Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Recenzja filmu „TENACIOUS D: Kostka Przeznaczenia”

O ile zespół TENACIOUS D jest w naszym kraju znany jako tako, to film o Kostce Przeznaczenia z udziałem wspomnianego zespołu cierpi na brak zainteresowania ze strony polskich odbiorców. Owszem, muzyczna telewizja przez pewien czas emitowała w 2005 roku videoclip, nawiązujący do tego filmu, jednak sam nie mam pewności, czy „Kostka Przeznaczenia” trafiła do naszych kin. A szkoda.

Pana Jack’a Blacka znałem już z wcześniejszych filmów, takich jak – „ Szkoła Rocka”, a także z epizodycznej roli w „King Kongu” Petera Jacsona. Zaś jego partnera z zespołu Kyle’a Gassa kojarzyłem tylko z wcześniej wspomnianego wideoklipu i muzycznego dorobku grupy. Dorobek ów nie wywarł na mnie większego wrażenia, aż do tego filmu. Już po pierwszym obejrzeniu nuciłem sobie pod nosem kilka motywów muzycznych. Tak naprawdę bowiem „Tanacious D and Pick of Destiny” to zakręcona, muzyczna komedia. Ale chyba nikt nie spodziewa się że będzie to musical, jakie znamy z lat 50-tych XX wieku? O nie! Tu mamy pełno, jak przystało na TENACIOUS D: hard rocka i metalu. I właśnie o tym ma być ten film. Opowiada nam historię zespołu, oczywiście przedstawioną w wyimaginowany sposób.

Młody JB jest czarną owcą w swojej religijnej rodzinie. Pragnie zostać tak jak i jego idole- np.: AC/DC czy Black Sabbath, gwiazdą rocka. Po kolejnym laniu, jakie sprawia mu ojciec za zamiłowanie do muzyki, mały Jables modli się do wokalisty Dio o radę. Ten ukazuje mu się z plakatu i radzi, aby udał się do Hollywood. Po ucieczce z domu, już trochę starszy Jables (Jack Black) poznaje Kyle’a Gass’a, u którego pierw pobiera nauki jak osiągnąć swoje rockowe marzenie. Potem oczywiście obaj się zaprzyjaźniają, formując zespół Tanacious D. Niestety, panowie mają problem- muszą zapłacić za czynsz, a jedynym na to sposobem jest wygranie konkursu talentów. A że zespół swym pierwszym występem nie zyskał należytego uznania, widmo wyrzucenia z mieszkania staje się dziwnie realne. Jedynym sposobem, aby nie skończyć na bruku, jest odnalezienie legendarnej kostki do gry na gitarze- kostki, dzięki której wielu muzyków osiągnęło swą sławę. Jack i Kyle udają się więc na poszukiwania.

Film obfituje w typowy amerykański humor. Nie jest on może najbardziej wyszukany, ale mamy więc całą gamę dowcipów – od tych nieco wulgarnych po gagi sytuacyjne i słowne wyższych lotów. Na przykład samo już dobranie aktora do roli małoletniego Jack’a Blacka budzi uśmiech u wszystkich, którzy znają dorosłego aktora. Jak już wspominałem „Kostka przeznaczenia” jest filmem muzycznym- z reguły mamy więc dialogi poprzecinane rockowymi piosenkami. A na tę warto zwrócić uwagę, gdyż kawałki takie jak „Master Exploder” czy finałowy „Beelzeboos” są naprawdę niezłe i zapadają w pamięć.

Nie jestem do końca przekonany, czy zaliczyć to do słabych stron filmu, ale pełno w nim wulgaryzmów. Chociaż z drugiej strony – czy w innych mega produkcjach ich nie ma? Wszak język rock’n’rolla to bynajmniej nie mowa kwiecista.
Słowami podsumowania: „TENACIOUS D and Pick of Desiny” to lekka i łatwa w odbiorze komedia średnich lotów, za to doskonale nadająca się do „drużynowego” oglądania wraz z gronem przyjaciół. Szkoda, że nie można było tego filmu zobaczyć w polskich kinach (a może można było, tylko ja o tym nic nie wiem?), ale zawsze można wypożyczyć to na DVD i obejrzeć w piątkowy wieczór, czy w każdej innej chwili, kiedy najdzie nas po prostu ochota lub gdy potrzeba jest poprawa nastroju.

Ogółem Plusy: Dobre kawałki muzyczne, humor dla szerokiego grona odbiorców, łatwość w odbiorze, film można oglądać po kilka razy, nie powinien nudzić

Ogółem Minusy: Wulgaryzmy, czasami humor jest zbyt niskich lotów.

Dla kogo to film: Dla wszystkich tych, którzy potrzebują odrobiny relaksu, chcą się zdrowo pośmiać no i lubią rockowe klimaty-chodź to ostatnie jest opcjonalnie.

Tytuł: „TENACIOUS D Kostka Przeznaczenia”
Tytuł oryginału: „TENACIOUS D in The Pick of Destiny”
Reżyseria: Stuart Gornteld
Scenariusz: Ben Stiller
Muzyka: Kyle Gass , Jack Black
Data premiery: 2006-11-22 (Świat)
Czas trwania: 93 minut
Kraj: USA
Obsada: Jack Black, Kyle Gass, JR Reed, Ronnie James Dio, Troy Gentile, Paul F.Tomkrins

Ocena: 7/5

Dyskusja