Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Pod spadającymi gwiazdami”

„Pod Spadającymi Gwiazdami” to drugi tom trylogii Groźby z Morza autorstwa Mela Odoma, osadzonej w świecie Zapomnianych Krain. Po znakomitej „Wzbierającej Fali” miałem nadzieję, że druga część utrzyma poziom poprzedniczki. Nie zawiodłem się, choć sądziłem, że będzie lepiej.

W drugim tomie trylogii bohaterowie po raz kolejny zmierzą się z siłami sahuaginów atakującymi wybrzeże. Tym razem bitwa została stoczona we Wrotach Baldura. Została opisana nieco gorzej niż napaść na Waterdeep w pierwszej części, mimo to Odom bardzo dobrze zobrazował walkę.

Do grona bohaterów z pierwszej części, dołączyło dwóch nowych – Khlinat, krasnolud i przyjaciel barda Pacysa, oraz Galwinn, paladyn Lathandera, który zaprzyjaźnia się z Jherekiem.

Największą zaletą Mela Odoma, którą można było zauważyć już w pierwszym tomie, jest to, że nie heroizuje on swoich postaci. Jherek nie jest żadnym superbohaterem, a jedynie zwykłym wojownikiem. Podobnie bard Pacys, który mimo, że jest częścią legendarnej przepowiedni, nie obnosi się z tym i nie staje się maszyną to wybijania potworów. Brawa za to dla Odoma.

O ile w pierwszej części akcja posuwała się drastycznie do przodu, i barwne opisy Odoma nadawały jej dodatkowych walorów, o tyle „Pod Spadającymi Gwiazdami” zostało tego pozbawione. Akcja wlecze się, i posuwa do przodu w iście ślimaczym tempie.

Na pochwałę zasługuje z całą pewnością jakość wydania książki. Literówek nie ma praktycznie wcale, tłumacz spisał się bardzo dobrze, błędów merytorycznych się nie dopatrzyłem. Ponadto książka może pochwalić się ładną okładką.

Podsumowując, „Pod Spadającymi Gwiazdami” to książka niezła, nie trzyma jednak ona wybitnego poziomu pierwszej części. Dobre czytadło do pociągu lub autobusu, które z czystym sumieniem mogę polecić tylko miłośnikom Zapomnianych Krain.

Ocena: 6/10

Tytuł: Pod spadającymi Gwiazdami
Tytuł oryginału: Under Fallen Stars
Autor: Mel Odom
Tłumaczenie: Jerzy Marcinkowski
Korekta: Ewa Guttmejer
Ilość stron: 352
ISBN: 83-7418-033-1
Cena: 26,90zł
Wydawnictwo: ISA

Dyskusja