Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja filmu „Martwica Mózgu”

Już niejednokrotnie na forum wspominałem, że jestem miłośnikiem horrorów typu gore. Co to gore, podejrzewam, że większość wie – rodzaj filmu, najczęściej horroru, w którym twórcy nie szczędzą nam krwistych i brutalnych scen.

„Martwicę Mózgu” miałem w swoim posiadaniu już dość dawno temu. Dopiero teraz jednakże ruszyłem tyłek, by ją zrecenzować. Zgodnie z zapowiedziami moich znajomych, miał to być taki gore, jakiego jeszcze nigdy nie widziałem.

Fabuła filmu jest niezbyt ciekawa – ale to już normalka w filmach, w których na pierwszy plan wysuwają się hektolitry krwi ściekającej po ekranie. Otóż, do Zoo w pewnym mieście sprowadzono stworzenie zwane małposzczurem. Jak się okazuje, osoby pogryzione przez te zwierzę prędzej czy później stają się mutantami. Mamy więc dwoje bohaterów. Nieoczekiwanie matka jednego z nich zostaje ugryziona w zoo, i na nieszczęście, właśnie przez małposzczura. Nietrudno sobie wyobrazić, co następuje potem – istna rzeź.

Poziom gry aktorskiej jest przeciętny – nie najlepszy, nie najgorszy, a przynajmniej do momentu, w którym rozpoczyna się sieczka, gdyż potem nie zwraca się na to uwagi.

Film jest oczywiście brutalny. Powiem więcej – rzadko widuje się na ekranach coś tak krwawego i obrzydliwego. Ale jak już mówiłem, jest to normalna rzecz dla gatunku gore. Nie chcę rozpisywać się tu szczegółowo, co zostało ukazane w filmie – gdyż zakrawa to o dobry smak. Coś takiego trzeba jednak zobaczyć samemu.

Reżyserem filmu jest człowiek doskonale znany wszystkim fanom fantastyki, a w szczególności fanom Tolkiena. Owym człowiekiem jest Peter Jackson, ten sam, którego znamy z wszystkich części Władcy Pierścieni.

Jeśli miałbym podsumować cały film, powiem tak – dla miłośników kina gore, daję ocenę 8/10. Z kolei jeśli ktoś nie lubi gore – 1/10. Najniższa możliwa ocena z tego względu, że sama brutalność i tak zrobiłaby swoje i albo skłoniłaby takiego delikwenta do wymiotów, albo do błyskawicznego opuszczenia kina z wyrazem zniesmaczenia i obrzydzenia na twarzy.

Tytuł: Martwica Mózgu
Tytuł oryginału: Braindead
Reżyseria: Peter Jackson
Scenariusz: Peter Jackson
Muzyka: Peter Dasent
Data premiery: 1992-09-17 (Świat)
Czas trwania: 104 minuty
Kraj: Nowa Zelandia
Obsada: Timothy Balme, Diana Penalver, Elizabeth Moody, Ian Watkin

Ocena: 5/5

Dyskusja