Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Deus Irae”

„Deus Irae” to powieść wydana przez wydawnictwo Rebis, będąca dziełem dwóch znanych wśród literatury science-fiction pisarzy. Mowa tu o Philipie K. Dicku oraz Rogerze Zelazny’m.

Autorzy przedstawiają nam świat po wojnie jądrowej. Na skażonej ziemi rodzą się nie tylko groteskowe rośliny i gatunki zwierząt, ale też dziwne przekonania oraz idee. W mieście Charlottesville istnieje kult Carletona Lufteufla – sprawcy nieszczęść, które spadły na świat. Inwalida Tibor McMasters wyrusza w niebezpieczną podróż, by ujrzeć oblicze Boga Gniewu.

Fabuła prezentuje się mniej więcej w taki sposób i muszę przyznać że jest dość ciekawa. Jest jednak też dość przewidywalna i trudno doszukiwać się tu jakichkolwiek nieudanych zwrotów akcji.

Postacie stworzone przez Dicka i Zelaznego są ciekawe i tworzone z dużą dozą pomysłowości – w końcu dwie głowy to nie jedna. Wydawać by się mogło, że książki pisane przez dwóch autorów nie mogą być dobre i niczym nie zaskakują czytelnika, a w wątkach pobocznych często panuje bałagan. W przypadku „Deus Irae” jednak tak nie jest, i to moim zdaniem duży plus. Jakiekolwiek wątki poboczne zapoczątkowałby któryś z autorów, to zostaną one zakończone tak czy siak w tym samym rozdziale lub ewentualnie w następnym, dzięki czemu w książce nie panuje bałagan.

Styl pisania również nie ma sobie wiele do zarzucenia. Jest to tradycyjna narracja trzeciosobowa. Autorzy czasem serwują czytelnikowi psychologiczne przemyślenia bohaterów, lecz nie są one zbyt głębokie i niekiedy nudzą.

Niektórym może przeszkadzać duża doza języka niemieckiego. Autorzy bowiem często zamieszczają w książce zwroty, a nawet czasami całe wiersze w tym języku, nie przetłumaczone na język polski. Nie jest to błąd, bo fragmenty te wręcz nie powinny być tłumaczone – jednak co niektórym może to przeszkadzać (wnioskuję to po opinii znajomych, którzy również czytali tę książkę).
„Deus Irae” to książka z cyklu powieści kieszonkowych wydawanych przez Rebis. Dlatego też jej format jest niewielki, i czcionka również, jednak przyjemnie czyta się kolejne kartki. Jakość papieru nie jest najlepsza, ale po wydaniu kieszonkowym trudno spodziewać się czegoś bardzo dobrego. Dzieło to liczy nieco ponad dwieście stron, a na jego okładce widnieje ilustracja, która jak to często ostatnio bywa, nijak ma się do treści książki.

Podsumowując, „Deus Irae” to jedna z najciekawszych, choć nie najlepszych książek s-f jakie przyszło mi czytać. Dzieło dwóch znanych na arenie literatury fantastycznej pisarzy mogę polecić każdemu miłośnikowi postapokaliptycznych klimatów. Patrząc na stosunek jakości do ceny (12,90zł) mogę stwierdzić, że za otrzymujemy produkt, który jakościowo przewyższa ilość pieniędzy, jaką życzy sobie za niego wydawnictwo.

Ocena: 7+/10

Wydawnictwo REBIS

Tytuł: Deus Irae
Autor: Philip K. Dick, Roger Zelazny
Tłumaczenie: Paweł Kruk
Rok wydania: 2005
Ilość stron: 220
ISBN: 83-7301-647-3
Cena: 12,90zł

Dyskusja