Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Grobowce Atuanu”

„Arha wdychała oszałamiające opary ziół płonących w szerokich misach z brązu i tańczyła samotnie u stóp Tronu. Tańczyła dla niewidzialnych duchów umarłych i nienarodzonych. I w miarę tańca duchy zbierały się w powietrzu wokół niej powtarzając skręty i przesunięcia stóp, wolne i pewne ruchy ramion. Śpiewała pieśń, której słów żaden człowiek nie rozumiał, a której nauczyła się, sylaba po sylabie, od Thar. Chór kapłanek ukrytych w mroku za podwójnym szeregiem kolumn powtarzał za nią obce słowa i powietrze w ogromnej, zrujnowanej sali rozbrzmiewało głosami, jak gdyby stłoczone wokół niewidzialne istoty także powtarzały pieśń, znowu i znowu.

[…]

Labirynt był cudem, wytoczony w skale jak wielkie miasto; był jednak stworzony by męczyć i nużyć chodzących w nim śmiertelników. Nawet jako kapłanka musiała odczuwać, że nie jest on niczym innym, jak tylko wielką pułapką.

[…]

W wielkim Skarbcu Grobowców Atuanu czas stał w miejscu. Nie było tu światła, nie było życia, nawet najmniejszy pająk nie poruszał się wśród kurzu, ani robak w chłodnej ziemi. Były tylko skały, ciemność i czas, który nie płynął.”

Dosłownie przed chwilą skończyłem czytać tą skromną objętościowo książkę, przedstawiam Wam moje wrażenia.

„Grobowce Atuanu” to kontynuacja sagi o „Ziemiomorzu”. Ged jest już wielkim magiem, starszym i o wiele bardziej doświadczonym niż w pierwszej części. Ludzie go rozpoznają i układają pieśni o jego czynach. Czarnoksiężnik wyrusza na chwalebną i niebezpieczną misję w poszukiwaniu zaginionej części legendarnego pierścienia Erreth-Akbego, który jak głosi legenda jest ukryty w krainie starożytnych bóstw Atuanu. Pierścień dzięki zaklętym na nim runom przyniesie pokój skłóconym krainom Ziemiomorza. Lecz o tej misji czytelnik dowiaduje się dopiero w drugiej części książki. Większość historii opowiada o młodej dziewczynce imieniem Tenar, która jest Najwyższą Kapłanką Bezimiennych – Pożartą – Arhą. Dziewczyna odprawia mroczne rytuały ku czci swych Bezimiennych władców, ich domeną jest olbrzymi podziemny Labirynt, zawsze ciemny, nigdy nieskalany promieniem słońca ni oliwnym kagankiem, ponieważ stare bóstwa nienawidzą światła. Przez lata młodości uczy się ona dopełniać rytuałów i coraz lepiej służyć mocom ciemności, poznaje tajemnice Miejsca i obejmują całkowitą władzę nad Świątyniami Atuanu, przynajmniej teoretycznie, ponieważ w jej cieniu zawsze stoi Kossil – bezduszna namiestniczka Boga-Króla z Awabath, ambitna i zaślepiona zazdrością. Pewnego dnia w mroku świętych podziemi Tenar dostrzega bluźniercze światło. Jak się okazuje jest to Krogulec, który próbuje odnaleźć zaginiony artefakt. Kapłanka zamyka go w celi i chce uśmiercić, jednak głos w sercu jej na to nie pozwala, zamiast tego zaprzyjaźnia się z magiem, a ten pokazuję jej drogę jakiej ta nigdy nie znała – drogę światła i jasności. Dziewczyna stoi na rozdrożu: czy poddać się woli Bezimiennych, którym od zawsze służyła, czy przełamać zaklęty krąg zła i opuścić to przeklęte miejsce.

Tak jak w przypadku „Czarnoksiężnika z Archipelagu” tak i tutaj, jestem zachwycony stylem pisania autorki oraz łatwością opowiadania przez nią zdarzeń. Opisy są bardzo barwne, z dużą dbałością o szczegóły, nieliczni bohaterowi naświetleni są dokładnie… w ogóle to nie ma sensu rozwodzić się nad kunsztem Ursuli Le Guin – jest to oczywiste. Powieść oczywiście podobała mi się, po raz kolejny – szczerze polecam.

Tytuł: Grobowce Atuanu
Tytuł oryginału: The Toms of Atuan
Autor: Ursula K. Le Guin
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Rok wydania: 2001
Liczba stron: 152
ISBN: 83-7255-922-8
Cena: 24,00zł

Dyskusja