Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Japoński misz masz, a fantastyka – recenzja książki „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii , Tradycje kulinarne Japonii”

Każdy, kto chociaż raz próbował napisać opowiadanie, esej, czy nawet narrację do sesji RPG, doskonale wie, że nie jest to zadanie łatwe. Wybranie spośród miliona zbędnych szczegółów tego, co ubarwi tworzoną przez nas historię, zarazem czyniąc ją bardziej realną, wymaga ogromnego wysiłku. Bo gdzie szukać informacji, zdolnych zainteresować odbiorców? Otóż najłatwiej jest sięgnąć po publikacje popularno-naukowe, zawierające przekrojowe spojrzenie na interesującą nas dziedzinę. Do tego typu pozycji należy zaliczyć „Tradycje kulinarne Japonii” i „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii” Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek.

Pierwsza ze wspomnianych pozycji nie jest, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, pozycją stricte kulinarną. Ta niewielka książeczka to tak naprawdę kopalnia wiedzy, dotycząca zwyczajów żywieniowych Japończyków. Znajdziemy w niej różne ciekawostki, traktujące o rozwoju kuchni oraz tego, co można, a czego zdecydowanie nie wolno czynić przy stole. Niemniej nie to jest w tej pozycji najbardziej interesujące z punktu widzenia fantasty.

Miłośników fantastyki we wspomnianej publikacji za serce powinno chwycić coś innego. Otóż w książce tej znajdziemy niejednokrotnie bardzo ciekawe mini- opowieści, traktujące o powstaniu danego posiłku, jego właściwościach, czy przeznaczeniu. Wiele z nich może się okazać bardzo inspirujacymi. Niewątpliwie każdemu mistrzowi gry, przejawiającemu odrobinę sadystycznych skłonności (a istnieje teoria głosząca, że każdy mistrz to sadysta…) przypadną do gustu podobne opisy:
„(…) Cechą charakterystyczną całej rodziny jest to, iż ciało tych zwierząt zawiera duże ilości tetrodoksyny, substancji trującej, silnie działającej na ośrodkowy układ nerwowy. Najwięcej trucizny zawiera wątroba fugu. Substancja ta jest bezwonna, bez smaku i co najważniejsze nie ma na nią antidoyum. (…)”

Nieco podobnie rzecz ma się ze „Zwierzętami zodiaku w kulturze Japonii”, z tym, że tutaj motywów fantastycznych jest już o wiele więcej. Oczywiście nie jest to powieść fantasy, niemniej przytoczone w książce podania i mity, związane z poszczególnymi zodiakami, niezwykle silnie oddziaływują na wyobraźnię. Niewątpliwie jest to pozycja, którą należy czytać z odpowiednim nastawieniem. Jeśli jednak ktoś lubuje się w podaniach ludowych i regionalnych opowieściach, pełnych smoków i swoistej, ludowej magii, bez wątpienia znajdzie tu coś dla siebie.

Obie wspomniane wyżej pozycje mają kilka atutów, których nie sposób pominąć. Przede wszystkim, mowa tu o bardzo dobrym przygotowaniu merytorycznym książek. Jeśli tylko ktoś poszukuje nietypowych informacji związanych z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, spokojnie może sięgnąć zarówno po „Tradycje kulinarne Japonii” jak i po „Zwierzęta zodiaku…”. Kolejnym plusem jest szata graficzna. Obie książki są bardzo ładnie wydane, wzbogacone o kolorowe ilustracje i słowniczki pojęć japońskich.

Należy jednak wspomnieć, że, jakkolwiek nie jest to literatura szczególnie ciężka, to żadnej ze wspomnianych książek nie czyta się z wypiekami na twarzy. Styl momentami może wydawać się toporny, aczkolwiek jest to raczej typowe dla tego typu publikacji.

Generalnie więc, jeżeli ma się tylko odrobinę wolnego czasu i minimum chęci do zgłębienia wycinka kultury tego zakątku świata, jakim jest Japonia, to polecam sięgnąć zarówno po „Zwierzęta zodiaku z kulturze Japonii” jak i po „Tradycje kulinarne Japonii”. Niewątpliwie są to książki wartościowe, które mogą zainteresować nie tylko fascynatów, ale także każdego, kto poszukuje ciekawej historii lub po prostu pragnie zabić nudę (chociażby przyrządzając tradycyjne, japońskie sushi albo preparując zodiakalne talizmany).

Tytuły: „Tradycje kulinarne Japonii”, „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii”
Autor: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawnictwo: Hanami
Rok wydania: kolejno 2006, 2007
Ilość stron: 173, 195
Cena jednej pozycji: 29,90 zł

Obrazek
Dziękujemy wydawnictwu Hanami za udostępnienie darmowych egzemplarzy do recenzji.

Dyskusja