Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja filmu „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”

Nie da się ukryć, że fani filmów o piratach nie byli rozpieszczani przez producentów filmowych w ciągu ostatnich kilku lat. Działo się tak głównie dlatego, że poprzednie produkcje opowiadające o morskich bandytach nie przyniosły twórcom dostatecznych zysków. Dlatego też wydanie „Piratów z Karaibów” uważam za dość odważne posunięcie. Nie sądzę jednak, by można było się na filmie zawieść.

Fabuła filmu wydaje się być średnio ciekawa. „Piraci z Karaibów” przenoszą widza do siedemnastego wieku, na Morze Karaibskie. Wtedy też zły kapitan Blackheart zamierza odwrócić ciążącą na nim i na jego załodze klątwę. Klątwa ta utrzymuje ich go w dziwnym stanie, gdzieś pomiędzy życiem a śmiercią. Jack Sparrow – pirat i dżentelmen, w porozumieniu z córką miejscowego gubernatora, będzie starał się pokrzyżować im szyki.

Film jest robiony w baśniowym stylu. Mamy tu bohaterów pozytywnych, oraz bohaterów negatywnych, i jak nietrudno się domyślić, Ci dobrzy muszą pokonać złych.

Gra aktorska w „Piratach z Karaibów” stoi na bardzo wysokim poziomie. Johny Depp doskonale sprawdza się w roli korsarza-dżentelmena, a Keira Knightley znana z takich hitów jak chociażby Król Artur, równie dobrze pasuje do postaci, którą odgrywa. Nie można mieć też zastrzeżeń do aktorów odgrywających drugoplanowe role.

To, co według mnie zasługuje na Oscara, to muzyka w filmie. Trzyma naprawdę wysoki poziom, a poza tym idealnie pasuje do klimatu filmu. Jest też, co bardzo ważne, puszczana w najbardziej odpowiednich ku temu momentach.

Mimo wszystkiego, o czym napisałem, „Piraci z Karaibów” należy traktować jak baśń – baśń, która może być źródłem rozrywki także dla starszych widzów. Niejednokrotnie zachowania najczarniejszych bohaterów filmu wydawały się komiczne, co doskonale potwierdza moje słowa. Nie jest to jednak oczywiście błąd – scenariusz jest wszak napisany tak, a nie inaczej.

Moim zdaniem „Piraci z Karaibów” to film, który każdy powinien obejrzeć, choćby z czystej ciekawości. Doskonała muzyka, świetna gra aktorska, oraz dobre efekty specjalne czynią tę pozycję obowiązkową dla każdego fana filmów fantasy.

Tytuł: Piraci z Karaibów – Klątwa Czarnej Perły
Tytuł oryginału: Pirates of the Carribean: The Curse of the Black Pearl
Reżyseria: Gore Verbinski
Scenariusz: Ted Elliott , Terry Rossio
Muzyka: Klaus Badelt
Data premiery: 2003-09-05 (Polska) , 2003-06-28 (Świat)
Czas trwania: 133 minuty
Kraj: USA
Obsada: Johny Depp, Orlando Bloom, Geoffrey Rush, Keira Knightley

Ocena: 7/5

Dyskusja