Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja filmu „Teksańska masakra piłą mechaniczną”

W polskich kinach nierzadko spotykamy ciekawe horrory, z nieznanym mordercą w roli głównej – ot, choćby Tożsamość, Halloween, czy też Krzyk. Jako, że lubię taki właśnie rodzaj filmów, obejrzałem wczoraj „Teksańską Masakrę Piłą Mechaniczną”. Już na samym początku należy zauważyć, że tytuł jest nieco groteskowy, ale co można powiedzieć o samym filmie dowiecie się, czytając dalej.

Fabuła filmu przedstawia się średnio ciekawie. Grupa młodych ludzi zwiedza Teksas. W pewnym momencie drogę zastępuje im dziwna kobieta. Samochód nastolatków przypadkiem ją zahacza, i postanawiają jej pomóc. Pozwalają jej wsiąść do swojego auta, i natychmiast wyczuwają, że coś jest nie tak – kobieta bredzi, że „on wszystkich zabije”, że „nikt mu nie umknie”. Dość standardowy chwyt w tego typu filmach.

Nie byłoby jeszcze tak źle, gdyby nie to, że kobieta popełnia w samochodzie samobójstwo. Od tej pory nastolatkowie usiłują zgłosić to szeryfowi. Okolica nie wygląda jednak na w pełni normalną…
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to iście staroświecki klimat. Pełno tu mroku i brudu. Nie można doszukać się żadnego momentu, który dałby widzowi czas na odetchnięcie od wszechobecnej ciemności.
Postacie dużo przeklinają. Mi, jako widzowi, nie sprawia to żadnego problemu – z tym jednak, że jak na dobry gust, to przekleństw jest zdeka za dużo. Poza tym, film jest bardzo brutalny i krwisty. Co prawda, „Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną”, to nie rzeźnia na taką skalę, jak można by spodziewać się po tytule, jednakże krew leje się tutaj litrami.

Ogólnie postacie są ciekawie pomyślane. Najciekawszą z nich jest domniemany szeryf – ale dlaczego, zobaczycie sami ;).
Podsumowując, „Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną”, to film więcej niż udany, ale z pewnością nie można nazwać go doskonałym. Mimo niektórych wad, mogę go polecić wszystkim fanom horrorów.

Tytuł: Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną
Tytuł oryginału: The Texas Chainsaw Massacre
Reżyseria: Marcus Nispel
Scenariusz: Scott Kosar
Muzyka: Steve Jablonsky
Data premiery: 2004-10-22 (Polska) , 2003-10-17 (Świat)
Czas trwania: 98 minut
Kraj: USA
Obsada: Jessica Biel, Jonathan Tucker, Erica Leerhsen, Eric Balfour

Ocena: 7/5

Dyskusja