Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Powrót do klasyki – recenzja książki „Ostatnie życzenie”

Wraz z premierą gry komputerowej „Wiedźmin”, najsłynniejsza saga polskiej fantastyki przeżywa drugi okres świetności. Dzięki ogromnej popularności dzieła panów z CD-Projekt, na półkach księgarń pojawiają się kolejne wznowienia książek o wiedźminie. Powstała także gra karciana, a na prawdziwych fanatyków Białego Wilka czekają różnorodne gadżety.

„Ostatnie życzenie” nie posiada jednej, głównej fabuły. Książka jest tak naprawdę zbiorem sześciu, odrębnych utworów, połączonych quasi-opowiadaniem „Głos rozsądku”, którego fragmenty pojawiają się między kolejnymi tekstami. Wszystkie opowiadania łączy postać głównego bohatera – Wiedźmina.

Geralt z Rivii jako mało chłopiec został zabrany przez wiedźminów z Kaer Morhen i przeszedł szkolenie na wojownika. Lata wyczerpujących treningów uczyniły z niego doskonałego szermierza, wyzbyły z uczuć i emocji. Z czasem, wskutek skomplikowanych mutacji, Geralt zatracił człowieczeństwo i sam stał się wiedźminem. Od tamtej pory nieustannie tuła się po świecie, imając się rozmaitych zadań i chroniąc ludzi przed zagrażającymi im monstrami. Życie wiedźmina nie jest łatwe, ale przynajmniej urozmaicone. A to spotka się z miejscową królową, a to zdejmie klątwę z córki barona, innym znów razem przerwie sen pięknej czarodziejki. W swoich przygodach nie zawsze jest całkiem osamotniony. W niektórych opowiadaniach Geraltowi towarzyszy nieco przeceniający swe umiejętności komiczny trubadur, Jaskier – człowiek nieustannie wpadający w tarapaty.

Jednym z najważniejszych atutów książki są właśnie bohaterowie. Zazwyczaj to postacie nietuzinkowe, nieprzewidywalne, a przez to bardziej wiarygodne. Siłą opowiadań Sapkowskiego są także liczne nawiązania do dobrze znanych dzieł kultury. Jeśli ktoś pragnie przekonać się, jak wyglądałaby królewna Śnieżka z siedmioma krasnoludkami, bądź też Piękna i Bestia w klimatach mrocznej fantasy, to trafił pod właściwy adres. Wspomniane nawiązania nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka, jednak podczas czytania niejednokrotnie ma się wrażenie, że gdzieś już się kiedyś podobną historię poznało. Nie znaczy to, że Sapkowski plagiatuje wspomniane utwory. Autor z zaskakującą sprawnością wykorzystuje jedynie pojedyncze motywy i elementy z tychże dzieł, przenosząc je w dużo mroczniejsze realia, co zdecydowanie korzystnie wpływa na odbiór lektury.

Andrzej Sapkowski pisze bardzo dobrym stylem. Język, którego używa, jest przystępny i zrozumiały, ale nie można odmówić mu pewnego wyrafinowania. Autor do mistrzostwa opanował sztukę konstruowania dialogów, przez co rozmowy między bohaterami są nie tylko naturalne i wiarygodne, ale często okraszone dowcipem. Humor jest niekiedy inteligentny i błyskotliwy, innym znów razem dość prosty – w zależności od bohatera wypowiadającego daną kwestię. Przede wszystkim zaś, „Ostatnie życzenie” czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Raz rozpoczęta lektura wciąga do tego stopnia, że nie sposób oderwać się od czytania, zaś po dotarciu do ostatniej strony pozostaje znaczny niedosyt.

„Ostatnie życzenie” to nie tylko przyjemna, odprężająca lektura. Dzieło to porusza szereg niezmiennie ważnych, ponadczasowych problemów. Najwyraźniej zaakcentowanym jest niewątpliwie nietolerancja. Okazuje się, że rasizm to nie tylko problem naszego świata. W uniwersum Sapkowskiego elfy od dawien dawna spotykają się z prześladowaniami i szykanami, zaś mieszańcy elfów i ludzi traktowani są z najwyższą pogardą. Nawet główny bohater, który tylko z pozoru przypomina zwyczajnego człowieka, na każdym kroku spotyka się z nietolerancją. Gdziekolwiek nie postanie jego stopa, tam zawsze znajdzie się ktoś gotów zwymyślać go od mutantów i wynaturzeń. W świecie wykreowanym przez Sapkowskiego, prawdziwymi potworami nie są strzygi, smoki, diabły czy demony. Najgorszym spośród wszelkiego stworzenia jest człowiek. Nepotyzm, korupcja, nierząd i pogarda dla wszelkiej odmienności są tutaj na porządku dziennym.

Serię o wiedźminie nie bez powodu uznaje się za najlepszą polską sagę fantasy. Lektura tej powieści zmusza do refleksji, jednak bez krzty moralizatorstwa. Drugie dno każdego z opowiadań czytelnik musi odnaleźć samodzielnie. „Ostatnie życzenie” to świetny zbiór, który powinien trafić w ręce każdego miłośnika polskiej fantastyki. Wszyscy ci, którzy nie mieli jeszcze okazji się o tym przekonać, powinni jak najszybciej nadrobić zaległości.

Ocena: 9+/10

Tytuł: Ostatnie życzenie
Tytuł oryginału: Ostatnie życzenie
Autor: Andrzej Sapkowski
Wydawnictwo: SuperNOWA
Ilość stron: 288
ISBN: 83-7054-061-9
Cena: 33,00zł

Dyskusja