Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

NIE dla cywilizacji – recenzja książki „Konparuya Gomez – powrót do Edo”

Co by się stało, gdyby w świecie przyszłości, pełnym najnowocześniejszej technologii, w samym sercu Japonii, wydzielić część terytorium i ustanowić tam autonomiczne państwo? A gdyby tak jeszcze odciąć je od reszty świata i zaprowadzić w nim porządek sprzed kilkuset lat? Na pewno wstrząsnęłoby to międzynarodową opinią publiczną. Zwłaszcza wtedy, gdyby rząd Japonii zaakceptował nowo zaistniałą sytuację.

“Konparuya Gomez – powrót do Edo” to książka, która ukazuje nam takie właśnie okoliczności. Mieszkańcy nowego Edo żyją całkowicie odcięci od cywilizacji, szalejącej poza jego granicami. Aby wjechać do tego państwa, niezbędna jest specjalna wiza. Stara się o nią bardzo wielu ludzi: fanatycy filmów samurajskich, podróżnicy, biznesmani, uciekający od ciągłej pogoni za pieniądzem, a także… niemalże przypadkowy chłopak, Shinjiro.

Sato Shinjiro to zwykły, japoński student, który niespodziewanie dowiaduje się, iż dostał pozwolenie na wjazd do Edo. Jest tym niezmiernie zdziwiony, jednak przez wzgląd na prośbę swego ciężko chorego ojca, postanawia wyruszyć w podróż. Przemawia za tą decyzją fakt, że chłopak pochodzi z Edo. Z nieznanych mu przyczyn, wraz z rodzicami opuścił je, gdy był zaledwie małym dzieckiem. Toteż Shinjiro postanawia raz jeszcze zobaczyć miejsce swojego urodzenia.

Jak nietrudno się domyślić, w Edo na chłopaka czeka kilka niespodzianek. Po pierwsze, ma pracować dla samej komisarz Nagasaki, nazywanej Gomez. Jest to kobieta wyjątkowo przebiegła, ale także bezwzględna i nie znosząca sprzeciwu. Kolejnym zaskoczeniem dla Shinrijo okazuje się powód, dla którego naprawdę ściągnięto go do Edo.

Chłopak dowiaduje się, że jest jedyną osobą, która piętnaście lat wcześniej przeżyła straszną zarazę. Jako że widmo tej choroby znów pojawiło się nad Edo, Gomez pragnie za wszelką cenę dowiedzieć się od Shinrijo wszystkiego, co tylko zdoła on sobie przypomnieć na temat “piekielnej czerwonki”. To, co do tej pory wiadomo, sprowadza się do stwierdzenia, że nie jest to naturalnie wywołana epidemia…

W warstwie fabularnej powieści najbardziej zabrakło mi rozwinięcia historii samej Gomez. Autorka w pewnym momencie robi czytelnikowi wielki smak na poznanie przeszłości nietuzinkowej pani komisarz i odrobinę żal, że wątku tego nie ciągnie. Zwłaszcza, że Gomez jest zdecydowanie najbardziej wyrazistą postacią w całej książce.

Akcja powieści rozgrywa się powoli, zupełnie inaczej niż w europejskich powieściach, które narzucają czytelnikowi niezwykłe tempo. Odnoszę wrażenie, iż jest to coś specyficznie japońskiego. Nawet najtragiczniejsze wydarzenia przekazane są tu w sposób spokojny, chyba typowy dla mieszkańców kraju, w którym wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi i fale tsunami nie są niczym nadzwyczajnym. Tak prowadzona narracja pozwala jednak skupić się nad problemami, zarysowanymi w powieści.

“Konparuya Gomez – powrót do Edo” to fantastyka nie do końca standardowa. Choć w 2005 roku zdobyła główną nagrodę Japan Fantasy Novel Award, to jednak w rzeczywistości bardziej przypomina specyficzny kryminał, niż fantastykę, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Niemniej w żaden sposób nie psuje to przyjemności, płynącej z lektury. Wręcz przeciwnie – subtelnie wplecione wątki fantastyczne znakomicie komponują się z realistycznie prowadzoną narracją.

Jeszcze kilka słów o stronie graficznej powieści. Okładka książki, choć miękka, jest prześliczna. Pastelowe kolory bardzo ładnie współgrają z japońskimi motywami, co niewątpliwie uprzyjemnia czytanie. Użyta czcionka – stosunkowo duża, jest bardzo przyjazna zmęczonym oczom. Dodatkiem są „zasady wymowy japońskiej” – coby czytelnik wiedział, jak czyje imię poprawnie wymawiać.

Podsumowując, “Konparuya Gomez – powrót do Edo” jest książką, po którą na pewno warto sięgnąć. Chociażby po to, aby zobaczyć, jaką fantastykę tworzy się w dość odległych zakątkach naszego globu. Powinna się spodobać zwłaszcza miłośnikom wszelakich intryg, a także wszystkim tym, którzy pragną poznać nieco inny typ literatury niż ten, do którego jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni.

Tytuł: „Konparuya Gomez – powrót do Edo”
Autor: Naka Saijo
Tłumaczenie: Jacek Mendyk
Wydawnictwo: Hanami
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 332
Cena: 32,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Hanami za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Dyskusja