Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Opowieści z Dzikich Pól”

„Opowieści z Dzikich Pól” to moje pierwsze zetknięcie z twórczością Jacka Komudy. Nie przeczytałem dotychczas nawet jednego jego opowiadania, choć miałem ku temu wiele sposobności. Teraz, po przeczytaniu tego niewielkiego zbiorku, na pewno do twórczości pana Jacka będę wracał.

„Opowieści z Dzikich Pól” to siedem opowiadań. Ich długość jest różna, waha się od trzydziestu do pięćdziesięciu stron. Każde z nich traktuje o osobnej historii i jedyne co czasem się powtarza to postacie – ale tylko czasem, gdyż w zaledwie dwóch czy trzech opowiadaniach pojawiły się znajome nazwiska. Wszystkie inne mają osobną fabułę i bohaterów.

Jeśli chodzi o fabuły opowiadań – raczej niewiele można im zarzucić. Są całkiem ciekawe, zwłaszcza pierwsze trzy oraz ostatnie. Bowiem pierwsze, „Nie trać waszmość głowy” traktuje o szlachciach próbujących sprzedać głowę pewnej ważnej osobistości za ogromną sumę pieniędzy. W „Veto” przyjdzie nam przeczytać o oblężeniu miasta – głód da się mieszkańcom tak we znaki, że zaczną zjadać się nawzajem. Nie zabraknie wątku miłosnego i zdrady. „Pod Wesołym Wisielcem” opowiada o dość nietypowej karczmie, w której za szynkarza robi zawodowy kat. Z kolei „Nobile Verbum”, opowiadanie ostatnie, traktuje o czarnym jeźdźcu nawiedzającym okoliczną wioskę. „Czarna Nowina” też trzyma całkiem niezły poziom, a opowiada o schłopionym szlachcicu, który powracając do swej rodzinnej wsi dowiaduje się, że jego żona ma być oddana miejscowemu przedstawicielowi szlachty. „Zapomniana Duma” traktuje o Polaku pochwyconym przez Kozaków. Będzie on przechodził z rąk do rąk, aż w końcu znajdzie ratunek. „Pan Kunicki” to natomiast zdecydowanie najsłabsze i najmniej ciekawe opowiadanie. Tytułowy bohater zostaje poważnie ranny podczas walki i znajduje schronienie w okolicznej wsi. Nie zabraknie wątku miłosnego i barwnych walk.

Odnośnie walk – pan Komuda opisuje je bardzo ładnie. Bez zbędnej brutalności, ale też bez lania wody i dłużyzn. Każda bitka rozstrzyga się bardzo szybko, a obraz walki przebiega wręcz przed oczami czytelnika. Za to należy się naprawdę duży plus.

Przede wszystkim autorowi udało się stworzyć zbiór, który nie nudzi. A to przecież jest najważniejsze w pisarskim rzemiośle – nie zanudzić czytelnika. „Opowieści z Dzikich Pól” czytają się praktycznie same – ani się obejrzałem, a właśnie miałem przed oczami ostatnią stronę. Komuś, komu styl pana Komudy odpowiada, nie sprawi trudności przeczytanie zbioru w zaledwie kilka godzin…

Panu Komudzie należą się brawa za świetne operowanie archaizmami. Zbiór wręcz w nie ocieka, co tylko dodaje mu klimatu. Waszmościami i waćpannami rzuca się tu na lewo i prawo, tak samo jak wiele jest dawnych przyszłów i zwrotów.
Zarysy postaci stoją natomiast na dość przeciętnym poziomie. Co prawda bohaterowie wiedzą czego chcą, jasno stawiają sobie cele, ale ogólnie wyglądają raczej sztucznie. Bohaterów męskich tyczy się to w małym stopniu, mam na myśli raczej postacie kobiece – ale z drugiej strony, czemu się dziwić, chłop dobrej baby nie stworzy…

„Opowieści z Dzikich Pól” mieszczą się na nieco ponad 270 stronach. Fabryce Słów należą się brawa za bardzo dobre wydanie. Na okładce widnieje ładna ilustracja, a wewnątrz nie dopatrzyłem się literówek i nawet błędów interpunkcyjnych nie ma zbyt wiele – co idzie na korzyść wydawnictwu, które w ostatnich książkach miało z nimi spory problem.

Moim zdaniem, „Opowieści z Dzikich Pól” to dobry zbiór. Jeśli komuś odpowiada klimat Rzeczpospolitej szlacheckiej, niech czym prędzej się w książkę zaopatruje, natomiast jeśli nie – niech poszuka czego innego. Ocenę wystawiłem jako osoba której ten klimat pasuje – jeśli jednak Ty, który/a czytasz tę recenzję do takich osób nie należysz, od końcowej oceny odejmij jedno oczko.

Ocena: 8+/10

Wyd. Fabryka Słów

Tytuł: Opowieści z Dzikich Pól
Autor: Jacek Komuda
Korekta: Barbara Caban
Data wydania: październik 2004
Ilość stron: 280
ISBN: 83-89011-46-8
Cena: 26,99zł

Dyskusja