Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Sługa Boży”

„Sługa Boży” to moja druga przeczytana wydana przez Fabrykę Słów, po „Weźmisz Czarno Kure”, i przy okazji pierwsze zetknięcie z twórczością Jacka Piekary.

Po książkę sięgnąłem głównie ze względu na tekst na odwrocie okładki. Przedstawia on historię nieco inną niźli tą którą znamy z Biblii – wg dzieła Piekary Chrystus zszedł z krzyża i pokarał swoich prześladowców.

Jacek Piekara jest jednym z niewielu autorów, którzy nie mają swego jakiegoś wysublimowanego stylu pisarskiego, a mimo to sprawnie posługują się słowami. Pisze luźno, i żaden czytelnik nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem tekstu. Ten prosty styl autora sprawia, że kartki są wertowane jedna po drugiej, i w mig docieramy do ostatniej strony.

Autor stworzył czworo bohaterów, którzy przemawiają do czytelnika – szczególnie mam tu na myśli Kostucha, osobę, która najbardziej mi się spodobała spośród wszystkich postaci wykreowanych przez Piekarę.

Książka dzieli się na pięć mikropowieści, z których każda przedstawia inną historię. Jakby nie mówić, co kolejna, to lepsza. Czytając wszystkie opowiadania, poznając klimat świata przedstawionego przez Piekarę, oraz w końcu analizując fabułę tych opowiadań, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że oto trafiłem na jednego z najlepszych polskich pisarzy fantasy.

Kilka słów na temat jakości wydania… „Fabryka Słów” przyzwyczaiła już czytelników do dobrej jakości papieru, przyjemnej dla oka czcionki, oraz pięknych i miłych w dotyku okładek. Także ilustracji na okładce nie można nic zarzucić, gdyż dawno nie widziałem ładniejszej niż ta. „Sługa Boży” liczy sobie 274 strony.

Podsumowując, „Sługa Boży” to powieść wybitna. Jacek Piekara napisał dzieło, które na długo zapadnie w pamięć każdemu miłośnikowi fantasy. Na koniec dodam jeszcze, że jest to dopiero pierwszy tom – kolejne to „Młot na czarownice” i „Miecz aniołów”. Z niecierpliwością wyczekuję na kolejne tomy i mam wielką nadzieję, że pan Piekara nie obniży lotów…

Ocena: 8+/10

Wyd. Fabryka Słów

Tytuł: Sługa Boży
Autor: Jacek Piekara
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 274
ISBN: 83-89011-14-X
Cena: 25,99zł

Dyskusja