Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Najlepsze w roku 2002 – recenzja książki „Zajdel 2003 – Antologia”

Jakiś czas temu, przeglądając katalog Fabryki Słów, natknąłem się na dość ciekawy tytuł, którego, w odróżnieniu od pozostałych, nigdy nie zobaczyłem na półce jakiejkolwiek księgarni. Mowa o antologii „Zajdel 2003”, zawierającej opowiadania nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla za rok 2002. Szczęśliwym trafem, książkę można było nabyć na ubiegłorocznym PyrKonie po wyraźnie obniżonej cenie. Nie czekając dłużej, kupiłem ją i parę godzin później rozpocząłem lekturę.

Na antologię składają się zaledwie cztery, stosunkowo krótkie opowiadania. Pierwsze dwa, „Kot Wiedźmy” oraz „Życzenie” to teksty Anny Brzezińskiej. Utwór trzeci, będący jednocześnie najdłuższym spośród wszystkich zawartych w zbiorze, to „Kuzynki” Andrzeja Pilipiuka. Całość zamyka słynne już „Pobożne życzenie” Rafała A. Ziemkiewicza. Ogólnie rzecz biorąc, książka nie zachwyca objętością, a przeciętny czytelnik dotrze do ostatniej strony w nieco ponad godzinę. Rekompensuje to jednak fakt, iż zamieszczone w zbiorze opowiadania prezentują odpowiedni, wysoki poziom.

„Kot Wiedźmy”, jak wskazuje sama nazwa, traktuje o kocie należącym do wioskowej czarownicy, Babuni Jagódki. Babunia obłożyła swojego pupilka klątwą niewoli. W tym samym czasie do osady przybywa Kaniuk, mający zadbać o dobre obyczaje mieszkańców i sprawić, by zapomnieli o mrocznych praktykach czarownicy. Szybko przekonuje się, że wiedźmy nie idzie się tak po prostu pozbyć. Ogólnie rzecz biorąc, opowiadanie czyta się bardzo przyjemnie, choć stosunkowo wolno, jako że tekst stylizowany jest na mowę staropolską.

Kolejny utwór, również autorstwa Anny Brzezińskiej, to „Życzenie”. Mimo iż sam w sobie prezentuje dość wysoki poziom, to na tle reszty zamieszczonych w zbiorze opowiadań wypada dość blado. Opowiada o chłopcu, Graziano, na którym spoczęła pewnego rodzaju klątwa. Nie powinien był w ogóle się urodzić, jest bowiem dzieckiem pomoru. Z czasem coraz częściej spotyka się z pogardą i nienawiścią ze strony mieszkańców rodzinnej wsi.

Najdłuższe, bo liczące nieco ponad pięćdziesiąt stron opowiadanie zawarte w „Zajdlu 2003” to „Kuzynki” Andrzeja Pilipiuka. Przedstawia ono historię, a właściwie wstęp do historii Stanisławy Kruszewskiej – kobiety przedłużającej swoje życie przy pomocy kamienia filozoficznego. Utwór ten to tak naprawdę przedsmak tego, co czeka czytelnika w książce pod tym samym tytułem, którą Fabryka Słów wydała na krótko przed premierą opisywanego przeze mnie zbioru. Samo opowiadanie, mimo iż świetnie napisane, pozostawia kilka nierozwiązanych wątków. Czytelnicy pragnący poznać dalsze losy bohaterki muszą więc sięgnąć po powieść.

Ostatni tekst to „Pobożne życzenie”. Spośród wszystkich zamieszczonych w antologii opowiadań właśnie utwór Ziemkiewicza spodobał mi się najbardziej. Na szczególną uwagę zasługuje fabuła. Ojciec Grzybowski oraz Radio Alleluja zdobywają coraz większe wpływy. Przejmują gazety, usiłują nawracać dziennikarzy, a nawet wspierają sieci marketów. Każdy, prędzej czy później, musi do nich dołączyć. Rafał Aleksandrowicz wpada jednak na trop, który może doprowadzić do ujawnienia prawdy o oszustwach i machlojkach, popełnianych przez działaczy Radia Alleluja… Cóż, opowiadanie Ziemkiewicza, poza tym, że jest bardzo porządnie napisane, otwarcie krytykuje pewne działające w naszym kraju organizacje. Nie jest to jednak bezpodstawny atak, lecz inteligentna, podparta konkretnymi argumentami krytyka. Przy okazji, utworowi trudno cokolwiek zarzucić od strony warsztatowej – „Pobożne życzenie” oferuje czytelnikowi nie tylko ciekawą treść, ale także lekki i przystępny styl, dzięki czemu opowiadanie czyta się sprawnie, z nieukrywaną przyjemnością i satysfakcją.

Na koniec jeszcze parę słów o wydaniu. Nie odbiega ono od standardów, do których Fabryka Słów przyzwyczaiła swoich czytelników. Podczas czytania natknąłem się na zaledwie śladową ilość literówek czy błędów edytorskich. Między kolejnymi stronami pojawiają się czarno-białe ilustracje, przedstawiające sceny z poszczególnych opowiadań. Mała rzecz, a cieszy. Jedyną specyficzną cechą antologii jest, jak już wcześniej wspomniałem, jej objętość – mieści się na zaledwie stu sześćdziesięciu ośmiu stronach. Usprawiedliwia to jednak fakt, iż „Zajdel 2003” miał zawierać wyłącznie utwory nominowane do Nagrody im. Fandomu Polskiego za rok 2002 – a tych, jak wiadomo, wyłoniono tylko cztery.

Podsumowując, antologię tę oceniam bardzo pozytywnie. Tak jak się spodziewałem, otrzymałem zbiór porządnych, dobrze napisanych opowiadań. Zdecydowanie polecam się z nim zapoznać. Moje oczekiwania spełnił i myślę, że Wy również nie będziecie zawiedzeni.

Ocena: 4/5

Dyskusja