Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Koralina”

Dwa lata temu, będąc w jednym z wielkich supermarketów, mój wzrok spoczął na niewielkiej książce z czarną okładką, owiniętą białą wstążką z napisem: „Andrzej Sapkowski przedstawia…”. Nie znałem wtedy prozy Sapkowskiego. Wiedziałem jednak, że jest to pisarz bardzo ceniony. Zakupiłem więc książkę, nie wiedząc nawet, czego mogłem się po niej spodziewać. Jako że w dziedzinie fantastyki byłem wtedy bardzo niedoświadczony, także autor książki, Neil Gaiman, był mi nieznany.

Bohaterką książki jest mała dziewczynka, którą rodzice niby kochają, są jednak tak pochłonięci pracą i własnymi sprawami, że nie mają dla niej czasu. Koralina jest więc dziewczynką bardziej usamodzielnioną od swoich rówieśniczek.

Razem ze swoimi rodzicami, Koralina wprowadza się do nowego mieszkania. Jak się okazuje, mieszkańcy domu są bardzo dziwni. Panny Spink i Forcible, to wiecznie sprzeczające się eks-aktorki. Z kolei szalony starzec na górnym piętrze to osoba, która chwali się, że posiada śpiewające myszy.

W domu jest jednak pewne miejsce, które ignorują wszyscy jego mieszkańcy. Wszyscy, oprócz Koraliny. I przez własną ciekawość, zostaje wciągnięta w wir przygody.

Przez pierwsze bodajże osiemdziesiąt stron, książka jest niebywale nudna. Gaiman pisze co prawda z werwą i polotem, jednakże ogólnie nie przypadł mi do gustu jego styl. Przez praktycznie połowę książki przedstawia jej bohaterów, podczas gdy w drugiej połowie rozstrzygają sie wydarzenia ważne dla fabuły. W drugiej połowie książki Gaiman pokazuje, co potrafi. Opisuje świat książki bardzo krótkimi zdaniami, a jednak potrafią one przemówić do czytelnika.

Autor próbował stworzyć nastrój grozy i niepewności, i wyszło mu to z całkiem dobrym efektem. Zdecydowanie nie jest to jakaś niebywale wspaniała literatura, można ją po nią jednak sięgnąć, gdy nie ma się nic ciekawszego na podorędziu. Koralina ma sporo wad, są one jednak w pełni rekompensowane przez multum zalet. Mogę tę książkę polecić wszystkim fanom Alicji w Krainie Czarów, z kolei antyfani Alicji powinni sobie Koralinę odpuścić.

Ocena: 6+/10

Autor: Neil Gaiman
Tytuł: Koralina
Wydawca: MAG
Cena: 19,00zł

Dyskusja