Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Wampiryzm – recenzja książki „Połowa nocy”

Od czasów, gdy lekarz i biograf Byrona, John William Polidori, opublikował „Wampira”, zaczęła narastać moda na tego typu opowieści. Bohaterem Polidoriego jest lord Ruthwen, który pozbawiony życia, zamienia się w wampira. Motyw ten okazał się niesamowicie żywotny i w dzisiejszych czasach pojawiają się jego liczne reinterpretacje. Jedną z nich jest powieść Izabeli Szolc „Połowa nocy”.

Książka opowiada historię Ireny, dziewczyny, która miała zostać bazylissą Konstantynopola. Akcja rozpoczyna się na krótko przed oblężeniem miasta przez Turków, którzy w krótkim czasie je opanowują. Dziewczyna umiera, targana licznymi emocjami. Wkrótce potem zmartwychwstaje i rozpoczyna swoją wędrówkę przez epoki. Od tej pory błąka się na granicy bytu i nieskończoności.

„Połowa nocy” opiera się na interesującym koncepcie. Składa się z kolejnych opowiadań, które ilustrują życie Ireny w zmieniającym się czasie. Dziewczyna zwiedza różne kraje. Trafia do rozmaitych miejsc. Obcuje z Ludwikiem XIV „Królem Słońce”, a także staje się kochanką papieża Aleksandra VI. Bierze udział w wydarzeniach historycznych, hoduje koty, a w międzyczasie stara się zrozumieć swoją nową naturę.

To nie oryginalność jest najsilniejszą stroną tej powieści. Jest nią konsekwentne realizowanie przez autorkę początkowych założeń. Izabel Szolc nie stara się na siłę dorabiać opowieści ideologii ani nie szuka wyjaśnienia fenomenu wampiryzmu. Uwaga pisarki zwrócona jest w stronę postaci, ich przeżyć, myśli i samego faktu istnienia. Całość uzupełniają drobne intrygi i niedomówienia.

Zdecydowanie „Połowa nocy” nie jest dziełem wybitnym. Nie zachwyca, nie wstrząsa, ale jest solidnie, rzemieślniczo napisana. To kawałek dobrej lektury, lepszy od wielu i od wielu gorszy. Okładka nieco irytuje ze względu na graficzne przedstawienie tytułu. Duże, ociekające czerwienią litery sprawiają wrażenie nazbyt sztampowych. Książka została wydana przez „Runę”.

Rozważając kwestię kupna tej powieści Izabeli Szolc należy zasugerować się własnymi upodobaniami. Jeżeli kogoś nużą opowieści o wampirach, to szkoda, żeby niepotrzebnie wydawał pieniądze. Jednak wszyscy miłośnicy gatunku z pewnością będą z takiego zakupu zadowoleni.

Tytuł: Połowa Nocy
Autor: Izabela Szolc
Ilość stron: 352
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-89595-19-2
Cena: 27,50zł

Wyd. RUNA

Dyskusja