Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Kostnica”

Powieści Grahama Mastertona, jednego z najsłynniejszych amerykańskich pisarzy grozy, cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Proza tego autora rozchodzi się u nas w nakładach nie mniejszych, niż w przypadku książek Kinga. Nic dziwnego – pisane przez niego powieści są łatwo przyswajalne, sprawnie napisane i co najważniejsze, czyta się je przyjemnie, nawet jeśli nie niosą ze sobą żadnych głębszych treści. Nie inaczej jest z „Kostnicą”, zakupioną przeze mnie dzięki… tytułowy, który jednak nijak ma się do treści książki.

Któregoś dnia do wydziału sanitarno-epidemiologicznego w San Francisco przychodzi pewien staruszek i skarży się, że jego dom… oddycha. Wkrótce do szpitala trafia młody mężczyzna, który oddycha w ten sam dziwny sposób, i jeszcze inny mężczyzna, który został nieludzko okaleczony. Jane Toressino, dziewczyna pracująca w księgarni, nabiera przekonania, że wszystkie te dramatyczne wydarzenia mają związek z pewną indiańską legendą. Akcja przywdziewa nieoczekiwany obrót, gdy do San Francisco przyjeżdża indiański szaman i podejmuje wyzwanie demonów.

„Kostnica” to kolejne lekkie czytadło, których ostatnimi czasy Masterton wydaje bardzo wiele. Zawsze intrygował mnie fakt, iż autor ten przepełnia swoje dzieła niestworzonymi, niemalże niemożliwymi zjawiskami, które z każdą kolejną przeczytaną kartką stają się coraz bardziej namacalne. Nie inaczej jest i tym razem, a zamiłowanie Mastertona do magii i mrocznych rytuałów ponownie daje o sobie znać, kiedy stawia czytelnika twarzą w twarz z potężnym indiańskim demonem, Kujotem.

Jak to zwykle bywa w przypadku książek Mastertona, bohaterowie powieści są czytelnikowi najzwyczajniej obojętni. John, główna postać, jest niezbyt przekonywujący, podobnie jak i Jane oraz doktor Jarvis, z którym to wpierw niemal się kłóci, a później nagle stają się życzliwymi przyjaciółmi. Takie rozwiązanie wydaje się być trochę naiwne. Ciekawym bohaterem mógł być George o Tysiącu Imion. Dumny, wiecznie spokojny i opanowany, a przy tym roztropny i mądry amerykański szaman mimo wszystko zaczyna po jakimś czasie irytować. Głównie właśnie przez niezbyt naturalne zachowania. Rozumiem, że facet jest spokojny, ale fakt, że w obliczu śmiertelnego zagrożenia pozostaje opanowany, i rozmawia z Johnem budując długie, zgrabne i śpiewające zdania wydaje się zdeka nielogiczne. Kilka metrów nad indianinem znajduje się bestia… Demon, o którym powstały legendy… a on potrafi dać swemu towarzyszowi wywód, zajmujący pół kartki w książce. Dziwne toto, naprawdę.

Autor oczywiście zachowuje charakterystyczny dla siebie styl. Gdyby dano mi do czytania jego dzieło, nie mówiąc wcześniej z czyją prozą mam do czynienia, najprawdopodobniej strzeliłbym, że to Masterton. Tego sposobu budowania dialogów, zdań i budowania napięcia w czytelniku nie da się nie poznać. A właśnie, napięcie i strach. To najbardziej pożądana cecha u każdego książkowego horroru. „Kostnicy” nie można pod tym względem zbyt wiele zarzucić. Książka może nie wbija w kanapę (lub fotel, zależy jak kto czyta ;)), jednak wciąga i posiada specyficzny nastrój, który – a jakże – jest bardzo typowy dla dzieł Mastertona.

Jakość wydania książki pozostawia niewiele do życzenia. Przede wszystkim, świetnie ze swego zadania wywiązał się tłumacz. Miał do przełożenia wiele trudnych nazw własnych, jednak efekt jego pracy jest bardzo zadowalający. W „Kostnicy” znajdzie się parę literówek, kilka drobnych błędów gramatycznych, ale nic poza tym. Nowa książka Mastertona prezentuje wysoki poziom także pod względem edytorskim. Brawa dla wydawnictwa Rebis!

Ogólnie rzecz biorąc, „Kostnica” to lekkostrawne i w miarę przyjemne czytadło, którego miłośnikom Mastertona polecać nie muszę – bowiem książka zapewne już od dawna zajmuje miejsce na ich półkach. Nie da się ukryć, że do Kinga panu Grahamowi dużo jeszcze brakuje… niemniej jednak, w sytuacji kiedy brak dookoła lepszych czytadeł, z „Kostnicą” można się zapoznać.

Ocena: 6+/10

Wydawnictwo Rebis

Tytuł: Kostnica
Tytuł oryginału: Charnel House
Autor: Graham Masterton
Tłumaczenie: Elżbieta Krajewska
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 197
ISBN: 83-7120-476-0
Cena: 23,00zł

Dyskusja