Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Kuzynki”

„Kuzynki” to nowa powieść Andrzeja Pilipiuka, znanego polskiego pisarza prozy, słynącego głównie z postaci Jakuba Wędrowycza. W tej książce nie przyjdzie nam jednak czytać o przygodach wiecznie skacowanego bimbrownika, egzorcysty-amatora. Bohaterkami są Katarzyna i Stanisława Kruszewskie, oraz Monika Stiepankovic – tytułowy Kuzynki. Co niektórzy miłośnicy polskiej fantastyki mogą je skądś kojarzyć – pojawiły się w opowiadaniu pod tym samym tytułem, nominowanym do nagrody im. Zajdla w 2002 roku.

Szybko przekonamy się, że pisanie krótkich opowiastek o Jakubie Wędrowyczu i jego przygodach to nie jedyny atut Andrzeja Pilipiuka. W swym najnowszym dziele stworzył on bardzo ciekawą fabułę. Katarzyna Kruszewska, agentkna Centralnego Biura Śledczego, odkrywa legendę swojego rodu, i trafia na trop swej kuzynki Stanisławy. Zbieg okoliczności sprawia, że spotykają się one w Krakowie. Szybko się zaprzyjaźniają, a niedługo potem dołącza do nich trzecia kobieta, księżniczka Monika Stiepankovic. Katarzyna bada tajemnicę długowieczności swoich towarzyszek, i jak się okaże, będzie musiała stawić czoła niecodziennym wrogom. Pilipiuk bowiem stworzył realia, w których alchemia sąsiaduje z informatyką, a sztylet z kałasznikowem. Efekt jest naprawdę bardzo dobry.

Styl Pilipiuka niewiele się zmienił od czasów Wędrowycza. Autor pisze krótkimi zdaniami, często używa wielokropków, i nie stosuje nudnych, długich opisów.

Bohaterowie powieści są świetnie dopracowani pod względem psychologicznym. Jeśli jakiś szczegół z początku wydaje się dziwny, to można być pewnym, że wyjaśni się to na najbliższych kilkudziesięciu kartkach. Mankamentem jest jednak niekiedy brak logiki. Dlaczego bowiem dwudziestoletnia kobieta została dopuszczona do operowania skomplikowanymi, policyjnymi systemami? Książka jest też słodziutka aż do obrzydzenia. Wszyscy pozytywni bohaterowie są młodzi, inteligentni, piękni i wybitnie uzdolnieni. Pilipiuk w „Kuzynkach” zbyt wyidealizował swoje postacie.

Mimo tych kilku wad o których wspomniałem, „Kuzynki” to i tak bardzo dobra powieść. Polecić ją mogę wszystkim miłośnikom nietypowej fantastyki (Pilipiuk jak zawsze jest oryginalny), a w szczególności fanom prozy Pilipiuka.

OCENA: 8/10

Wyd. Fabryka Słów

Tytuł: Kuzynki
Autor: Andrzej Pilipiuk
Data wydania: maj 2003
Ilość stron: 294
ISBN: 83-89011-13-1
Cena: 26,99zł

Dyskusja