Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Zbiór opowiadań fantastycznych z każdego podgatunku – recenzja książki „Pasterz Upiorów”

Muszę otwarcie przyznać, że nie znałem żadnej pozycji spośród twórczego dorobku Rafała Dębskiego. Okazja do nadrobienia zaległości trafiła się niedawno, gdy, dzięki uprzejmości wydawnictwa Fantasmagoricon, wpadł mi w ręce zbiór najlepszych opowiadań autora. Tak przynajmniej określa je wydawca na okładce ksiązki.

„Pasterz Upiorów” oferuje nam zbiór ośmiu opowiadań, które osadzone są w różnych realiach i czasach. W sumie każdy miłośnik szeroko pojętej fantastyki znajdzie w tym zbiorku coś, co go na pewno zadowoli: słowiańskie legendy, pojedynki czarnoksiężników, wątki kosmicznej podróży czy chociażby nawiązania do Polski za czasów Jagiellonów.
Najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie pt.: „Kosmiczne Opętanie”. Moją uwagę zwróciło to, że, w przeciwieństwie do wizji rodem z filmów SF, tu podróż kosmiczna trwa kilka lat. Załoga, zmuszona dyżurować w parach po kilka miesięcy pod rząd, ma już po prostu siebie dosyć. Taka sytuacja prowadzi więc do wielu kłótni, zwad i nieporozumień, co, odpowiednio podane przez autora, rozśmiesza czytelnika. Dodatkowo mamy tu naprawdę poważny problem z nietypową inwazją obcej cywilizacji. Wszystko to sprawia, że możemy spodziewać się wielu zwrotów akcji.
Innym ciekawym opowiadaniem, które zwróciło moją uwagę jako fana literackiej grozy, jest ”Tajemnica śmierci Alberto Diaza”. W opowiadaniu tym widać, że autor był pod dużym wpływem prozy Howarda Philipsa Lovecrafta – jednego z najbardziej znanych twórców książkowego horroru. Sposób narracji, przejmująca groza sytuacji oraz nieokreślone, nienamacalne zagrożenie nie z tego świata, to niewątpliwie zalety tego opowiadania. A gdy do tego jeszcze dołączymy nieszablonowy sposób prowadzenia przez głównego bohatera śledztwa w sprawie śmierci jednego z uczestników procesu czarownicy, otrzymamy naprawdę świetne opowiadanie.
Jednakże nie wszystkie opowiadania są równie dobre. Chociaż trudno powiedzieć o którymkolwiek z nich, że jest „złe”, to jednak najgorzej wypada „Zwykła dziewka”. Jest to typowe heroic fantasty, z trochę wyświechtanym motywem podróży, niechybną zagładą świata i ostatecznym pojedynkiem. Ot „zwykła” dziewka zwraca się z prośbą do czarnoksiężnika o uratowanie porwanego męża. Ten, zaskoczony bezczelnością, ale i odwagą kobiety, zgadza się pomóc. Jak łatwo się domyśleć, za sprawą porwania kryje się coś więcej. To właśnie mało oryginalna i przewidywalna fabuła sprawia, że opowiadanie jest najmniej atrakcyjne. W żadnym wypadku nie wolno go jednak nazwać słabym! Myślę, że wielu czytelnikom właśnie ten tekst może najbardziej się spodobać.
Chciałbym dodać jeszcze kilka słów odnośnie strony technicznej wydania. Książka ma miękką okładkę. Ma to swoje plusy, gdyż cena za twardą byłaby znacznie wyższa. A tak książkę można nabyć za przyzwoitą i wręcz standardową na polskim rynku cenę 29,90 zł. Uważam, iż cena ta wcale nie jest wygórowana, gdyż za nią otrzymujemy naprawdę solidną dawkę polskich opowiadań.
„Pasterz upiorów” ozdobiony jest licznymi grafikami. Jako rysownik zwróciłem na nie szczególną uwagę. Mój wzrok przykuły zwłaszcza bardzo szczegółowo dopracowane twarze. Cała zaś reszta – chociażby perspektywa w ilustracji do opowiadania pt. „Ujarzmić miasto”, zawiera kilka podstawowych błędów. Nie będę sie jednak nad tym rozwodzić, jako że przecież „Pasterz Upiorów” to dzieło literackie, a nie album. Niemniej przyznać należy, iż są to najbogatsze grafiki, z jakimi do tej pory spotkałem się w wydaniach Fantasmagoriconu. Autorką prac jest Ela Dębska, odpowiedzialna także za projekt graficzny okładki.
„Pasterz upiorów” jest zbiorem opowiadań, które trudno jednoznacznie ocenić. Jest to jednak na pewno książka, która potrafi zaciekawić czytelnika, zmusić go do myślenia i zapewnić rozrywkę na odpowiednim poziomie. Autor bardzo wprawnie umieszcza fabułę każdej ze swych historii w różnych realiach. Przywodzi mi to na myśl zabiegi, które dokonał w swoich zbiorach opowiadań Andrzej Pilipiuk. Podobnie jak i on, Rafał Dębski swobodnie czuje się zarówno w realiach historycznych jak i fantastycznych. Generalnie uważam, iż prawdziwy fan polskiej fanastyki powinien, prędzej czy później, wzbogacić swoją biblioteczkę o „Pasterza Upiorów”. Jestem przekonany bowiem, że każdy znajdzie w tej książce przynajmniej jedno opowiadanie, które szczególnie zostanie w jego pamieci.

Dla kogo to książka: W zasadzie dla każdego wielbiciela ogólnie pojętej polskiej fantastyki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy bardziej odpowiada mu koncepcja fantastycznej grozy, SF czy klasycznej fantastyki. Sądzę, iż ta pozycja przypadnie do gustu zwłaszcza tym czytelnikom, którym podobały się opowiadania innego polskiego pisarza – Andrzeja Pilipiuka.

Ocena: 7/10

Tytuł: Pasterz Upiorów
Tytuł oryginału: Pasterz Upiorów
Utwory: „Moc okruchu”; „Zwykła dziewka”; „Kosmiczne opętanie”; „Narodziny nadziei”; „Tajemnica śmierci Alberto Diaza”; „Ujarzmić miasto”; „Serce Żywych Gór”; „Pasterz Upiorów”
Autor: Rafał Dębski
Wydawnictwo: Fantasmagoricon
Rok wydania: 2007
ISBN: 83-925540-5-9
Cena: 29,90zł

Książka została objęta patronatem medialnym przez Bestiariusz.
Dziękujemy wydawnictwu Fantasmagoricon za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Dyskusja