Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja książki „Zew Cthulhu”

„Zew Cthulhu” to zbiór opowiadań jednego z najsłynniejszych pisarzy grozy minionego wieku. Przez wielu uważany za książkę, w której zawarto jego najlepsze teksty, choć to kwestia dyskusyjna.

Wszystkie opowiadania zawarte w tym zbiorze pisane są według jednego, tego samego schematu. Mamy więc stopniowe budowanie napięcia, z eksplozją na finiszu. Czytając „Zew Cthulhu” miałem nadzieję, że coraz to następne opowiadania okażą się lepsze, niestety myliłem się. Każde z nich jest praktycznie identyczne; jedyna rzecz która się zmienia to nazwy potworów, miejscowości i głównych bohaterów.

Lovecraft tworzy płytkie postacie, z którym nie sposób się utożsamić. Każda z nich jest niewiarygodnie słaba psychicznie, i co najważniejsze, niczym nie różni się od tej poznanej w poprzednim tekście.

Lovecraft ma ciekawy styl pisarski. Poza tym jego opowiadania mają w sobie to coś, co potrafi na dłużej przyciągnąć czytelnika. Te skromne zalety jednak nie negują bardzo poważnych wad pisarza.

„Zew Cthulhu” to idealny zbiór dla każdego, kto ma zamiar zacząć przygodę z twórczością Lovecrafta. Jak na dawniejsze standardy była to twórczość wybitna, dziś nadal jest chwalona przez miliony osób na całym świecie. Mnie do gustu przypadła średnio, mogę ją jednak polecić wszystkim miłośnikom horroru, zaznaczając, że to właśnie na Lovecrafcie wzorowali się tacy mistrzowie jak Stephen King, Anne Rice czy Clive Barker.

Ocena: 8+/10

Tytuł oryginału: Call of Cthulhu
Autor: Howard Philips Lovecraft
Tłumaczenie: Ryszarda Grzybowska
Ilość stron: 295
Cena: 22,80zł
ISBN: 83-89064-59-6

Dyskusja