Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Necrosis – Przebudzenie”

Niewidoma mała księżniczka znajduje pocieszycielkę i opiekunkę w starej niani. Co się wydarzy, kiedy na królewski dwór przybędzie potężna czarodziejka – narzeczona jej ojca? Fałszywy egzorcysta, trudniący się wyłudzaniem pieniędzy od naiwnych, zostaje wezwany do królowej podziemnego świata miasta Kloudobergen – złowrogiej mistrzyni zbrodni, zwanej Panią. Do czego mają się przydać jego talenty? Maltretowany przez ojca chłopiec odkrywa tajemniczą jaskinię. Czy znajdzie w niej coś, co raz na zawsze odmieni jego życie? Owładnięty żądzą rodowej zemsty arystokrata otrzymuje plany tajnego przejścia, które doprowadzi jego żołnirzy do samego serca wrogiego zamku. Jaką cenę będzie trzeba zapłacić za przysługę? Opętana seksualnymi obsesjami piękna złodziejka i cmentarna hiena decyduje się popełnić straszliwe świętokradztwo. Kto wykorzysta jej zdolności, niewiedzę oraz chorobę?

Do tej pory jedynymi dziełami Jacka Piekary, jakie przyszło mi czytać, były przygody Inkwizytora Mordimera Madderdina. Bardzo zresztą ciekawe i wciągające. Teraz jednak pan Piekara, wraz z kolegą zza oceanu, Damianem Kucharskim, wydał zbiór opowiadań o tytule „Necrosis: Przebudzenie”. Każde z nich ma osobną fabułę i osobnych bohaterów, a jednak wszystkie coś ze sobą łączy…

Właściwie to należy oceniać każde opowiadanie z osobna, gdyż pięć utworów zawartych w książce trzyma bardzo nierówny poziom. Pierwsze opowiadanie – „Opętanie”, prezentuje się całkiem nieźle i pozwala mieć nadzieję, że dalsze będą podobne. Drugie – „Następny piękny dzień” to historia chłopca poniewieranego przez ojca, który pewnego dnia całkiem przypadkowo znajduje w lesie jamę, w której mieszka tajemnicze stworzenie. Jego jedynym pragnieniem jest jeść. Jeść, jeść i jeszcze więcej jeść. A kiedy już jego wielki głód zostaje zaspokojony… okazuje się, że istota ta potrafi nauczyć chłopca rzeczy, o których wcześniej słyszał tylko z bajek i legend. Według mnie jest to najlepsze opowiadanie w całym zbiorze. Trzecie to „Księżniczka i Wiedźma”. Tekst dobry, ale nic poza tym. Na uwagę zasługuje dość ciekawe zakończenie. „Krew, śmierć i świt” to czwarty utwór. W moim rankingu drugi, zaraz po „Następnym pięknym dniu”. Jego fragment przyszło mi czytać na łamach któregoś z numerów czasopisma Fantasy. Pamiętam, że wtedy mi się podobało, a teraz zrobiło na mnie bardzo podobne wrażenie. Sama historia obrazu i tego jaka tajemnica się z nim wiąże, wydaje mi się bardzo intrygująca. „Czerwona mgła” to 'najmocniejsze' opowiadanie ze zbioru. Pełne erotyzmu i wulgaryzmów prezentuje wysoki poziom na początku oraz przy końcówce. Wędrówka przez podziemia, rozwiązywanie coraz to kolejnych zagadek i zabijanie coraz to kolejnych bohaterów wydało mi się dość nużące, mimo iż tak bardzo kojarzyło mi się z Dungeons & Dragons (;)).

Jacek Piekara pisze jak zwykle prostym i zrozumiałym językiem. „Necrosis: Przebudzenie” czyta się szybko i przyjemnie. Historie przez niego opowiedane są ciekawe, a często akcja przyjmuje nieoczekiwane zwroty. Dzięki temu fabuła jest mało przewidywalna; Piekara to jeden z niewielu autorów, którzy piszą tak, że nigdy nie jestem pewien jak dany utwór się zakończy. Całość dopełniają jeszcze nieźle zarysowane postacie, w przypadku „Necrosis: Przebudzenie” największą uwagę zwróciłem na Tobiasa z „Następny piękny dzień” oraz Margot z „Czerwona Mgła”.

Jeśli chodzi o jakość wydania, „Necrosis: Przebudzenie” nie ma sobie nic do zarzucenia. Utrzymana w ciemnych kolorach okładka przedstawiająca bohaterkę opowiadania „Krew, śmierć i świt” robi bardzo dobre wrażenie. Natknąłem się jedynie na kilka drobnych literówek i bodajże dwa błędy stylistyczne. Każdemu się może zdarzyć. Tak czy siak, Fabryka Słów odwaliła kawał dobrej roboty. Całość liczy 384 strony.

„Necrosis: Przebudzenie” to książka, którą warto przeczytać. Drugi tom planowany jest dopiero na rok 2006, niemniej będę czekał z niecierpliwością. Bez kontynuacji książka ta nie ma bowiem prawa bytu, chyba że potraktujemy ją jako zbiór pięciu różnych opowiadań. Tak czy owak, panowie Piekara i Kucharski uraczyli polskich czytelników bardzo poprawnym utworem, który czyta się błyskawicznie i z nieukrywaną przyjemnością.

Wyd. Fabryka Słów

Ocena: 8/10

Tytuł: Necrosis – Przebudzenie
Autor: Jacek Piekara & Damian Kucharski
Rok wydania: 2005
Ilość stron: 384
ISBN: 83-89011-57-3
Cena: 28,99zł

Dyskusja