Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Przygłuche heroic fantasy – recenzja książki „Ciekawe czasy”

Na „Ciekawe Czasy” ochotę miałem już od naprawdę dawna. Przez ostatnie kilka lat poznałem praktycznie wszystkie pozycje z niesamowitego Świata Dysku – uniwersum wykreowanego przez wyobraźnię znanego pisarza, Terrego Prakchetta, ale ta jedna książka jakoś cały czas uciekała mi na dalszy plan czytelniczy. Kiedy wreszcie do niej zasiadłem, niełatwo było mnie od niej oderwać, aż do samego końca tej powieści.

Uważam, iż nie ma potrzeby w sposób szczegółowy omawiać samej serii Świata Dysku i wystarczy tylko, jak wspomnę że jest on bardzo bogaty w takie rasy jak ludzie, krasnoludy czy trolle, które zaczynają żyć razem (co nie oznacza „w zgodzie”) w cywilizowanym społeczeństwie. Oczywiście przez ponad dwadzieścia książek Terry Pratchett wykreował niesamowite charaktery swych bohaterów jak i niezwykłe miejsca, które cały czas potrafią zachwycić czytelnika.
„Ciekawe czasy” są swoistym spoidłem cyklu o pechowym i strasznie tchórzliwym magu Rincenwindzie, z książką Pt.”„Ostatni Bohater” – wydaną w Polsce trochę wcześniej. Wspomniany czarodziej, Rincenwind, chce tylko spokoju i nade wszystko nudy dnia codziennego. Pragnie na przykład w kokosie znaleźć…wnętrze kokosa. Oczywiście wspomniany już wcześniej pech prześladuje naszego bohatera i rzuca go w wir wydarzeń – wprost do olbrzymiego Imperium Agatejskiego, gdzie jego mieszkańcy przygotowują w sposób grzeczny (tak, dobrze dobieram słowa), acz stanowczy – rewolucje ogólnonarodową. Jak łatwo się domyśleć Rincenwidowi wróżone jest zostać przywódcą powstania – chodź on właśnie stara się od tego uciec. Jakby tego było mało, na swej drodze spotka grupę emerytowanych barbarzyńskich bohaterów – „Srebrną Ordę” wraz z ich przywódcą, Cohenem Barbarzyńcom. Obok nich w trakcie powieści przewinie się także myśląca maszyna HEX czy chociażby fraktalny motyl pogody. Wszyscy, znający pierwsze książki spod znaku „Świata Dysku”, na pewno nie będą zawiedzeni, bowiem na arenie opisanych tu przygód wystąpi także niepoprawny optymista i przyjaciel Rincenwinda – Dwukwiat.

W książce można znaleźć, jak to już często bywa w dyskowej serii Pratchetta, wiele nawiązań do naszego świata. Tak więc Imperium Agatejskie jest niewątpliwie komunistycznymi Chinami i podobieństwo nie jest jedynie w ogradzającym oba państwa murze czy antycznych, terakotowych armiach. Zaś samo udoskonalająca się maszyna myśląca HEX to nic innego jak nasz domowy komputer.

Do niewątpliwych plusów książki można by zaliczyć to, co dla Pratchetta jest już cechą charakterystyczną: niesamowity wręcz humor – kto to bowiem słyszał aby barbarzyński najeźdźca był przygłuchy i co chwila wychodził do łazienki – nawet w trakcie walki.

Jednym minusem, do tego dość nieznacznym, jest pewien fragment na samym początku książki, który sformułowany był w sposób utrudniający zrozumienie danego opisu. Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia czy może odbiorcy, którym była moja skromna osoba, ale na chwilę musiałem się zatrzymać w tym momencie książki i przeczytać fragment jeszcze raz.
Wydanie książki jest standardową, dyskową pozycją wydawnictwa Pruszyński i S-ka. Miękka oprawa za rozsądną cenę niecałych trzydziestu złotych. Oczywiście, istnieje też wydanie „Ciekawych Czasów” w twardej oprawie, ale naprawdę rzadko można je spotkać na księgarskich półkach.

Plusy Ogółem: Wartka i dynamicznie rozwijająca się fabuła zawiera świetny humor sytuacyjny i słowny. Ciekawy sposób kreowania świata fantasty jako ironicznego odbicia naszych ziemskich realiów.

Minusy Ogółem: Poważniejszych wad nie ma. Jedyną drobną trudnością jaką zauważyłem są pewne problemy w płynnym zrozumieniu tekstu w pewnym fragmencie książki. Ale w sumie to detal.

Dla kogo to książka: Dla ludzi którzy nie tylko uwielbiają brytyjskie, ironiczne poczucie humoru, ale także dla tych którzy lubią heroic fantasy bez względu na wiek tych bohaterów.

Ocena Ogółem: 7,5/10

Obrazek

Tytuł: Ciekawe Czasy
Tytuł oryginału: The Interesting Times
Autor: Terry Pratchett
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok i Miejsce wydania: Warszawa
Ilość stron: 298
ISBN: 83-7337-292-X
Cena: 29,90 – oprawa miękka
35,90 – oprawa twarda

Dyskusja