Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Cudowne wynurzenie włoskiej fantasy – recenzja książki „Sekta Zabójców”

Licia Troisi to autorka doskonale znana za granicą. Młoda, bo niespełna trzydziestoletnia pisarka, urodzona nie gdzie indziej jak w słonecznej Italii, stworzyła niesamowity cykl fantasy, przedstawiający losy młodej zabójczyni. W samych tylko Włoszech pierwszy tom sprzedał się w pięciuset tysiącach egzemplarzy. Kilka tygodni temu, za sprawą wydawnictwa Videograf II, doczekał się polskiej premiery.

Rzecz dzieje się w Świecie Wynurzonym, a fabuła kręci się wokół młodej wojowniczki o imieniu Dubhe, walczącej przeciwko Sekcie Zabójców, potocznie nazywanej Gildią. Mając osiem lat, Dubhe, podczas zabawy, przypadkowo zabiła swojego kolegę. Została za to wygnana z rodzinnej wioski. W przetrwaniu pomógł jej wówczas tajemniczy jegomość o imieniu Sarnek, będący dawnym członkiem Gildii. To właśnie Sarnek nauczył Dubhe skrytobójczego fachu. Po jego śmierci Dubhe, jako dojrzała wojowniczka i niezwykle uzdolniona złodziejka, wpada w szpony Gildii. Sekta uważa ją za Dziecko Śmierci, istotę ludzką z wrodzonym talentem do zabijania, i nakłada na nią klątwę. Od tej pory Dubhe jest niewolnicą gotową zabijać na rozkazy Gildii, żeby tylko utrzymać się przy życiu. Złodziejka jest jednak niepokorna – i zrobi wszystko, by zdjąć klątwę i wydostać się z niewoli.

Powiem szczerze – spodziewałem się przeciętnego czytadła, czegoś na miarę „Eragona” Christophera Paoliniego. Obawiałem się, że przyjdzie mi sięgnąć po standardowy, nieco infantylny twór fantasy, jakich pełno zalega na półkach niemal każdej księgarni. Okazało się jednak, że obawy były zupełnie bezpodstawne – „Sekta Zabójców” to jedna z najciekawszych książek, jakie przyszło mi ostatnio przeczytać.

Pierwszy tom „Wojen Świata Wynurzonego” jest przede wszystkim świetnie napisany. Książka nie należy do cienkich, tymczasem lektura zajęła mi raptem kilka godzin. „Sekta Zabójców” wciąga – kiedy rozpocznie się czytanie, trudno przerwać je przed dotarciem do ostatniej strony. Dzieje się tak za sprawą wielu czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest lekkość, z jakim Troisi włada piórem. Pisze przystępnym, zrozumiałym językiem, nie używając zawiłych sformułowań, ale jednocześnie nie sposób zarzucić jej nadmiernej prostoty. Losy Dubhe poznajemy zaś z dwóch perspektyw – Troisi wprawdzie skupia się na przedstawianiu bieżących, teraźniejszych wydarzeń z życia bohaterki, często jednak opisuje wydarzenia mające miejsce kilka lat wcześniej, kiedy to Dubhe była jeszcze pod opieką Sarnka. Zabieg ten uważam za bardzo dobry, dzięki temu czytelnik jeszcze lepiej poznaje główną bohaterkę, jej postać nabiera wyraźniejszych rysów i jest dużo bardziej przekonująca.

Niewątpliwie sama Dubhe to jeden z największych atutów książki – Licia Troisi stworzyła arcyciekawą postać, której losy poznaje się z niesłabnącym zainteresowaniem. Nie jest przy tym ani bohaterką pozytywną, ani negatywną – z jednej strony, utrzymuje się wyłącznie z kradzieży i zabójstw, z drugiej zaś nieobce są jej uczucia takie jak miłość czy litość. Ma też honor, którego nigdy nie plami. Oczywiście, oprócz samej Dubhe, autorka wykreowała szereg innych bohaterów – jednak, naturalnie, nie poświęca im już tak wiele uwagi. W poczet interesujących postaci należy wpisać także Reklę – brutalną, fanatyczną opiekunkę Dubhe podczas jej pobytu w Gildii, oraz Yeshola, aktualnego dowódcę sekty. Nieco słabiej wypadł za to Lonerin, szpieg infiltrujący Gildię, chociaż odgrywa w powieści dość istotną rolę i wszystko wskazuje na to, że jego znaczenie będzie jeszcze większe w kolejnych tomach.

Wydawnictwo Videograf II pokazało się od jak najlepszej strony. „Sekta Zabójców” to książka o dość dużym formacie, ze stosunkowo dużą, czytelną czcionką, dzięki czemu lektura nie jest męcząca. Na uwagę zasługuje także bardzo ładna okładka autorstwa Paula Borbieri, przedstawiająca najpewniej główną bohaterkę. Dobrze spisała się także korekta, gdyż podczas czytania praktycznie nie natknąłem się na żadne literówki. „Sekta Zabójców” mieści się na czterystu sześćdziesięciu czterech stronach, a jej cena, wynosząca niespełna trzydzieści pięć złotych, wydaje się bardzo adekwatna do wydania, objętości oraz wartości literackiej.

Co tu dużo mówić – „Sekta Zabójców” to jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałem. Dobrze napisana, pełna akcji, a przede wszystkim wciągająca. Dokładnie tak, jak lubię. Dawno już książka nie dostarczyła mi tyle frajdy. Polecam ją wszystkim miłośniom literatury fantasy, szukającym rozrywki niewymagającej, lecz zdecydowanie emocjonującej. Sam zaś z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

Ocena: 8/10

Tytuł: Sekta Zabójców
Tytuł oryginału: Guerre del mondo emerso
Cykl: Wojny Świata Wynurzonego, tom 1
Autor: Licia Troisi
Wydawnictwo: Videograf II
Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 464
ISBN: 83-7183-582-7
Cena: 34,50zł

Dyskusja