Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Egzorcyzmy raz jeszcze – recenzja książki „Czarownik Iwanow”

Jakub Wędrowycz, wiecznie uchylający się od pracy bimbrownik i pasożyt społeczny, to postać, o której słyszał chyba każdy szanujący się miłośnik polskiej fantastyki. A jeśli jest wśród Was ktoś, kto go nie zna, to radzę się do tego nie przyznawać i czym prędzej nadrobić zaległości. Nadchodzi bowiem „Czarownik Iwanow” – drugi tom przygód egzorcysty-amatora. I choć nie tak doskonały jak „Kroniki Jakuba Wędrowycza”, to zdecydowanie warty poświęcenia mroźnego, zimowego wieczoru.

Zbiór składa się z pięciu opowiadań oraz jednego bonusa w postaci protokołu zatrzymania Jakuba Wędrowycza – tego samego, który znajdował się na ostatniej stronie poprzedniego tomu. Pierwszy tekst to „Hiena”. Mieszczące się na dwudziestu dwóch stronach opowiadanie przedstawia nam Jakuba jako hienę cmentarną, rozkopującą groby i wbijającą w zwłoki osikowe kołki, w celu uniemożliwienia zmarłym przemiany w wampira. Krótkie, zabawne i ciekawe, choć podczas czytania nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że Pilipiuka stać na znacznie więcej.

Dowód na to znalazłem w kolejnym utworze, zajmującym ponad sto siedemdziesiąt stron zbioru. „Czarownik Iwanow”, bo o nim mowa, składa się z dziesięciu rozdziałów oraz krótkiego epilogu. W opowiadaniu tym Jakub Wędrowycz mierzy się z tytułowym Iwanowem, który w XII wieku był kapłanem miejscowej pogańskiej świątyni, wkrótce potem zburzonej. Iwan Iwanowicz Iwanow, bo tak brzmi pełne imię czarownika, wraca co sto lat, aby mścić się za zburzenie miejsca swych modłów. Tymczasem do Jakuba Wędrowycza przybywa studentka Monika, która pragnie poznać tajniki magii uprawianej przez egzorcystę w celu napisania pracy magisterskiej. Jakby tego było mało, Stolica Apostolska wysyła do Wojsławic agenta do zadań specjalnych, który ma się zająć sprawą Iwanowa. Podobnie jak w pozostałe opowiadnia, także i to przepełnione jest ociekającym bimbrem humorem. A jako, że utwór ten jest nieco dłuższy niż reszta, znalazło się też miejsce na kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ostatecznie, Jakub wychodzi z opresji bez szwanku. Ciekawe, czemu mnie to nie dziwi?

Na ostatnich stronach zawarto trzy krótkie, zaledwie kilkustronicowe opowiadania. Pierwsze to „Bestia”. Używając dętki od traktora, Jakub płynie przez Wisłę do Warszawy, aby odwiedzić syna. Przekona się jednak, iż kilkusetkilometrowa podróż drogą wodną wiążę się z pewnymi niebezpieczeństwami. „Mięcho” opowiada o polowaniu na gołębie, które Wędrowycz urządza w mieszkaniu syna. Natomiast w ostatnim utworze, zatytułowanym „Kocioł”, Jakuba diabli biorą. Dosłownie. Wędrowycz zostaje żywcem zaciągnięty do piekła, gdzie spotyka się ze swoim dziadkiem. Diablęta szybko się jednak przekonają, jak wielki błąd popełnili ściągając do siebie egzorcystę. Opowiadanie to jest jednym z najmocniejszych punktów „Czarownika Iwanowa” i warto je przeczytać chociażby dla rozbrajającej puenty.

Wydanie „Czarownika Iwanowa” z zewnątrz sprawia wrażenie standardowego. Ładna okładka, z nieśmiertelnymi „Ogłoszeniami drobnymi” na odwrocie. Wewnątrz nie jest jednak najlepiej. Podczas czytania natknąłem się na stosunkowo dużą ilość literówek. Nie przeszkadzało mi to zbytnio podczas czytania, z reguły bowiem nie zwracam uwagi na tak drobne błędy. Jednak owych „drobnych błędów” mimo wszystko jest trochę za wiele. Pod względem objętości „Czarownik Iwanow” prezentuje się niezbyt imponująco – zbiór liczy zaledwie dwieście trzydzieści dwie strony, przez co można go przeczytać w zaledwie jeden wieczór.

Słowem podsumowania – „Czarownik Iwanow” to książka dobra, choć wyraźnie słabsza od poprzedniczki. Mimo to, polecam ją zdecydowanie wszystkim miłośnikom egzorcysty-amatora. Z pewnością się nie zawiodą, choć mogą poczuć lekki niedosyt.

Ocena: 6+/10

Tytuł: Czarownik Iwanow
Tytuł oryginału: Czarownik Iwanow
Autor: Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 232
ISBN: 83-89011-27-1
Cena: 24,90zł

Dyskusja