Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Kroniki Jakuba Wędrowycza”

Naczelny Bimbrownik Kraju atakuje!

Jakiś czas temu na półkach Empików pojawił się najnowszy zbiór opowiadań o Jakubie Wędrowyczu, zatytułowany „Wieszać każdy może”. Zachwycony nowym dziełem Pilipiuka postanowiłem przetrząsnąć moją biblioteczkę w poszukiwaniu książek o egzorcyście-amatorze, aby ponownie je przeczytać i zrecenzować. Po kilkunastu minutach szukania w moje ręce wpadł zbiór, od którego wszystko się zaczęło. „Kroniki Jakuba Wędrowycza”, bo o nich mowa, zdążyły się już wpisać w annały polskiej literatury fantastycznej. Także i ja mam ogromny sentyment do tego dzieła.

Na całość składa się dwanaście różnej długości opowiadań, oraz kilka tekstów bonusowych. Pierwszy utwór to „Zabójca”. Traktuje on o jegomościu do tego stopnia zdolnym lub głupim, że próbuje porwać się na życie Jakuba Wędrowycza. Jest krótki – mieści się na zaledwie jedenastu stronach. Na następnej kartce mamy pierwszy bonus – przepis na hot-doga by Jakub. W drugim opowiadaniu, zatytułowanym „Na rybki”, egzorcysta-amator wybiera się na wędkowanie. Haczyk połyka złota rybka. Tekst może i nie jest najdłuższy, ale za to bardzo treściwy. Zaraz po nim następny bonus – „Horroskop na rok bieżący wg Jakuba Wędrowycza”. Doświadczony w kwestiach ezoteryki i okultyzmu, egzorcysta-amator zabawił się w przepowiadanie przyszłości. Mnie doradził, żebym starał się uchodzić za osobę majętną – wówczas moja teściowa będzie mi ponoć bardziej przychylna. Ciekawe, nie powiem. Opowiadanie numer trzy nosi nazwę „Głowica”. Jakub przez przypadek staje się posiadaczem głowicy stanowiącej składnik bomby atomowej. Nie wie, że walczą o nią ukraińska mafia oraz wszystkie krajowe służby specjalne. Tekst jest bardzo zabawny, choć stosunkowo krótki. Czwarty utwór nosi nazwę „Hochsztapler”. Jakub Wędrowycz otrzymuje zadanie wypędzenia duchów z fabryki artykułów biurowych. To pierwsze dłuższe opowiadanie w zbiorze. Mieści się na czterdziestu trzech stronach i jest jednym z najmocniejszych punktów „Kronik”. Dalej mamy króciutki, czterostronicowy tekst „Rewizja”, w którym Jakub zostaje oskarżony przez policję o pędzenie bimbru. Kolejne opowiadanie, „Świńska rebelia”, to jeden z najzabawniejszych utworów w zbiorze. Do rodzimej wsi Wędrowycza przybywa wiedźma. Jakub, do tej pory bezkonkurencyjny w roli egzorcysty, zauważa, że czarownica może w przyszłości stać się jego przeciwniczką i postanawia się z nią rozprawić. Następny jest „Implant”, w którym pojawia się motyw z przybyszami z kosmosu. Kolejny krótki, przepełniony rubasznym humorem utwór.

Po stu dwunastu stronach króciutkich tekstów, przychodzi czas na najdłuższe opowiadanie w zbiorze. Nosi ono nazwę „Hotel pod Łupieżcą” i mieści się na niemal dziewięćdziesięciu stronach. Jakub Wędrowycz dochodzi do wniosku, że nigdy jeszcze nie wyjechał na wakacje. Jednak zamiast udać się na wypoczynek, postanawia otworzyć własny hotel. Jak nietrudno się domyślić, poziom oferowanych usług będzie wybitnie niski, natomiast cena niebotyczna. Ponadto, hotelarze będą musieli obsłużyć dość niecodziennych gości – między innymi bandę dresiarzy czy sektę satanistów. Bez wątpienia jest to najlepszy tekst w zbiorze.
Następne opowiadania nie należą do najdłuższych. Zawierają się na kilku lub kilkunastu kartkach, jednak czytając je, trudno nie wybuchać śmiechem na każdej stronie. A to Wojsławice staną się siedzibą gwiazd światowego kina, a to Kubuś wyjedzie do sanatorium, gdzie będzie musiał zmierzyć się z wodnym monstrum… Ostatecznie, Wędrowycz pomoże też miejscowemu proboszczowi w zbadaniu tajemnicy pobliskiego kościoła. Przede wszystkim zaś – egzorcysta-amator sprawdzi się w roli kochającego dziadka, opowiadającego wnuczkowi bajkę przed snem. „Bajeczka dla wnuczka” to zdecydowanie najzabawniejszy utwór w „Kronikach”.

Tym, którzy nie znają twórczości Pilipiuka winien jestem parę słów na temat stylu pisania autora. Otóż pan Andrzej pisze prostym, zrozumiałym dla czytelnika językiem, nie sili się na żadne udziwnienia, choć z drugiej strony trudno pisać poetyckim stylu, kiedy przedstawia się przygody powszechnie znanego pasożyta społecznego. Tak czy inaczej, książkę czyta się bardzo szybko i z ogromną przyjemnością. Opowiadania wręcz ociekają humorem. Autor wykreował wielu interesujących bohaterów, z Jakubem na czele. Egzorcysta-amator stanowi zlepek negatywnie kojarzących się cech – Wędrowycz jest wszak nałogowym alkoholikiem, notorycznym przestępcą i złodziejem (jednak jeśli kradnie, to tylko i wyłącznie w dobrym celu). Mimo to nie sposób nie polubić staruszka, który mimo sędziwego wieku przeżywa przygody, jakich nie powstydziliby się agent Mulder czy Indiana Jones. Jakub Wędrowycz to niewątpliwie jeden z najciekawszych bohaterów polskiej literatury fantastycznej.

Wydanie książki pozostawia niewiele do życzenia. Co prawda podczas lektury natknąłem się na przynajmniej kilkanaście literówek, ale i tak nie umniejsza to w żaden sposób satysfakcji płynącej z lektury. Okładka, utrzymana w kremowo-żółtej kolorystyce, przedstawia głównego bohatera z widłami w dłoniach. Na jej odwrocie znajdują się ogłoszenia drobne, wśród których natknąć się można na anonse egzorycstów, zakładów pogrzebowych czy rosyjskiej mafii. Same w sobie stanowią nad wyraz zabawną lekturę i skutecznie przekonują potencjalnego klienta o słuszności zakupu. Książka kosztuje dwadzieścia sześć złotych i osiemdziesiąt groszy, a mieści się na dwustu pięćdziesięciu sześciu stronach.

Podsumowując – „Kroniki Jakuba Wędrowycza” to zbiór kilkunastu świetnych opowiadań, których czytanie sprawi wiele przyjemności każdemu miłośnikowi rodzimej fantastyki. Wartka akcja, doskonały humor i doskonali bohaterowie to tylko trzy z bardzo wielu powodów, dla których warto zakupić tę książkę. A kiedy już ją przeczytacie – sięgnijcie po kolejne zbiory opowiadań o przygodach egzorcysty-amatora. Warto!

Wydawnictwo Fabryka Słów

Ocena: 8/10

Tytuł: Kroniki Jakuba Wędrowycza
Tytuł oryginału: Kroniki Jakuba Wędrowycza
Autor: Andrzej Pilipiuk
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 256
ISBN: 83-89011-39-5
Cena: 26,80zł

Dyskusja