Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

Kiedy czytałem tę powieść po raz pierwszy, Harry Potter nie był tak popularną i medialną postacią, jaką jest teraz. Trudno sobie teraz wyobrazić dziecko, które nie słyszało o młodym czarodzieju, któremu ciągle coś się przydarza.

W tej chwili zakończyłem czytanie książki po raz drugi, tylko po to, by móc później wystawić konstruktywną i obiektywną recenzję. Muszę przyznać, że po tych pięciu latach powieść czytało mi się zupełnie inaczej.

Fabuła Kamienia Filozoficznego jest zapewne większości znana, ale przybliżę ją nieco tym, którzy o niej nie słyszeli. Otóż, chodzi tutaj o legendarny przedmiot, który potrafi każdy metal zamienić w szczere złoto, oraz zapewnić właścicielowi nieśmiertelność. Jak wiemy, Harry Potter będąc małym chłopcem stracił rodziców z rąk okrutnego czarnoksiężnika Voldemorta. O dziwo, owy czarnoksiężnik, któy zabił już wielu ludzi, w tym akurat rodziców Harry’ego, którzy byli potężnymi czarodziejami, miał problemy z pokonaniem małego chłopca. Od tamtego czasu Harry nosi na czele bliznę w kształcie błskawicy, która stanowi rzecz przypominającą mu o tych ponurych wydarzeniach. Voldemort rzucił wtedy na Harry’ego potężne zaklęcie – te jednak odbiło się i ugodziło czarującego. Od tamtego czasu okrutnik stracił znaczną część swej dawnej mocy. Dowiedział się jednak o przedmiocie zwanym Kamieniem Filozoficznym i ujrzał w nim nową okazję na zdobycie dawnej potęgi. Jak łatwo się domyślić, Harry Potter nie może dopuścić, by artefakt znalazł się w ręku czarnoksiężnika.
Joanne K. Rowling nie była mi znana przed lekturą Harry’ego Pottera. Ma jednak prosty i ciekawy styl pisarski, dzięki któremu jej książki są przystępne nawet dla najmłodszych czytelników. Pani Rowling pisząc powieść często odnosi się do dawniejszych wydarzeń opowiedzianych w książce, często takich o któych wcześniej była tylko wzmianka, ale jednak – jest to jedna z najciekawszych rzeczy jeśli chodzi o styl pisarski. Mimo, że to sprawa bardzo kosmetyczna, to co bardziej doświadczonych czytelników z całą pewnością ucieszy. Trudno o autora bardziej dokładnego i składającego wydarzenia w taką integralną całość, jak to jest w przypadku pani Rowling.

Autorka w pierwszym tomie przygód Harry’ego wiele kart powieści poświęciła na przedstawienie świata książki, a także na wykreowanie postaci. Bohaterowie książki są dosć płytcy, jeśli chodzi o stronę psychologiczną, nie przeszkadza to jednak wcale, a nawet wydaje mi się, że wręcz przeciwnie – poprzez charakterystyczny sposób oddania bohaterów autorka wręcz zachęca czytelników do wykreowania własnej opinii i oceny postaci. Jest to obecnie rzadko spotykana cecha.

Książka liczy 318 stron formatu zbliżonego do A5. Czcionka jest dość duża, choć momentami zbyt jasna – ale być może to wada druku w moim egzemplarzu.
Podsumowując, Harry Potter i Kamień Filozoficzny to bardzo dobra powieść dla młodszych czytelników, jednak starsi wyjadacze również spędzą przy niej kilka przyjemnych godzin.

Ocena: 8+/10

Wydawnictwo Media Rodzina

Tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Tytuł oryginału: Harry Potter and the Philosopher’s Stone
Autor: J.K. Rowling

Dyskusja