Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Dysputy z fantastami – recenzja książki „Rozmowy przekorne”

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak wielu polskich pisarzy fantastów trzyma w domu koty? Dlaczego Pilipiuk nie mieszka w Wojsławicach? Skąd rodzimi autorzy czerpią inspiracje do kolejnych utworów? Z odpowiedziami na te pytania przychodzą „Rozmowy przekorne” Dawida Brykalskiego, nieznanego w fandomie dziennikarza, który w swym dziele przedstawia pisarskie gwiazdy z nieznanej do tej pory strony.

Książka Brykalskiego to zbiór wywiadów z polskimi pisarzami fantastyki, publikowanych wcześniej na łamach rodzimych czasopism fantastycznych. Pomysł zebrania ich w jedną całość okazał się bardzo trafiony, zważywszy na fakt, iż członkowie fandomu rzadko kiedy są w stanie kupować wszystkie wydawane u nas pisma. W „Rozmowach przekornych” znajdują się dwadzieścia cztery rozmowy, przeprowadzone za pośrednictwem najrozmaitszych środków komunikacji. W większości przypadków autor dokonywał konwersacji podczas spotkania w cztery oczy. Jednak niektóre z wywiadów zrealizowano za pomocą e-maili, a nawet tradycyjnej poczty.

Pytania, które zadaje Brykalski, na szczęście dla jego rozmówców oraz czytelnika, nie są zbyt nachalne. Autor zbioru nie jest złośliwy ani doczepliwy, choć niejednokrotnie zadaje pisarzom pytania dotyczące spraw, o których chcieliby zapomnieć lub których komentowanie mogłoby być po prostu niebezpieczne. Dzięki temu czytelnik może się dużo dowiedzieć na temat fandomowych kłótni i sporów oraz relacji panujących między pisarzami. Rozmowy, mimo iż często schodzą na bardzo poważne tematy, nie są sztywne. Brykalski od czasu do czasu pozwala sobie na drobne żarty bądź zadawanie zupełnie luźnych pytań. Najpopularniejsze to pytania o koty. Wiadomo przecież nie od dziś, że wiele fandomowych sław chowa w domu te puszyste drapieżniki. Oczywiście, Brykalski zadaje swym rozmówcom również pytania odnośnie twórczości, a także o osobiste upodobania względem literatury.

Książka została wydana przez wyd. Cyklady. Okładka to najprostsze możliwe rozwiązanie. Jest złotego koloru, a widnieją na niej wypisane dużymi literami nazwiska pisarzy, z którymi przeprowadzone zostały wywiady. Pomysł klasyczny, ale efekt bez wątpienia dobry. Jednak książka zawiera sporą ilość literówek i błędów redakcyjnych. Szkoda, że pojawiają się w takiej liczbie, bo znacznie wpływa to na obniżenie wrażeń estetycznych podczas lektury. „Rozmowy przekorne” mieszczą się na trzystu dwunastu stronach i kosztują dwadzieścia dziewięć złotych.

„Rozmowy przekorne” to zbiór ponad dwudziestu dobrze przeprowadzonych wywiadów, które dają czytelnikowi niezły wgląd w aktualną sytuację w fandomie, plany pisarzy, a także ich stosunek do poszczególnych gałęzi fantastyki oraz osobiste upodobania względem literatury. Ostatecznie, z wywiadów tych można w pewien sposób wywnioskować, jakimi osobami są rozmówcy Brykalskiego. Jeśli więc uważasz się za ciekawskiego, dociekliwego fandomowicza – powinieneś się w „Rozmowy przekorne” czym prędzej zaopatrzyć.

Wydawnictwo Cyklady

Ocena: 7+/10

Tytuł: Rozmowy przekorne
Tytuł oryginału: Rozmowy przekorne
Autor: Dawid Brykalski
Wydawnictwo: Cyklady
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 312
ISBN: 83-86859-76-8
Cena: 29,00zł

Dyskusja