Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Harry Potter i Więzień Azkabanu”

Trzeci tom przygód Harry’ego Pottera, młodego maga ze szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, wpadł mi w ręce zaledwie w parę minut po przeczytaniu tomu drugiego. Pamiętam jeszcze to wrześniowe popołudnie, kiedy to skończyłem lekturę „Komnaty Tajemnic” i biegiem ruszyłem do miejscowej księgarni po kolejną odsłonę cyklu. Moje wrażenia po przeczytaniu „Więźnia Azkabanu” były jak najbardziej pozytywne. Dziś, w trzy dni po polskiej premierze szóstej części przygód małego czarodzeja, miałem okazję zapoznać się z trzecim tomem raz jeszcze. Odczucia po lekturze były podobne, jak cztery lata temu… ale niektóre niedociągnięcia w prozie pani Rowling okazały się bardziej odczuwalne niż dotychczas.

Fabuła książki przedstawia się całkiem ciekawie. Z pilnie strzeżonego więzienia dla czarodziejów ucieka okrutny przestępca, Syriusz Black, oskarżony o zamordowanie trzynastu osób w biały dzień. Wkrótce wychodzi na jaw fakt, że morderca zamierza udać się do Hogwartu. Budzi to podejrzenia nauczycieli i dyrektora, którzy są przekonani, że to właśnie po Harry’ego Pottera Syriusz stara się wkroczyć do szkoły. Sprawa komplikuje się, gdy do wszystkiego dodamy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, który skrywa pewną mroczną tajemnicę, wróżbiarkę Sybillę, oraz Hagrida, któremu w trzecim tomie przygód Pottera przyjdzie stanąć przed niemałym problemem.

Wzorem poprzednich części, także i „Więźnia Azkabanu” czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie. Niewiele czytałem książek, które potrafiły mnie w podobny sposób wciągnąć. Do tego stopnia, że postanowiłem zrezygnować z kolacji. Pamiętam, żepoprzednio przeczytałem tę powieść zaledwie w kilka godzin. Tym razem jednak, nauczony, że co za dużo to niezdrowo, poszczególne fragmenty książki dawkowałem sobie na przestrzeni trzech dni, choć przyznam, że często kusiło mnie, aby przeczytać więcej, niż sobie to początkowo zaplanowałem.

Akcja książki posuwa się do przodu w bardzo dynamiczny sposób. Pełno jest tutaj króciutkich, kilkuzdaniowych lub liczących ledwie parę słow opisów, przeplatanych dialogami. Te z kolei trzymają z reguły przyzwoity poziom. Niekiedy są trochę naiwne i dziecinne, ale kiedy to spostrzegłem, przypomniałem sobie, że to w końcu głównie trzynastolatkowie są bohaterami książki. Co się postaci tyczy – w dalszym ciągu są takie, jakie były do tej pory. Ron to zafascynowany quidditchem rudy nastolatek, Hermiona to grzeczna, ułożona i zdyscyplinowana kujonka… której momentami wyrastają rogi. Neville jak był niedołęgą, tak niedołęgą pozostał, a Malfoy, wredny, rozpieszczony przez ojca pracującego w Ministerstwie Magii elegancik, ponownie bez przerwy naprzykrza się Potterowi. A nauczyciele? Również bez zmian. Jako ciekawostkę powiem jednak, że profesor Snape odegra w „Więźniu Azkabanu” wiekszą rolę niż w dwóch poprzednich tomach. I jak już nas zdążyła do tego przyzwyczaić pani Rowling, do głównej intrygi przedstawionej w powieści znów wplącze się nauczyciel obrony przed czarną magią.

Jakość wydania powieści nie pozostawia wiele do życzenia. Na okładce widnieją Harry i Hermiona dosiadający hipogryfa. Jest ona utrzymana w podobnej kolorystyce, jak to miało miejsce w poprzednich dwóch częściach i wygląda, że tak powiem, bardzo baśniowo i dziecinnie. Ale taki efekt chciał chyba osiągnąć rysownik. Poza tym ogromne brawa należą się tłumaczowi i korekcie. Nazwy własne zostały dobrze przetłumaczone, a w trakcie czytania trudno jest się natknąc na jakiekolwiek literówki czy błędy interpunkcyjne.

Ogólnie rzecz biorąc, „Harry Potter i Więzień Azkabanu” to ciekawa, przejmująca lektura, którą mogę polecić wszystkim sympatykom fantastyki, i tym młodszym, i tym starszym. Prawdziwych potteromaniaków do czytania zachęcać nie muszę, bowiem zapewne potrafią już recytować tekst powieści na pamięć. Tak czy inaczej, gorąco polecam zapoznać się z tą książką. Bardzo przyjemne czytadło na chłodny, jesienny wieczór.

Ocena: 8/10

Wyd. Media Rodzina

Tytuł: Harry Potter i Więzień Azkabanu
Tytuł oryginału: Harry Potter and Prisoner of Azkaban
Autor: J.K. Rowling
Rok wydania: 2001
Ilość stron: 464
ISBN: 83-7278-014-5
Cena: 29,00zł

Dyskusja