Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Czarownik Iwanow”

„Czarownik Iwanow” to kolejny zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka opowiadający o przygodach Jakuba Wędrowycza. Owy Jakub to wiecznie skacowany starzec, egzorcysta-amator, któremu ciągle coś się przydarza.

Nie jest to moje pierwsze zetknięcie z Wędrowyczem. Wcześniej czytałem już „Weźmisz czarno kure…”, która cały czas znajduje się na liście najlepszych książek, jakie czytałem.

Książka dzieli się na pięć opowiadań, z których cztery są krótkie, a jedno liczy 170 stron. Nalezy przy tym dodać, że nie są ułożone w porządku chronologicznym. Pozostaje więc mieć nadzieję, że kiedyś ktoś pokwapi się o wydanie porządnego zbioru, w którym akcja dzieje się chronologicznie.

„Czarownik Iwanow”, to opowiadanie, które zajmuje niemal wszystkie kartki książki. Pilipiuk po raz pierwszy chyba umieszcza w powieści kobiecą postać, która jest naprawdę istotna dla fabuły. Monika, bo tak ma na imię, to studentka, która musi napisać pracę magisterską na temat magii i egzorcyzmów. Przybywa więc do Wędrowycza po pomoc. Opowiadanie to średnio mi się podobało, niby Jakub z Iwanowem non-stop walczą ale tak naprawdę to nie wiadomo o co w tym wszystkim chodzi. Chodzi właściwie od odczarowanie kobiety i klaczy, ale… za dużo spojleruję.

Pozostałe opowiadania trzymają poziom poprzednich, które czytałem w „Weźmisz Czarno Kure” (nie wiem czy czytam w odpowiedniej kolejności). Szczególnie uśmiałem się, gdy Jakub Wędrowycz zawędrował do… piekła! Tak – ale głupcem jest ten który myśli, że egzorcysta da się tam wpakować. Nie tacy próbowali.

Pilipiuk śmieszy charakterystycznym dla siebie humorem. Styl pisania ma dobry, widać, że pisanie sprawia mu przyjemność. Pilipiuk bowiem pisze z werwą i polotem, przez co ani się obejrzeć a już jest się na ostatniej stronie.

„Czarownik Iwanow” to książka bez wątpienia dobra. Dobra, ale nic poza tym. Tytułowe opowiadanie trochę mnie zawiodło. Gdyby nie one, pokwapiłbym się o wystawienie naprawdę wysokiej oceny. A w takim wypadku ocena jest taka jaka jest…

OCENA: 8+/10

Wydawnictwo Fabryka Słów

Tytuł: Czarownik Iwanow
Autor: Andrzej Pilipiuk
Ilość stron: 237
ISBN: 83-89011-04-2
Cena: 24,99zł

Dyskusja