Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja filmu „Skazani na Shawshank”

Niesłusznie oskarżony o zamordowanie żony, Andy Dufresne zostaje skazany na podwójne dożywocie. Dostaje się do więzienia, nadzorowanego przez sadystycznych strażników i apodyktycznego naczelnika Samuela Nortona, który pod osłoną Pisma Świętego dokonuje coraz to bardziej odważnych oszustw i występków. Jak się okaże, codzienność po drugiej stronie muru nie złamie Andy’ego.

„Skazani na Shawshank” to adaptacja mikropowieści Stephena Kinga. Tak więc ocenę fabuły mamy już za sobą – wszak pan King jest osobą bardzo pomysłową, a jego dzieła cieszą się wzięciem na całym świecie.

Gra aktorska stoi na bardzo wysokim poziomie, mimo że w filmie nie grają żadne wybitne w tym fachu osobistości. Szczególnie dobrze zagrał Morgan Freeman, który pełni rolę narratora. Na pochwałę zasługują też dobrze dopracowane i ukazane postacie drugoplanowe, które zwykle w produkcjach filmowych traktowane są po macoszemu.

„Skazani na Shawhank” uzyskało siedem nominacji do Oscara. Niestety, film nie dostał złotej statuetki w żadnej z kategorii. Mimo to wielu sądzi, iż „Skazani na Shawshank” to produkcja będąca w pierwszej piątce najlepszych filmów wszechczasów.

Rzecz, dzięki której chce się oglądać film dalej, to fabuła, choć o niej była już mowa. Historia opowiedziana przez Stephena Kinga jest bardzo dobra. Film ma raptem dziesięć nudnych minut ze stu czterdziestu czterech (tyle trwa). Mówię tu o momencie tzw. cukierkowym, w którym to napięcie opada, a główni bohaterowie zajmują się tworzeniem więziennej bilioteki.

Podsumowując, „Skazani na Shawshank” to produkcja wybitna. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że powinna znajdować się w czołówce filmów wszechczasów, niemniej jednak trzyma naprawdę wysoki poziom, będący efektem pracy wszystkich po trochu – aktorów, reżysera, scenarzysty, a przede wszystkim Stephena Kinga.

Tytuł: Skazani na Shawshank
Tytuł oryginału: The Shawshank Redemption
Reżyseria: Frank Darabont
Scenariusz: Frank Darabont
Muzyka: Doris Fisher , Thomas Newman
Data premiery: 1995-04-16 (Polska) , 1994-09-10 (Świat)
Czas trwania: 144 minuty
Kraj: USA
Obsada: James Babson, Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

Ocena: 9/5

Dyskusja