Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Prawie jak baśnie dla dzieci – recenzja książki „M jak magia”

Zbiory opowiadań mają to do siebie, że można je czytać praktycznie wszędzie. Wystarczy zaledwie chwila wolnego czasu, aby przenieść się do zupełnie innego wymiaru, rządzonego twardą ręką wyobraźni. Jadąc autobusem miejskim spokojnie można połknąć jedną, a niekiedy nawet dwie lub więcej opowieści. Ci, którzy uwielbiają krótkie historie, powinni zaopatrzyć się w najnowszą książkę Neila Gaimana, „M jak magia”.

Antologia zawiera dziesięć opowiadań plus nietypową instrukcję. Zaopatrzona też jest niedługim, autorskim wstępem, który determinuje sposób, w jaki czytelnik później odbiera kolejne opowiadania. Gaiman wspomina w nim o roli opowiadań w jego życiu, choć tak naprawdę jest to tylko pretekst do ogólniejszego poruszenia tematu opowieści. Wszystkich tych, które, pomimo upływu czasu, odciskają niezatarte piętno na człowieku.

„Sprawa dwudziestu czterech kosów” to historia pewnego detektywa, który dostaje niebezpieczne zlecenie od pewnej pięknej kobiety. Kryminalna zagadka, przyobleczona w groteskę.

„Trollowy most” opowiada o małym chłopcu i jego układem z pewnym trollem. Ten tekst, na pozór baśniowy, daje do myślenia nad istotą tego, co zdaje się być miłością.

„Nie pytaj diabła” nie przedstawia żadnej, skończonej opowieści. Pokazuje za to diabła z pudełka i dzieci, w których umysłach na zawsze zagościł.

„Jak sprzedać Most Pontyjski” ukazuje stowarzyszenie oszustów.

„Październik w fotelu” to opowieść o opowiadaniu opowieści przez kolejne miesiące („Lubię twoje historie. Moje są zawsze zbyt mroczne. -Ja tak nie uważam (…). Po prostu twoje noce są dłuższe.”)

„Rycerskość” to zabawa znanymi motywami (coś dla fanów Świętego Graala).

„Cena” jest bodaj najmroczniejszym ze zgromadzonych w zbiorze opowiadań. Mężczyzna, który przygarnął bezpańskiego kota, pragnie się przekonać, z czym kocur co noc walczy…

„Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” pokazuje, do czego może doprowadzić wtargnięcie na niewłaściwe przyjęcie, zaś „Ptak słońca” mówi o grupie smakoszów, dla których nie ma potrawy, której by dotąd nie skosztowali.

„Nagrobek dla wiedźmy” to cmentarna historia o okrucieństwie i poszukiwaniu czegoś, co mogłoby być nagrobkiem dla tej, którą pogrzebano w niepoświęconej ziemi.

Kończąca książkę „Instrukcja” to zabawa z wyobraźnią czytelnika, który może przez chwilę poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów czy dzieciak, zagubiony w świecie pełnym przygód…

Ten zbiór opowiadań nie jest szczególnie gruby i połyka się go w zasadzie na jednym dłuższym posiedzeniu, albo w czasie kilku krótkich sesji. Niemniej, ma w sobie niewątpliwy urok, typowy dla opowiadań, które narzucają czytelnikowi specyficzny, nieco dziecinny punkt widzenia. Wydawca na okładce zaznacza, że są to opowiadania dla młodszych czytelników. Istotnie, takie wrażenie sprawiają. Aczkolwiek mają w sobie coś nieuchwytnego, co wciąga i wytrawnego czytelnika.

„M jak magia” jest antologią, którą ciężko ocenić. Z jednej strony, nie ma tam tekstów, o których długo się jeszcze myśli po skończeniu książki. To nie ten typ opowieści. Patrząc jednak z innej perspektywy – każda z nich odciska na na czytelniku swoje znamię i jakoś koczuje w podświadomości. Wszyscy koneserzy baśni znają to uczucie. Choć historię się zapomina, coś ze sposobu, w jaki została opowiedziana, na długo pozostaje w umyśle.

Podsumowując, najnowsza książka Neila Gaimana zapewne nie zostanie bestsellerem na miarę „Amerykańskich bogów”. Niewątpliwie jednak znajdzie sobie grono odbiorców, którzy z przyjemnością po nią sięgną. I, jeśli tylko zaufają opowieści, nie pożałują swojego wyboru.

Tytuł: „M jak magia”
Autor: Neil Gaiman
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 230
Cena: 19, 99 zł

Dyskusja