tylko na głównej bohaterce – nie jest to jednak żadna wada, wręcz przeciwnie, efekt takiego posunięcia wydaje sie być bardzo dobry.

Właściwie to napisałem już wszystko, co należy wiedzieć o „Gothice”, by zdecydować samemu czy warto ją obejrzeć, czy nie. Ze swojej strony mogę ten film polecić miłośnikom filmów psychologicznych i thrillerów, gdyż horror z tego średni. Mimo to, moje wrażenia po „Gothice” są dobre, film nie jest niczym nadzwyczajnym – po prostu warto go zobaczyć.

Tytuł: Gothika
Tytuł oryginału: Gothika
Kraj: USA
Czas trwania: 95 minut
Data premiery: 13.02.2004
Reżyseria: Mathieu Kassovitz
Obsada: Halle Berry, Penelope Cruz, Robert Downey

Ocena: 6/5

Dyskusja