Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Nowe przygody Jimmiego Rooka – recenzja książki „Ciemnia”

Niewielu jest twórców, którzy potrafią tworzyć równie dobre powieści grozy jak Graham Masterton. Jednak, podobnie jak wielu innym, jemu także zdarzają się wypadki przy pracy. Jednym z nich jest „Ciemnia”.

Jest to kolejna, szósta już powieść, której bohaterem jest Jim Rook, nauczyciel angielskiego w klasie specjalnej. Pewnego dnia, w West Grove Community College w Los Angeles, dwójka uczniów ginie spalona żywcem podczas randki w domu plażowym. Grozę sytuacji podkreśla fakt, że spłonęło jedynie łóżko, w którym leżeli zakochani, dom zaś pozostał nietknięty. Na ścianie utrwalił się fotograficzny wizerunek umierających. W mieszkaniu, które Jim wynajmuje od kolegi z pracy, dochodzi do podobnego wydarzenia – w płomieniach staje kotka Jima. Wydaje się, że istnieje jakiś związek między tym wypadkiem, a XIX-wiecznym portretem tajemniczego mężczyzny, dagerotypisty Roberta Vane’a, znajdującym się w mieszkaniu. Jim stara się dowiedzieć czegoś więcej o Vanie. Okazuje się, że był on podejrzewany o wzniecanie pożarów, a nawet morderstwa. Tymczasem ktoś dybie na życie Jima…

W „Ciemni” mamy wszystko to, czym zwykł nas raczyć Graham Masterton. Tajemniczy nastrój, ciekawi bohaterowie, mnogość podtekstów seksualnych, a także fajerwerkowe zakończenie. Jednak powieść, mimo iż nieźle przemyślana, zawiera sporo niedociągnięć, a momentami najzwyczajniej brakuje tu logiki. Przede wszystkim, w książkach Mastertona zastanawiająca jest mnogość osób, które wierzą w różnego rodzaju zjawiska paranormalne. W rzeczywistości wielu ludzi wierzy w duchy czy w UFO. Jednak główny bohater z nadnaturalnymi zdolnościami, sąsiadka o podobnych mocach czy policjant, który podczas prowadzenia śledztwa przyjmuje teorię, opierającą się na ingerencji bytów nadprzyrodzonych – to już zdecydowana przesada. Całkowity brak realizmu zdecydowanie negatywnie wpływa na fabułę, odzierając ją z prawdziwej grozy.

Mimo wszystko, „Ciemnię” czyta się całkiem przyjemnie. Graham Masterton posiada specyficzny styl, dzięki któremu czytelnik bez trudu pokonuje kolejne karty książki. Doczytanie do końca nie zajmuje zbyt dużo czasu, jako że powieść nie należy do najdłuższych (zaledwie dwieście pięćdziesiąt sześć stron). Nie zmusza też czytelnika to żadnych poważnych rozważań. Ta książka to prosta, nieskomplikowana, ale przy tym ciekawa i stosunkowo przyjemna lektura.

„Ciemnia” ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros, które wykonało kawał dobrej roboty. Czcionka jest czytelna i wyraźna. Także i tłumacz spisał się bez zarzutu. Jedynym mankamentem jest okładka – niezbyt nastrojowa, w ogóle nie wprowadza w klimat lektury. Cena książki waha się w granicach dwudziestu złotych.

Podsumowując, „Ciemnia” nie jest kolejną, solidną powieścią grozy w wykonaniu Mastertona. To tylko lekkie, przyjemne, lecz mocno przeciętne czytadło. Mnogość różnego rodzaju niedociągnięć sprawia, że powieść tę mogę polecić tylko absolutnym maniakom twórczości Grahama Mastertona.

Ocena: 4+/10

Tytuł: Ciemnia
Tytuł oryginału: Rook VI: Darkroom
Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Piotr Roman
Rok wydania: 2004
Ilość stron: 256
ISBN: 83-7359-189-3
Cena: ok. 20zł

Dyskusja