Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nauki rodem z Dalekiego Wschodu – recenzja książki „Mistrz Pu Pu”

Bodaj każdy, nawet największy domator, marzy czasem, by wyruszyć w daleką podróż. Poznać nieznane krainy, spotkać obcych, lecz fascynujących ludzi, poczuć na karku powiew przygody. Dlatego też wszelkiego typu powieści drogi cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Idealnie nadają się też aby pokazać, jak wszystko się zmienia, a bohaterowie wraz ze wszystkim. Ten typ powieści daje ogromne możliwości dla pisarza i czytelnika. Hideyuki Niki, autor „Mistrza Pu Pu” znakomicie to wykorzystuje.

Tytułowy Mistrz Pu Pu to istota niezwykła. Nie wiemy o niej zbyt wiele, ani na pierwszej, ani na ostatniej stronie powieści. Jest to postać pasująca do samej opowieści – niby określona w czasie, lecz bez wyraźnego początku i końca. Pozornie zrozumiała, ale pozwalająca na wielorakie interpretacje. Pod przykrywką prostoty niezwykle interesująca. Mistrz posiada cechy typowo ludzkie: lubi pić alkohol (w ilościach przerastających możliwości przeciętnego człowieka), bywa bardzo złośliwy, jednak potrafi spojrzeć na cierpiącego człowieka i podać mu pomocną dłoń. Postać Pu Pu łączy w sobie łagodne usposobienie mistrzów Dalekiego Wschodu z przebojowością młodego człowieka, zakochanego w życiu i wszelakich opowieściach.

Wang Bian, w chwili gdy go poznajemy, jest młodzieńcem leniwym i gnuśnym. Żyje na utrzymaniu starego już ojca, emerytowanego urzęđnika. Nie dba o swoją przyszłość, lubi spędzać czas beztrosko, najlepiej śpiąc lub przesiadując w gospodach. Do wszystkiego podchodzi z lekkim lekceważeniem, nawet siebie samego nie traktuje do końca poważnie. Czasami tylko odkrywa rąbek innego oblicza: jawi się wtedy jako młody człowiek, zainteresowany kulturą i ludźmi, przybyłymi z odległych stron świata. Chętnie rozmawia z wędrownymi muzykami, chcąc dowiedzieć się od nich jak najwięcej o miejscach, z których pochodzą. Myliłby się jednak ten, kto by pomyślał, że Wang Bian byłby gotów wybrać się w jakąś podróż – to byłaby myśl nazbyt śmiała w stosunku do jego życiowych przyzwyczajeń.

Te dwie, wspomniane wyżej postacie, spotykają się po raz pierwszy, gdy Wang Bian na prośbę ojca udaje się na górę, gdzie mieszka Pu Pu, by złożyć wyrazy uszanowania od starca. Czyni to bardzo niechętnie, wątpiąc w sens całej, męczącej przecież wyprawy. Nie podejrzewa, że wizyta u Nieśmiertelnego musi odmienić każdego, komu mistrz pozwoli się do siebie zbliżyć. Kierunek zmian zaczynają wyznaczać nie tylko okoliczności, ale także systemy filozoficzno-religijne, takie jak taoizm czy konfucjanizm, znamienne dla całej kultury Chin. Są one wplecione w fabułę z wyczuciem, stanowiąc tło dla tego, co najważniejsze – dla opowieści.

Niewątpliwym atutem tej powieści są postacie. Niektóre, ważniejsze dla historii, możemy poznać dokładnie, wraz z ich lękami i oczekiwaniami. Inne są zaledwie zarysowane. To jakaś wzmianka o człowieku lub naszkicowany, prosty portret typowego przedstawiciela klasy. Dzięki temu jednak czytelnik może poczuć ten świat, gdzie tak jak w realnym życiu, o jednych ludziach myśli częściej, zaś inni tylko przemykają gdzieś na uboczu. Wszystkie te postacie są na tyle barwne, że niemal natychmiastowo się do nich przywiązujemy.

Książka ta jest kolejną pozycją z serii „Fantastyczna Japonia”, wydawnictwa Hanami. W 2006 roku otrzymała główną nagrodę Japan Fantasy Novel Award. Ładnie wydana, opatrzona krótkim wstępem od autora i zasadami wymowy chińskiej. Bardzo przyjazna dla czytelnika czcionka pozwala połknąć książkę niemal za jednym zamachem. Walory estetyczne w niczym nie ustępują zaletom merytorycznym „Mistrza Pu Pu”. Fabuła toczy się wartko, chociaż nie w zawrotnym tempie. Czytelnik spokojnie może pomyśleć nad podanym zagadnieniem lub podelektować się jakąś zgrabną sceną. Jest tu czas na śmiech, obawę, a także na odrobinę romantyzmu. Jednak książka zdecydowanie utrzymana jest w pogodnym stylu, pozwalającym czytelnikowi odpocząć po ciężkim dniu.

Jeśli lubisz książki z dobrze poprowadzoną fabułą, lekkie, acz niebananalne i pobudzające wyobraźnię – „Mistrz Pu Pu” jest książką dla Ciebie. To prawdziwa gratka dla wielbicieli opowieści z pogranicza mitów, które jednak nie straszą formą, ale zapewniają kilka godzin znakomitej zabawy. Może nie każdemu przypadnie do gustu z powodu swoistej banalności głównego wątku. Niemniej z całą pewnością, jest to książka na bardzo porządnym poziomie warsztatowym i konstrukcyjnym, z cudownymi bohaterami i znakomitym tłem. Dlatego też polecam ją wszystkim – tak starszym, jak i młodszym czytelnikom, gdyż każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Tytuł: „Mistrz Pu Pu”
Autor: Hideyuki Niki
Seria: Fantastyczna Japonia
Wydawnictwo: Hanami
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 315
Cena: 32,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Hanami za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Dyskusja