Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja filmu „Piraci Mrocznych Wód”

Ren jest młodym latarnikiem, który pewnego dnia wyławia starego rozbitka – uciekiniera z niewoli u pirata Blotha. Starzec wyjawia mu, że jest jego ojcem i zleca mu misję odnalezienia trzynastu Skarbów Władzy, które uratują świat od zagłady. Zaraz potem ciało rozbitka pochłaniają fale, a wielka przygoda Rena rozpoczyna się na dobre…

„Pirates of Dark Water” to serial animowany, tworzony przez studio Hanna-Barbera na początku lat dziewięćdziesiątych. Zostało nakręconych 21 odcinków, ale jak to prawie zawsze w takich sytuacjach bywa, nie zakańczają one historii Rena – urywa się ona nagle. Nie przeszkadza to jednak w oglądaniu serialu – prawie każdy odcinek to osobna historia, a są one połączone tylko głównym motywem – poszukiwaniem trzynastu skarbów. Oczywiście, poziom odcinków jest różny, ale o tym za moment…

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy (a właściwie w uszy) są świetnie dobrane głosy postaci oraz bardzo miła dla ucha ścieżka dźwiękowa. Już od pierwszego odcinka towarzyszy nam świetnie podłożony głos Needlera oraz Blotha, oraz również niezgorszy głos Rena. Później dołączają do tego głosy Ioza oraz Tuli, które też świetnie ilustrują postacie. Muzyka natomiast… poza faktem, że często się powtarza (jest motyw miasta, motyw walki, motyw zagrożenia – prawie ciągle te same), jest bardzo dobra. Motyw przewodni brzmi świetnie i słucha się go bardzo dobrze.

Co do postaci – ich zaletą, ale też niestety wadą, jest to, że są bardzo wyraziste. Po jednej stronie mamy praworządnego i bohaterskiego Rena, po drugiej: egoistycznego, despotycznego i pragnącego władzy Blotha. Charaktery tych postaci nie zmieniają się przez całą serię, co od czasu do czasu jest trochę uciążliwe. Nie zapominajmy jednak, że jest to serial animowany kierowany do dzieci i pewne uproszczenia są konieczne. Postacią, która zmienia charakter, ale niestety w bardzo nierealistyczny sposób, jest Needler. W pierwszym odcinku służy Blothowi i zachowuje się tak jak jego pan, potem pod wpływem Rena momentalnie staje się pociesznym, bezkonfliktowym bohaterem. Dość specyficznym, bo jest on przedstawicielem rasy Małpo-ptaków… Dobrze opracowany jest Ioz, który stoi po stronie „tych dobrych”, ale widać, że nie jest tak krystalicznie czysty jak Ren. Tula także przedstawia swoje interesy nad interesy drużyny, ale zdarza się jej to tylko raz.

Serial jest prawdziwą skarbnicą pomysłów na przygody. Od samego głównego motywu trzynastu skarbów, które trzeba odnaleźć aby przywrócić świetność królestwa oraz uchronić świat od pochłonięcia przez Mroczne Wody, poprzez większość innych motywów – niech chociaż wymienię zamianę ciałami Blotha i Rena, kult zagłady pełen opętanych przez Mroczne Wody fanatyków, czy też kobietę, która chce użyć Mrocznej Wody aby odzyskać młodość… Pomysłów co nie miara, właściwie z każdego odcinka można wyjąć coś interesującego.

Na pochwałę zasługuje też animacja. Jest bardzo płynna i po prostu ładna. Kuleje niestety trochę przy sekwencjach walki oraz czasami w innych sytuacjach, ale można jej to wybaczyć. Niektóre widoki są naprawdę piękne, a także wygląd np. broni nie budzi zastrzeżeń.

Minusów niestety jest kilka. Wymienione przeze mnie uproszczenia w charakterze postaci, to jeden z nich. Drugim są pewne „głupotki techniczne” – takie jak walka złamanym mieczem lub zbyt duże możliwości ruchu statków. One jednak nie przeszkadzają tak, jak infantylność paru odcinków oraz ogólna wtórność. Infantylne są odcinki, w których widać jak na dłoni kto jest ten dobry, a kto ten zły – i widać, że ten dobry to ten słuszny. Ale jednak szczyt dziecinności pobił odcinek „The Little Leviatan”. Polecam ominąć ten odcinek, lub oglądnięcie go pobieżnie. Wtórność zaś objawia się powtarzającym się schematem – początek odcinka to prawie zawsze Ren ścigany przez Blotha i tekst złego pirata a’la „Tym razem mi nie umkniesz”. Oczywiście Ren zawsze umyka.

Podsumowując: „Piraci Mrocznych Wód” to bardzo fajny serial przygodowy, skarbnica pomysłów na przygody oraz ciekawych NPC, okraszony świetną muzyką oraz dobrą animacją. O ile nie masz nic przeciwko odrobiny infantylności oraz schematyzmu, powinien przypaść ci do gustu.

Plusy:
– Wyraziste Postacie
– Większość motywów
– Muzyka
– Animacja
– Głosy
Minusy:
– Infantylność
– Wtórność
– Uproszczone charaktery postaci

Tytuł: Piraci Mrocznych Wód
Tytuł oryginału: The Pirates of Darkwater
Scenariusz: David Ehrman
Data premiery: 1991-02-25 (Świat)
Czas trwania: 30
Kraj: USA

Ocena: 7/5

Dyskusja