Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja filmu „Ja, Robot”

Miałem wielkiego farta, że zdołałem obejrzeć ten film w kinie. Jako, że do lepszych kin mam sporo ponad dwadzieścia kilometrów, nie było czasu żeby się do któregoś z nich udać. Szczęśliwym trafem jednak, z całą bandą znajomych, pojechaliśmy do kina w ostatni dzień emitowania seansów.

„Ja Robot” był głośno reklamowany. Wszędzie – w kinach, w radiu, gazetach, a przede wszystkim w Internecie. Jeszcze zanim trafił do kin, wiedział o nim każdy szanujący się kinoman. Oparta na powieści Isaaca Asimova, produkcja ta wywołała dużą furorę zwłaszcza wśród fanów kina science-fiction.

Jest rok 2035. Najlepszymi przyjaciółmi człowieka stały się roboty, które od teraz wyręczają ludzi we wszystkich codziennych zajęciach. Firma U.S. Robotics ma zamiar wypuścić na rynek nową generację robotów, gdy nagle w niewyjaśnionych okolicznościach ginie ich twórca. Śledztwem zajmuje się detektyw Spooner, który od tej chwili będzie próbował wyjaśnić tę niecodzienną sytuację.

Film w doskonały sposób łączy sensację, thriller, kryminał oraz science fiction. Twórcom udało się stworzyć to, co w filmach science-fiction jest najważniejsze – wykreować obraz człowieka w przyszłości. I tak oto „Ja Robot” obfituje w pościgi samochodami przyszłości, bohaterowie używają futurystycznych broni, a życie bez sztucznej inteligencji i zaawansowanych multimediów staje się niemożliwe.

Największe wrażenie na widzu robią bez wątpienia genialne efekty specjalne. Dynamika akcji i płynne animacje zrobiły na mnie piorunujące wrażenie.

Podczas oglądania filmu trudno zwracać uwagę na takie niedociągnięcia jak nienaturalne dialogi lub nie łączące się w spójną całość zakończenie. Błędy jednak są, i co bardziej wymagających kinomanów biją po oczach.

Myślę, że „Ja Robot” to film dobry. Jeśli brać pod uwagę całość to wypada dobrze i nic poza tym, jednak dla tych, którzy udają się do kina oczekując świetnych efektów specjalnych i wartkiej akcji, produkcja ta będzie tym, czego szukali.

Tytuł: Ja, Robot
Tytuł oryginału: I, Robot
Kraj: USA
Czas trwania: 115 minut
Data premiery: 2004-09-10
Reżyseria: Alex Proyas
Obsada: Will Smith, Bridget Moynahan, Chi McBridge, Alan Tudyk

Ocena: 8/5

Dyskusja