Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Tango ze śmiercią, z różą w zębach – recenzja książki „Taniec nad przepaścią”

„I o świecie, gdzie wrogowie patrzą na nas… z rodzinnej fotografii”

Tymi nurtującymi słowami zaczyna się kolejny debiut literacki na polskim rynku, wydany przez Fabrykę Słów. Tytuł tej książki brzmi „Taniec nad przepaścią”, autorstwa Eleny Malinowskiej.

Główną bohaterką tej powieści jest Ewelina. Już od samego dnia narodzin nie miała łatwego życia. Jej rodzice uciekli na prowincjonalną wysepkę, z dala od serca Imperium. Jakieś fatum sprawiło, że musieli podjąć decyzję o ukryciu się przed światem. Matka Eweliny umarła podczas porodu, ojciec zaś zmarł kilka lat później w bardzo tajemniczych okolicznościach. Trud wychowania dziecka podjęła stara czarodziejka z lokalnej wioski, która przyuczyła dziewczynkę do swojego fachu. Magia w tym świecie jest wszechobecna, związana z każdym z żywiołów. Czarodziejka sama nie zgłębiła wielu tajników i tak naprawdę zna się tylko na ziołach. Uczennica szybko przerosła swoją nauczycielkę. Wychodzi to na jaw, gdy staruszka nie jest w stanie ochronić wyspiarskiej społeczności przed atakiem piratów – łowców niewolników. Ewelinie ta sztuka się udaje. W dziecku bowiem drzemie tajemnicza moc. Jednak za zwycięstwo nad piratami słono przyjdzie jej zapłacić. Będzie musiała też opuścić wyspę i podjąć prawdziwą naukę magii w imperialnej akademii. A to nie będzie takie łatwe. I nie chodzi tu tylko o trudy nauki. Ktoś chce zabić dziewczynę.

Z każdą stroną śledzimy rozwój Eweliny, której przeszłość i przyszłośc skrywa wiele sekretów. Obserwujemy proces jej dojrzewania w warunkach, które już na pierwszy rzut oka nie są łatwe. Bohaterka przezwycięża je jednak nie dzięki magicznym mocom żywiołów, tylko dzięki sile swojego charakteru. To naprawdę niesłychane, z jakim uporem i wytrwałością dziewczyna kroczy po ścieżce swojego przeznaczenia.

Ewelina nie jest jedyną ciekawie zarysowaną postacią w „Tańcu nad przepaścią”. Jeśli miało by się wskazać innego, co najmniej równie interesującego bohatera, na myśl przyjdzie osoba imperatora Damiana. Władca jest człowiekiem niezwykle mądrym, a przy tym przenikliwym i wytrwałym w swoich celach. Wszystkie głowy rodów darzą go wielkim szacunkiem, ale też i nienawiścią, wynikającą ze strachu. Trudno określić, jakie są jego prawdziwe zamiary. Bo jak odgadnąć myśli człowieka, który żyje już nie postarzawszy się od wielu, wielu pokoleń?

Książka ta posiada wiele bardzo intrygujących wątków. Duża część z nich jest natury kryminalnej. Cała akademia zdaje się być przesiąknięta spiskami i niedomówieniami. Rozwiązanie jednego sekretu przynosi Ewelinie tylko kolejną tajemnice do rozgryzienia. Trzeba przyznać autorce, że sieć intryg, którą stworzyła, jest naprawdę imponująca, a co więcej – spójna. Wszystko zostało na tyle klarownie opisane i przedstawione, że nie powinno się mieć większych problemów ze śledzeniem akcji, która jest bardzo wartka. Autorka nie zanudza wcale czytelnika zbędnymi faktami z życia codziennego swoich bohaterów. Sprawnie porusza są od wątku do wątku, bez żadnych zbytecznych elementów.

„Taniec nad przepaścią” jest niewątpliwie literaturą spod znaku fantasy. Książka ta jednak równie dobrze odnajduje się i na torach gatunków literatury sensacyjnej jak i nawet psychologicznej. Brak w niej typowych elementów fantastycznych jak występowanie obcych ras, np. elfów. Przesycenie świata magią jest jedynym wyróżnikiem, kwalifikującym książkę do swego gatunku. Ale i ta magia jest oryginalna w swojej definicji i w ogóle nie przywodzi na myśl tej znanej z innych książek.

Zdecydowanie warto sięgnąć po tę właśnie książkę. Debiut literacki zakończył się bowiem całkowitym powodzeniem. Być może wielu czytelników po jej lekturze zada sobie pytanie, czy będzie kontynuacja tej historii, przedstawiająca dalsze losy Eweliny? Miejmy nadzieję, że tak, bo to kawał interesującej historii.

Ocena: 8/10

Tytuł: „Taniec nad przepaścią”
Autor: Ewelina Malinowska
Data Wydania: wrzesień 2008
Liczba Stron: 440
Oprawa: miękka
seria: Obca Krew
ISBN-13: 978-83-7574-080-6
Wydawnictwo:Fabryka Słów
Cena: 29.99

Dyskusja