Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Kod Leonarda da Vinci po polsku – recenzja książki „Kapłan”

„Kapłanem” Krzysztofa Kotowskiego zainteresowałem się natychmiast po zapoznaniu z materiałami prasowymi. Jak głosiły informacje, nadesłane przez wydawnictwo CatBook, „Kapłan” to powieść łącząca w sobie elementy dreszczowca, horroru i fantastyki. Dziś, po jej przeczytaniu, stwierdzam, iż jest to powieść dobra, acz nie rewelacyjna, będąca czymś w rodzaju polskiej odpowiedzi na „Kod Leonarda da Vinci”.

Seria dziwnych, trudnych do wytłumaczenia zdarzeń, zaginięć i rytualnych zabójstw wstrząsa miastem. Policja szybko orientuje się, ze kluczem do ujęcia sprawców jest Krzysztof, młody kapłan, przebywający w szpitalu psychiatrycznym, który pewnego dnia wraz z lekarką ucieka z oddziału. Okazuje się, że ksiądz ma niesamowite zdolności – posiadł wiedzę, o jakiej nie śniło się nawet najmędrszym. Pamięta czasy i wydarzenia niemal z całej historii ludzkości, zupełnie, jak gdyby był ich uczestnikiem. Jego tropem podąża pradawne bractwo aurelitów, dla którego człowiek taki jak Krzysztof byłby wspaniałym nabytkiem.

Rzadko zdarza mi się czytać książki takie jak „Kapłan”. Jeśli miałbym porównać ją do jakiejkolwiek innej literatury, byłaby to wspomniana we wstępie proza Dana Browna. Krzysztof Kotowski w podobny sposób stworzył wielowątkową intrygę, wplatając do swojej opowieści elementy fikcji historycznej, równie ciekawej, jak ta zawarta w „Kodzie Leonarda da Vinci”. Pojawia się tu też między innymi pogląd, jakoby światem rządził Szatan, fałszywy Bóg, który strącił do Piekła Jahwe i jego sługów. Wiadomo, że należy odbierać to jako zwykłą fikcję literacką – jednak co ważne, przedstawione w powieści tezy zostały przez Kotowskiego ciekawie uzasadnione.

Bohaterowie powieści to jedna z jej mocniejszych stron. Nie ma tu głównej postaci, której losy byłyby przedstawione w sposób szczególny, mimo że fabuła obraca się głównie wokół Krzysztofa, młodego kapłana, który nagle pozyskuje niespotykane zdolności i nosi w sobie doświadczenia wszystkich przodków, aż do czasów archaicznej Grecji. Ponadto zyskał niesamowitą sprawność. Nigdy wcześniej nie ćwiczył fechtunku, a jednak bez problemu radzi sobie z atakującymi go aurealitami. Jest przy tym człowiekiem sympatycznym i inteligentnym, choć przy okazji naiwnym i łatwowiernym. Dobre wrażenie robią także postacie takie jak Bogdan Wilecki czy doktor Aleksandra Sambierska – i choć nie są to może bohaterowie nieprzenikliwi, o podwójnej głębi, to ich losy poznaje się z niekrytą satysfakcją.

Książkę Krzysztofa Kotowskiego czyta się lekko i przyjemnie. Jest to powieść idealna na dłuższą podróż czy ciągnące się w nieskończoność kolejki do lekarza. Nie jest to jednak dzieło wybitne, głównie z powodu swej nierówności. „Kapłan” podzielony jest na dwie części, z których pierwsza opowiada o losach Krzysztofa, tytułowego Kapłana, zaś druga o Japonce Haiku, która, jak się okazuje, posiada zdolności identyczne jak Krzysztof. O ile część pierwszą czyta się wręcz z zapartym tchem, o tyle część druga wypada dużo, dużo słabiej. Losy ścigających Haiku funkcjonariuszy są mało przejmujące, a sam Kapłan pojawia się w nim raczej sporadycznie.

Wydanie „Kapłana” pozostawia niewiele do życzenia – literówek i błędów edytorskich jest niewiele, a czcionka czytelna, przez co oczy nie męczą się podczas czytania. Książkę wydano na dość cienkim papierze, przez co jego faktycna objętość jest znacznie większa, niż mogłoby się początkowo wydawać. Powieść liczy niecałe pięćset stron, a wydawca życzy sobie za nią trzydziestu dwóch złotych.

„Kapłan” to kawał dobrej, rozrywkowej literatury, ciekawie wykorzystującej motywy historyczne i religijne. Kotowski napisał powieść lekką, przyjemną w odbiorze, ale bardzo nierówną, gdyż drugi tom momentami zwyczajnie nudzi. Niemniej jednak polecam tę książkę wszystkim sympatykom prozy Dana Browna – z pewnością będą usatysfakcjonowani.

Ocena: 6+/10

Tytuł: Kapłan
Tytuł oryginału: Kapłan
Autor: Krzysztof Kotowski
Wydawnictwo: CatBook
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 496
ISBN: 83-926468-0-8
Cena: 32,00zł

Dyskusja