Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Opowieści kosmologiczne i nie tylko – recenzja książki „Kroki w Nieznane 2007”

W pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku „Kroki w nieznane” pod redakcją Lecha Jęczmyka były praktycznie jedyną tego rodzaju pozycją na polskim rynku. Ukazało się sześć tomów stanowiących wybór najlepszej ówcześnie światowej fantastyki. W 1976 roku, z powodów politycznych, nakład książki został zamknięty. W 2005 roku tytuł ten został przywrócony polskim czytelnikom przez wydawnictwo Solaris. Do Lecha Jęczmyka dołączył amerykanista – Konrad Walewski. Aktualnie ukazał się już trzeci tom tego almanachu, który omówię w tej właśnie recenzji, czyli tytułowe „Kroki w Nieznane 2007”.

Miałem już okazję zapoznać się z pierwszym tomem wznowionego almanachu na rok 2005 i żywiłem nadzieję, iż nowa pozycja okaże się równie ciekawa i wciągająca. I w istocie nie zawiodłem się. Ucieszył mnie fakt, iż w tomie na ubiegły rok miałem szansę przeczytać nowe odpowiadania poznanych już wcześniej autorów.

Tak to już ze zbiorami opowiadań bywa, że niektóre tytuły wyróżniają się w porównaniu do innych. Jednak z tą książką jest zupełnie inaczej. Znajdują się w niej głównie doskonale skonstruowane historie. Tytułów średnich jest tu naprawdę mało – nie ma ich prawie w ogóle – bowiem „Kroki w nieznane”, to zestawienie szesnastu doprawdy dobrze zbudowanych i przemyślanych opowiadań.

Tym, które najbardziej wybija się na tle innych pomysłem fabuły i sylwetkami bohaterów jest mikropowieść pt.: „Rok w Linearnym Mieście” Paul’a Di Filippo. Polscy czytelnicy mieli już szansę poznać tego autora w poprzednich „Almanachach Fantastyki”. Historia zawarta w tym opowiadaniu przedstawia rok z życia pisarza fikcji fantastyczno-naukowej zwanej też kosmologiczną. Toczy on życie takie jak wielu z nas. Ma podobne do nas problemy i rozterki dnia codziennego, z którymi musi się zmagać, związane z takimi tematami jak: rodzina, praca, miłość, przyjaciele. Jednakże żyje on w zupełnie nietypowym świecie. W świecie, który jest gigantycznym miastem wijącym się bez końca niczym wąż, okolonym z jednej strony rzeką, z drugiej zaś torami kolejowymi. Z tymi liniami granicznymi związane jest to, co w tym świecie najbardziej niezwykłe. Po przeciwnych stronach znajdują się odpowiedniki piekła i nieba. Tam trafiają ciała zmarłych zabranych przez specjalnych audytorów śmierci – Rybaczki i Szynobyków. Pierwsze z nich zabierają ludzi cnotliwych na niebiański Drugi Brzeg, drudzy zaś ciągną grzeszników do piekła zwanego Niewłaściwą Stroną Torów. Lecz w tym niezwykłym świecie kryje się jeszcze więcej tajemnic i rzeczy niespodziewanych. Opowiadanie porusza wiele ważnych tematów dotyczących m.in.: narkomanii, kariery, różnic rasowych i etnicznych oraz choroby najbliższych. Autor naprawdę w doskonały i przemyślany sposób ułożył ciekawą historię zwykłego człowieka w niezwykłym świecie.

Inną, równie ciekawą, pozycją z tego Almanachu jest pełne cynizmu i czarnego humoru postapokaliptyczne opowiadanie „Gdy sysadmini rządzili Światem”. Autor tej historii – Corz Doctorow – w bardzo nietypowy sposób podszedł do kwestii przetrwania ludzkiego gatunku. Zbiegiem okoliczności tylko admini, w bliżej nieokreślonej przyszłości, opiekujący się komputerami przeżyli wojnę światową. Wojna ta, na różne sposoby – od idealnie zsynchronizowanych bombardowań po broń biologiczną wystrzeloną przez nieznanych sprawców – przyniosła prawie całkowitą zagładę cywilizacji. Nowy porządek świata zależy teraz tylko od komputerowych maniaków poubieranych w koszulki z super-bohaterami i motywami z gier RPG.

W zasadzie trudno wskazać mi jakiekolwiek słabe opowiadanie z 3 tomu „Kroków w Nieznane”. Praktycznie wszystkie wydają się bardzo dobrze przemyślane fabularnie i stylistycznie. Selekcja opowiadań do tego zbioru jest naprawdę trafna. Nawet miniaturkom literackim takim jak „Oto epoka lodowcowa” lub „Matematyczna teologia stosowana” nie sposób zarzucić, iż zostały zamieszczone w zbiorze na siłę. Warto jeszcze wspomnieć, iż „Baby Doll” – opowieść o przyszłości, gdzie dziecięce modelki emanują erotyzmem z ulicznych bilbordów – zdobyła drugie miejsce w głosowaniu na doroczną nagrodę Atorox.

Almanach ten został wzbogacony w posłowie od polskiego wydawcy i notki biograficzne o autorach – rzeczy, które zawsze bardzo wysoko cenię w tego typu antologiach. Jedyną ułomnością jakiej mogę się doszukać w „Krokach w Nieznane” są nieliczne literówki. Innych wad nie mogę stwierdzić. Nawet kwestie tłumaczenia, zwykle kontrowersyjne, wydają się nie wzbudzać żadnych zastrzeżeń. Praca tłumaczy powinna usatysfakcjonować czytelnika prawie na tak wysokim poziomie jak jakość oferowanych utworów.

Twarda okładka tego ponad pięćset stronnicowego zbioru utrzymana jest w stonowanych kolorach. Głównym elementem jej frontu ]jest grafika nawiązująca do utworu „Rok w Linearnym Mieście”. Przedstawia żaglowiec, który z gracją przemieszcza się na przestrzeni międzyplanetarnej. Oprawa nawiązuje stylistyką do poprzednich wydań tej serii.

W słowach podsumowania należy postawić pytanie czy warto zakupić tę książkę. Odpowiedź może być tylko jedna: tak. Nawet trzeba. „Kroki w Nieznane 2007” jest bowiem przykładem doskonałej serii almanachów fantastyki. Serii, której tomy ewoluują z każdym kolejnym wydaniem stawiając na coraz wyższy poziom serwowanych opowiadań. Osobiście nie mogę się już doczekać wydania na rok bieżący. Mimo iż cena 50 zł wydaje się dość wysoka sądzę, iż jest to wydatek, na który powinien prędzej czy później zdobyć się każdy szanujący się miłośnik fantastyki.

Ogółem plusy: Doskonały wybór opowiadań, które stawiają na nowatorskie pomysły, wciągającą fabułę i ciekawe wizje. Twarda oprawa. Książka ta potrafi zainteresować bardzo szybko i sprawić, że czytelnik nie będzie w stanie się od niej oderwać.

Ogółem minusy: Oprócz sporadycznych literówek, żadnych wad nie stwierdzono.

Dla kogo to książka: Dla każdego. Nawet dla tych osób, które nie określają się mianem zagorzałych miłośników fantastyki, choć sądzę, że dla tych „Kroki w Nieznane 2007” są pozycją obowiązkową.

Ocena:9/10

Tytuł: Kroki w Nieznane 2007
Tytuł oryginału: Kroki w Nieznane 2007
Wydawnictwo: Solaris
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 500
ISBN: 83-89951-72-X
Cena: 49,90zł

Dziękujemy wydawnictwu Solaris za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Dyskusja