Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Komuda w życiowej formie – recenzja książki „Czarna Szabla”

Jacek Komuda to jeden z tych autorów, których darzę największym zaufaniem. Ilekroć sięgam po jego twórczość, nigdy nie spotyka mnie zawód. Wielka była więc moja radość, gdy na jednym z konwentów pan Jacek poinformował, iż w najbliższym czasie zamierza wydać kolejny zbiór opowiadań. Przyzwyczajony do wysokiego poziomu publikowanych dotychczas utworów, byłem pewien, że głośno zapowiadana „Czarna Szabla” nie zawiedzie moich oczekiwań. I nie zawiodła.

Na całość składa się pięć różnej długości opowiadań. Każde z nich przedstawia zupełnie inną historię, lecz wspólnym elementem łączącym każdy tekst jest postać Jacka Dydyńskiego. Ów jegomość to najemnik, gotowy za niewielką opłatą pomagać ludziom w ich problemach. Doskonale włada szablą, jednocześnie jednak nie brak mu rozwagi. Jak na szlachcica przystało, jest człekiem honorowym i nigdy nie łamie danej obietnicy. Musi być też dość przystojny, jako że podbijanie serc coraz to kolejnych dziewek nie sprawia mu żadnych kłopotów. Niewątpliwie, główny bohater to jeden z największych atutów „Czarnej Szabli”. Poznawanie jego przygód stanowi zaś czystą przyjemność.

Pierwsze z zawartych w zbiorze opowiadań to „Wilczyca”. Miałem okazję przeczytać je już kilka tygodni przed wydaniem „Czarnej Szabli”, w antologii „Niech żyje Polska”. Tekst traktuje o infamisie Białoskórskim, za którego głowę wyznaczono wysoką nagrodę, a który ma zostać odeskortowany do Przemyśla w celu wykonania wyroku. W sprawę wplątuje się Jacek Dydyński, oraz panna Gintowt, z którą infamis od dawna ma na pieńku.

„Jeruzalem” to tekst numer dwa. Przedstawia on historię wioski, której mieszkańcy wyzbyli się przemocy w jakiejkolwiek postaci i stali się zatwardziałymi pacyfistami. Wykorzystuje to okrutny pan Pamiętowski, który usiłuje ściągnąć haracz z nowego Jeruzalem. Jacek Dydyński, mający dług wobec rządcy osady, postanawia rozwiązać problem wbrew jego woli.

Trzeci utwór nosi tytuł „Pod Wesołym Wisielcem”. Jest stosunkowo krótki, mieści się bowiem na zaledwie dwudziestu stronach. Jacek Dydyński wraz z przyjacielem Szawiłłą trafia do zajazdu, kierowanego przez tajemniczego karczmarza-kata. Gospodarz oferuje dość niecodzienne potrawy i trunki, z królikiem po katowsku oraz wisielczą gorzałką na czele. Najemnik podejrzewa, że karczmarz zwykł mordować swych gości.

Jeśli któreś z opowiadań zawartych w zbiorze zawiera wyraźny wątek fantastyczny, to bez wątpienia jest nim „Nobile Verbum”. Traktuje ono o czarnym rycerzu – mrocznym mścicielu, mszczącym się na rodzie Ligęzów za niedotrzymanie złożonej niegdyś obietnicy. Wydawałoby się, że rycerz to tak naprawdę upiór… prawda jest jednak o wiele bardziej przerażająca.

Ostatnie opowiadanie to „Biesy polskie”. Jego głównym bohaterem jest Jan Dydyński, syn Jacka. Wraz ze swą kompanią wyrusza on w pogoń za Baranowskim, zbuntowanym szlachcicem, łamiącym postanowienia traktatów pokojowych zawartych między Kozakami a Lachami. A przyznać trzeba, że buntownik nie szczędzi Ukraińcom okrucieństwa. Oba narody ponownie stają na krawędzi wojny…

Trudno mi wskazać słabe punkty zamieszczonych w zbiorze opowiadań. Wszystkie teksty trzymają bardzo wysoki poziom i jedynie „Pod Wesołym Wisielcem” wydaje się minimalnie odstawać od pozostałych. Pan Jacek po raz kolejny udowadnia, że na Rzeczpospolitej Szlacheckiej zna się jak mało kto. Autor po raz kolejny zdołał nadać swemu dziełu niepowtarzalny klimat, dzięki czemu czytając jego opowiadania czułem się uczestnikiem opisywanych w nich wydarzeń. Komuda pisze w barwnym i przystępnym dla czytelnika stylu. Na szczególną uwagę zasługują dialogi, stylizowane na dawną mowę. Jednak równie dobrze jak z przedstawianiem rozmów, autor radzi sobie z opisywaniem lokacji oraz scen walki. Wszystko to sprawia, że „Czarną Szablę” czyta się dosłownie z zapartym tchem. Od raz rozpoczętej lektury nie sposób się oderwać i kończy się ją dopiero po dotarciu do ostatniej strony… a wówczas pozostaje niedosyt – chciałoby się więcej… i więcej.

Jacek Komuda po raz kolejny nie zawiódł mojego zaufania. „Czarna Szabla” to doskonały zbiór, który powinien zagościć w biblioteczce każdego miłośnika literatury łączącej w sobie elementy historii i fantastyki. Polecam!

Ocena: 9/10

Tytuł: Czarna Szabla
Tytuł oryginału: Czarna Szabla
Autor: Jacek Komuda
Utwory: „Wilczyca”; „Jeruzalem”; „Pod Wesołym Wisielcem”; „Nobile verbum”; „Biesy polskie”
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 288
ISBN: 83-60505-32-8
Cena: 28,95zł

Dyskusja