Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Zaśpiewać inaczej – recenzja książki „Inne pieśni”

Już jakiś czas temu miała miejsce premiera „Innych pieśni” Jacka Dukaja. Powieść ta opowiada o losach Hieronima Berbeleka – niegdyś wielkiego stratega, bohatera wielu bitew. W jednej z nich dostał się pod formę potężnego Czarnoksiężnika. Przeżył, lecz stał się innym człowiekiem. Pogodził się z tym, że czasy jego świetności dawno już minęły. Zajął się handlem.

Akcja książki rozkręca się, gdy do domu Berbeleka niespodziewanie przyjeżdżają jego dzieci. Za namową ich i pięknej Szulimy Amitace, Hieronim zgadza się na wyjazd do Alexandrii. Podejrzewa, że Szulima jest szpiegiem, nasłanym na niego przez Czarnoksiężnika. Postanawia ją zabić w noc Izydy, którą zamierza spędzić razem z Amitace. W tym celu kupuje śmiercionośne ostrze, nasączone trucizną. Kobieta jednak przekonuje go, iż nie musi się jej obawiać. Namawia Berbeleka na wyjazd do Afryki, gdzie dzieją się niesamowite rzeczy. Panują tam bezkształtne bestie, rodzi się niebezpieczeństwo i bezgraniczne piękno…

” Inne pieśni” to książka wyjątkowa. Ze zdziwnieniem przyjęłam fakt, iż nie zrobiła furory na polskim rynku wydawniczym. Opowiada o człowieku. O tym, jak można stworzyć samego siebie. Stawia przed czytelnikiem liczne pytania. I nie są one zadane wprost. Nikt też na nie nie odpowiada. Sens każdego z nich trzeba odnaleść samodzielnie. Zagłębiając się z bohaterami powieści w głąb dżunglii, czytelnik tak naprawdę wnika w ich świadomość. Poznajemy ich charaktery i skłonności. Zastanawiamy się, do czego jeszcze są zdolni. Jak daleko mogą zabrnąć w głąb nieznanego, tak na płaszczyźnie geograficznej, jak i psychologicznej.

Od strony warsztatowej, Dukaj pokazał klasę samą w sobie. Portrety bohaterów są świetnie skonstruowane. Narracja jest prowadzona w sposób ciągły i spójny. W książce pojawiają się liczne odwołania do postaci historycznych i filozofów, co czyni czytanie znakomitą zabawą. Nie jest to jednak lektura łatwa. Wymaga od czytelnika myślenia, a nie tylko wodzenia oczyma po kolejnych stronach. Jednak wysiłek intelektualny zdecydowanie się opłaca.
Jeszcze jedną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest projekt graficzny książki. Wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego, zawiera 628 stron. Wzrok przykuwa piękna okładka, utrzymana w odcieniach czerwieni i czerni. Jest to projekt Tomasza Bagińskiego, autora nominowanej do Oscara „Katedry”, opartej na motywach książki Jacka Dukaja.
Podsumowując, „Inne pieśni” to pozycja, która powinna się znaleść w biblioteczce bez mała każdego z nas.

„Inne Pieśni” Jacka Dukaja
Wydawnictwo Literackie cena: ok. 35 zł

Beata `Wiedźma` Kukiełka

Dyskusja