Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Kiedy rozum śpi, budzą się demony – recenzja książki „Księga Jesiennych Demonów”

O „Księdze Jesiennych Demonów” słyszałem wiele dobrego. Debiutancki zbiór opowiadań Jarosława Grzędowicza zyskał sobie wiele pochlebnych opinii w Internecie oraz prasie. Tak się jednak złożyło, że książka wpadła w moje ręce dopiero cztery lata po premierze, w momencie, gdy Fabryka Słów wydała jej reedycję. A szkoda. Bo „Księga Jesiennych Demonów” to jedna z najlepszych książek, które miałem okazję czytać na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.

Zbiór rozpoczyna się krótkim, kilkustronicowym prologiem, a kończy epilogiem o podobnej objętości. Autor przedstawia w nich historię Jacka, człowieka, któremu w życiu przytrafiają się ostatnio same nieszczęścia. Szukając pocieszenia i zrozumienia, trafia do sklepu ezoterycznego, gdzie poznaje tajemniczego szamana. Tam też wysłuchuje pięciu mrocznych historii, o ludziach z podobnymi problemami.

Pierwsze opowiadanie nosi tytuł „Klub Absolutnej Karty Kredytowej”. Główny bohater, Zięba, znajduje się w tarapatach finansowych. Ledwo wiąże koniec z końcem, a wyżywienie rodziny przychodzi mu z ogromną trudnością. Wkrótce jednak w jego ręce wpada Absolutna Karta Kredytowa. Magiczny przedmiot, dzięki któremu można kupić wszystko i wszędzie, nie bacząc na cenę. Opowiadanie prezentuje dość wysoki poziom, lecz przyznam otwarcie, że nieco pogubiłem się w zakończeniu. Spośród pięciu zawartych w „Księdze Jesiennych” opowiadań, właśnie „Klub Absolutnej Karty Kredytowej” wydaje mi się najsłabsze.

Następny w kolejce jest utwór „Opowieść terapeuty”. Grzędowicz przedstawia nam psychologa zmęczonego swoją pracą. Pewnego dnia do jego gabinetu trafia dość specyficzny pacjent. Staruszek, który potrafi czynić cuda i który odwraca do góry nogami życie swego terapeuty. Psycholog otrzymuje wspaniały dar. Spostrzega, że od tej pory idealnie trafia w problemy swych pacjentów i potrafi całkowicie wyleczyć ich z wewnętrznych rozterek. Opowiadanie porządnie napisane, sprawne warsztatowo, a przede wszystkim jasne i niezagmatwane. Jeden z lepszych utworów „Księgi Jesiennych Demonów”.

Opowiadanie trzecie to „Wiedźma i Wilk”. Grzędowicz przedstawia w nim historie Melanii, której małżeńskie szczęście pozostawia wiele do życzenia. Jej mąż, Łukasz, to alkoholik i damski bokser. Nie wie, że Melania wywodzi się tak naprawdę z rodziny czarownic. Doznając coraz to kolejnych upokorzeń, postanawia wykorzystać swoje nadnaturalne zdolności i raz na zawsze pozbyć się małżonka. Wskutek tego znajduje nowego, dość niecodziennego życiowego partnera… „Wiedźma i Wilk” to kolejne solidne opowiadanie, któremu niewiele można zarzucić.

Przedostatni utwór opowiada o zdradzie małżeńskiej. Podczas pewnego przyjęcia, żona Janusza poznaje biznesmena. Bogaty, przystojny, potrafiący dać kobiecie wszystko, czego zapragnie. Zupełnie inaczej niż Janusz. Wkrótce mąż dowiaduje się o zdradzie swej żony, ale i on zostaje zauroczony przez piękną Weronikę, którą poznaje pewnego dnia w pewnej restauracji. Okazuje się, że nie tylko jemu przytrafia się coś podobnego. Coraz więcej znajomych i przyjaciół odchodzi od bliskich i nie pozostawia śladu życia. „Piorun”, bo taki tytuł nosi to opowiadanie, to świetnie zaprojektowana i doskonale napisana historia małżeńskiej zdrady, która obroniłaby się nawet bez wątku fantastycznego.

Piąte i ostatnie opowiadanie to „Czarne motyle”. Cierpiąca po utracie męża Irena wynajmuje pokój starszemu mężczyźnie, poszukującemu ciszy i spokoju. Jegomość sprawia wrażenie mądrego i wykształconego, lecz otacza go aura tajemnicy. Między nim, a wdową rodzi się dość specyficzne uczucie. Irena na własnej skórze przekona się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Opowiadanie, wzorem poprzednich utworów zawartych w książce, jest bardzo dobrze napisane. Na szczególną uwagę zasługuje zaś specyficzny nastrój towarzyszący czytaniu, skutecznie podbudowywany przez wstawki, w których to narratorem okazuje się zmarły mąż Ireny.

„Księga Jesiennych Demonów” to doskonała lektura dla każdego kto oczekuje po książce zarówno dobrej zabawy jak i zmuszenia do refleksji oraz rozważań. Opowiadania zawarte w zbiorze pełne są dojrzałych przemyśleń, których nie powstydziliby się ludzie kształceni w filozofii. Czytaniu towarzyszy specyficzny, nieco pesymistyczny nastrój. Wbrew temu, co można przeczytać na okładce, opowiadania Jarosława Grzędowicza nie straszą ani przez chwilę. Mają jednak w sobie to coś, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. „Księga Jesiennych Demonów” nie przeraża – ale wyraźnie daje czytelnikom do myślenia.

Zmierzając ku końcowi recenzji, muszę napisać jeszcze kilka słów na temat wydania książki. W chwili, gdy piszę te słowa, w księgarniach można już znaleźć jej reedycję, w nowej okładce oraz z poprawionymi błędami. Moja ocena tyczy się jednak wydania z 2003 roku. Jest praktycznie pozbawione jakichkolwiek błędów. Wpadek edytorskich nie dostrzegłem, a literówki można policzyć na palcach jednej ręki. Wielkim plusem jest też okładka. Ogólnie, jestem zwolennikiem dawnych okładek Fabryki Słów – gdzie tytuł oraz nazwisko autora znajdowało się zawsze u góry, na białym tle, a właściwa ilustracja znajdowała się ciut niżej. Nie ma jednak co narzekać. Zwłaszcza na objętość książki, która liczy dokładnie czterysta szesnaście stron, oraz na cenę – wynoszącą niespełna dwadzieścia osiem złotych, co w przypadku tak grubej, tak dobrze wydanej i tak solidnej jakościowo książki nie jest zbyt wygórowaną kwotą.

„Księga Jesiennych Demonów” to jedno z najlepszych dzieł polskich autorów fantastyki, jakie miałem okazję czytać. A przeczytałem ich niemało. Żałuję tylko, że sięgnąłem po tę książkę tak późno. Zawarte tu opowiadania są niemal doskonałe. Gdyby nie odstający nieco od reszty „Klub Absolutnej Karty Kredytowej”, to wystawiłbym zbiorowi najwyższą z możliwych ocen. Bo „Księga Jesiennych Demonów” to książka, która powinna zdobić półkę każdego szanującego się miłośnika polskiej fantastyki.

Ocena: 9/10

Tytuł: Księga Jesiennych Demonów
Tytuł oryginału: Księga Jesiennych Demonów
Autor: Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 416
ISBN: 83-89011-18-2
Cena: 27,99zł

Dyskusja