Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Dom bez powrotu”

„Dom bez powrotu”, niewielki zbiorek opowiadań trafił do moich rąk dzięki mojej rodzicielce, która to będąc zatwardziałą czytelniczką dzieł Kinga i Mastertona, złożyła w jednym z internetowych sklepów wysyłkowych zamówienie, na tę właśnie książkę. Postanowiłem, że także i ja się z owym zbiorkiem zapoznam… i moje wrażenia po lekturze są niezwykle pozytywne!

Na początku z pewnością wypada wspomnieć, o czym tak naprawdę traktują zamieszczone w „Domu bez powrotu” opowiadania. Otóż, wszystkie należą do gatunku tak zwanego 'horroru psychologicznego'. Łącznie jest ich tuzin, a wśród autorów padają takie nazwiska jak Neil Gaiman, Dean R. Koontz, Arthur Conan Doyle, czy też Anne McCaffrey. Wyłączając fakt, że wszystkie teksty mają przyprawiać nas o dreszcze na plecach, opowiadania łączy jeszcze jeden fakt: ich bohaterami są w znakomitej większości dzieci. Zdają się one odczuwać większy strach, aniżeli czytelnik. Pomysł, przyznaję, całkiem ciekawy, i nie ukrywam, że to głównie ten fakt skusił mnie do przeczytania.

Niemal wszystkie opowiadania w zbiorze trzymają równy, bardzo przyzwoity poziom. Najlepsze z nich to „Makabryczna kaseta”, „Czarna sukienka”, „Dom bez powrotu”, „Szalona siódemka” oraz „Kocięta”. „Makabryczna Kaseta” traktuje o filmie, który kupiła trójka nastolatków. Film przedstawia scenę autentycznego morderstwa. Na seans przychodzi też chłopiec, który z niewiadomych przyczyn bardzo dokładnie wie, co wydarzy się na kasecie. „Czarna sukienka” opowiada z kolei o dziewczynie, która na wyprzedaży zaopatrzyła się w tytułowy ubiór. Kiedy wychodzi do koleżanki i nie zastaje jej, trafia na przyjęcie, gdzie poznaje tajemniczego jegomościa. Jak się okazuje, wieczór który spędziła, jest tylko iluzją. Fabuła „Domu bez powrotu” przedstawia się równie ciekawie. Żeby zostać członkiem Klubu Grozy, trzeba wejść do nawiedzonego domu. Kiedy jednak w Halloween Robbie, Lorrie i Nathan postanawiają nastraszyć nieśmiałego Chrisa, zabawa w duch zmienia się w coś śmiertelnie poważnego… „Szalona Siódemka” to niezwykle intrygujące opowiadanie, mimo iż początkowo wydaje się być zwykłą bajeczką. Otóż, w pewnej szkole ktoś kradnie liczbę siedem. Znika ona zarówno z tablic, jak i zeszytów, dziennika nauczyciela, oraz umysłów uczniów. Opowiadanie pana Koontza, „Kocięta”, to niewątpliwie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy tekst w zbiorze. Traktuje ono o małej dziewczynce, która z wytęsknieniem oczekuje, kiedy jej kotka urodzi młode. W zeszłym roku gdy wydała na świat potomstwo, w kilka dni później tata powiedział jej, że kotki poszły do nieba. Dziewczynka nie chce, by stało się to i w tym roku. Pewnego razu przypadkiem zauważa, jak ojciec topi kotki w wiadrze wypełnionym wodą. Marnie, bo tak mała ma na imię, obmyśla straszliwą zemstę.

„Dom bez powrotu” to zbiór bardzo dobry. Mimo jego niewielkiej objętości (niespełna 130 stron), polecam jego zakup wszystkim miłośnikom literatury grozy. Opowiadania w nim zawarte prezentują doprawdy wysoki poziom i czyta się je z nieukrywaną przyjemnością. Dlatego też ósemka w dziesięciostopniowej skali będzie oceną jak najbardziej sprawiedliwą.

Ocena: 8/10

Tytuł: Dom bez powrotu
Tytuł oryginału: Scary ! 2 – More Stories To Make You SCREAM!
Pod redakcją: Peter Haining
Autorzy opowiadań: Philip Pullman, R.L. Stine, M.R. James, Anne McCaffrey, Alison Prince, Arthur Conan Doyle, Robert Swindells, Russel Hoban, Bram Stoker, Dean R. Koontz, Pete Johnson, Neil Gaiman
Tłumaczenie: Cezary Frąc
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2002
Ilość stron: 128
ISBN: 83-241-1546-3
Cena: 19,80zł

Dyskusja