Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Grzbiet świata”

Grzbiet Świata to druga książka z cyklu „Ścieżki Mroku” autorstwa R.A. Salvatore’a, wydana w Polsce przez ISĘ. Po całkiem udanej „Bezgłośnej Klindze”, fani Zapomnianych Krain mieli podstawy, by wymagać wiele od drugiej części. Jako że jestem jednym z tych fanów, wymagałem – i nie zawiodłem się, choć właściwie mogło być lepiej.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że Grzbiet Świata nie opisuje przygód całej kompanii Drizzta – książka ta skupia się tylko i wyłącznie na życiu Wulfgara, oraz jego przyjaciół i wrogów. Otóż barbarzyńca, będąc w Luskan, i pracując dla karczmarza Arumna, robi sobie wielu wrogów. Salvatore kładzie nacisk na to, co dzieje się wewnątrz jego postaci, opisuje, jak tortury Errtu wpływają na głownego bohatera. Średnio się to autorowi udało.
Czytając książkę, przez dwie trzecie jej całości poznajemy dwa osobne wątki. Pierwszym z nich jest oczywiście życie Wulfgara na ulicach Luskanu. W drugim chodzi o miłość między Lordem Feringalem, a wieśniaczką Meraldą. Nie powiem – wydarzenia mająca miejsce w drugim wątku bardzo mnie zaciekawiły, dawno nie widziałem niczego podobnego u Salvatore’a. Jedyne zastrzeżenie – dlaczego autor przez te dwie trzecie książki opisuje historię, nie mającą w książce głębszego zastosowania, która łączy się z piewszym wątkiem zaledwie kilkoma wydarzeniami? Salvatore dobrze zrobił, pisząc wątek o Meraldzie, bo, jak już wspomniałem, jest on bardzo ciekawy – ale mógł lepiej przemyśleć sens zamieszczania go w książce.

Salvatore nie zmienił stylu pisania – jest on taki sam jak w wydanym już kilka lat temu cyklu „Trylogia Mrocznego Elfa”.
Mimo wszystkich swych wad, Salvatore z pewnością potrafi przyciągnąć do swoich książek – kiedy już zacząłem czytać, trudno było mi się od tego oderwać, a to głównie za sprawą wątku z wieśniaczką.

Od strony technicznej książce nie można nic zarzucić – format i papier standardowy już dla powieści ze świata Forgotten Realms; okładka – ładna, a tytuł napisany równie ładną czcionką. Jak już zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić, pan Piotr Kucharski po raz kolejny odwalił kawał dobrej roboty – książka nie ma zbyt wielu błędów stylistycznych, nazwy są przetłumaczone bardzo dobrze. Ba, tym razem nawet literówek zbyt wielu się nie doszukałem!

Ogólnie rzecz biorąc, nowa powieść pana Salvatore’a nie wybija się z tłumu. Jedno spośród wielu przeciętnych czytadeł, które jednak mimo wszystko wciąga. Polecam wszystkim fanom Drizzta i Zapomnianych Krain oraz tym, którzy nie mają nic do roboty jadąc tramwajem do pracy ;).

Ocena: 7/10

Wydawnictwo ISA

Tytuł: Grzbiet Świata
Autor: R.A. Salvatore
Ilość stron: 384
ISBN: 83-88916-87-4
Rok wydania: 2003
Cena: 25,90zł

Dyskusja